Thor: Temný svět (2013)

Neuveriteľne ma to iritovalo a zároveň bavilo. Nekonzistentné, bizarne strihané najmä v dialógovkách, "zjednocujúce" vo vzťahu k efektom (v zmysle kanonizácie, že: takto má vyzerať pohreb, takto toto a hento a podobne), nevyrovnané herecky. A v konečnom dôsledku som si uvedomila, že sa mi to páči. A to sa Hemsworth vyzliekol len raz (ha!). Asi je to tým, že som nadbudla presvedčenie, že sa všetci pri nakrúcaní neuveriteľne bavili. S Hiddlestonom na čele.

Velmistr (2013)

Pre kompletnosť to asi bude chcieť tú štvorhodinovú verziu. Nech sa pekne rozohrá celá história Číny podaná cez jednotlivé postavy.Ale aj takto je to jeden grand film.

Zachraňte generála Yanga (2013)

PG13 porn bloodbath. Alebo PG. Ronny Yu má na viac než sú historické cukrkandle, kde aj detsky olejček je CGI.

Zmizení (2013)

Elegantné a stabilné v napĺňaní žánrových klišé; výborní obitraja páni, čím myslím Gyllenhaala, Jackmana a Howarda. Dano v zásade nemal čo hrať a aj na to bola jeho postava zahraná cestou najmenšieho odporu.

Ai (2012)

Necelých 10 rokov dozadu to bol južný koniec polostrova na severo-severovýchod od Taiwanu, čo svetu ukazoval, ako sa robí správna filmová romantika, precízne korčuľujúc po hrane únosného emocionálneho nánosu dojemnosti, sladkosti (roztomilosti), humoru a trpkosti a echtovného kliší, ktoré "musí byť". Sledujúc, hoc výrazne pomenej, posledných pár rokov vývoj romantiky v regione, javí sa mi, že žezlo prevzal Taiwan, ktorý prináša divácky prístupnú romantiku, pričom filmy, ktoré si nájdu cestu za hranice, majú celkom slušnú štatistiku únosnosti dojemného, roztomilého, pojašeného, odkukaného a tak. //// Love navyše celkom slušne stavia na hviezdnej prítomnosti dvoch dám - Zhao Wei a Shu Qi a šteniatkovskej prítomnosti v zásade všetkých troch mužských, hlavných mužských, vrátane "zdrsneného" Eddieho Panga (Ting Shuo). Nechýba pekná dávka "múdrosti", ale aj "blbosti", aby sa diváci správne namotali a s povzdychom sa usmievali v správnom čase a na správnom mieste a po filme si šli kúpiť zmrzlinu. Napríklad. Niu Doze sa podaril pekný film. [HK FILMART 2012/02/22]

Ai de mian bao hun (2012)

爱的面包瑰 miestami nenápadne, miestami (a hneď od úvodu) zjavnejšie vydzobkáva jeden z mojich kórejských zaláskovaných filmov, Antique. To by som mu vlastne ani nemala tak za problémové, ako to, že posledných asi 20 minút alebo tak nejako (nestopovala som) sa mení na tvrdú propagandu Taiwanu. A to úplne nesystematicky, nahodilo a na tvrdo. Čím je inak milá romantická komédia ubitá, takže, ako som sa vytešovala zo schopnosti taiwanskej produkčnej kľuky vyvážiť romokomy pri Love / 爱, tak v tomto prípade je equilibrium vychýlené.

Bumchoiwaui junjaeng : nabbeunnomdeul jeonsungshidae (2012)

Nechcem preháňať, ale aj pri mojej mizernej korejčine bez akéhokoľvek pomocného jazyka som blahom strihala nozdrami. Po naleštenom remaku Better Tomorrow je Nameless Gangster krásne new schoolovo old school gangsterská sága. Aby som vysvetlila, asi ste si všimli, že už pár rokov sa filmári nostalgicky obzerajú dozadu nielen v rámci naratívu, ale aj štýlu, a fakticky sa rozkračujú medzi "teraz" a "vtedy"; notoricky spomeniem Good Night and Good Luck, Zodiaca, Fros Nixona, ale aj Il Diva (ak ste nevideli, dajte šancu). Samozrejme, tento trend má aj svoje negatívne výsledky typu recyklované čínske high end romantické komédie, kde sa mieša Sex v meste, My Sassy Girl, Bridget Jones a tak dalej (viac pri "I Do"). Nameless Gangster, chvalabohu, patrí k opačnému koncu, vyznačuje sa sebavedomým hodným gangstra so stúpajúcou a vrcholiacou karierou (nech sa udrží) a famoznym herectvom. Zdá sa, že tak, ako sa romatnika presúva z Koreji na Taiwan, tak sa gangsterka presúva z Hong Kongu do Pusanu. Týmto dakujem Yun Jing-binovi a spol. za pevnú ruku nad filmom a že tam dostali Choi Min-sika.

Gao ju ai (2012)

Športová / rodinná (melo)dráma, ktorá sa nejako veľmi nepitvá postavali, ich minulosťou, prítomnosťou a tak. Ukáže, čo potrebujete vedieť, ste videli príbeh, ktorý je na čínske pomery pomerne nezvyklý, kedže Číňania nezvyknú veľmi riešiť šport na neakčnej platforme. Zrejme zabrali tajwanské (sakra, ako to napísať politicky korektne?) filmíky typu Ting Shuo, či Jump Ashin! a možno aj Korea :). Ale je to tiež další z filmíkov, v ktorom sa tematizuje, hoci len veľmi okrajovo vzťah Veľkej Čína a HK ->potreba prekladu z tradičných znakov do zjednodušených, napríklad. Zároveň je to zaujímavá odchýlka od "emancipovaných" pekinských komédii urvatých od reality minimálne na úrovni Sexu v meste (ja viem, opakujem sa). Tým nechcem povedať, že Love Lifting doťahuje na The Way We Are alebo Night and Fog alebo iné veci od Ann Hui. To nie. ALe netlačí na pílu, hoci nemožno povedať, že by si nezarezal. A ako Chapman TO tak aj Elanne Kwong sú veľmi, veľmi fajn.

Hua pi 2 (2012)

Tak chlapci a dievčatá sa vytiahli. Po prvom filme mi ani len nenapadlo, že by niekomu mohlo napadnúť robiť film s rovnakým názvom a číslovkou indikujúcou pokračovanie. Stalo sa a Hua Pi 2/ Wu Bei otvoril Shanghaiský filmový festival 2012, hoci neviem, či hneď v 3D verzii, ktorá ma teda nelákala o nič viac, keďže v Číne od čias Avatara nakrúcajú 3D aj teenagerské filmy a vôbec, snáď všetko. V každom prípade, tentokrát sa láska a démoni stretávajú v silnom príbehu. Akoby si niekto spomenul, že pár rokov dozadu mal Zhang Yimou šťastnú ruku vo vzťahu k západnému publiku s vecičkami typu Hrdina či Klan lietajúcich dýk. Takže opäť ako prídavok k silnému osudovému príbehu sú tu veľké krásne povievajúce scény. A dvojica Vicky Zhao Wei (princezná Jiang) a Zhou Xun (líščí démon), ktoré osebe by ma asi primäli celé to dopozerať.