• Pohádka

Milionář z chatrče (2008)

Hezký film, ale zas taková pecka to taky není. Mnoho zajímavých pasáží ze života chudých a osiřelých indických dětí, které mnohdy zažívají opravdu extrémní okamžiky, však nedokáže nic změnit na tom, že hlavní příběhová linie je přece jen až moc pohádková. Přestože jsme podobný happyend Jamalovi všichni asi přáli :-)

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Krásný film, který se dotýká klasického tématu plynutí času a toho jak jej prožít co nejlépe a dle vlastních představ. Přestože si vítr osudu s námi občas pohrává, stále zůstáváme svobodnými bytostmi, jež mají alespoň částečně svůj život ve svých rukou. Můžeme se nechat jen unášet proudem času a přijímat vše tak, jak to přijde, a nebo se můžeme pokusit sami něco změnit. Samotná idea času naruby je velmi zajímavá. Člověk si totiž uvědomí hodnotu všeho teprve, až když to ztratí. Benjamin byl na začátku hluchý stařec s artrózou, a proto si dokáže mnohého více vážit. Do svých nejlepších let ve druhé polovině života tak vstupuje s postoji a hodnotami, které si my v dětství vybudovat nedokážeme. Má možnost včas poznat co je v životě důležité.

Requiem za sen (2000)

Velmi dobře natočený film, který dokáže vyvolat spoustu nepříjemných pocitů. Pojednává o klasické cestě feťáků od euforického startu k pěkně podělanýmu konci. Film Vás do sebe vtáhne a napumpuje nervozitou až to neni hezký :-). Vynikající kamera, hudba i herecké výkony.

Pramen panny (1960)

Tento film byl pro mne zklamáním. Obrázky drsného středověkého světa jsou svou realistickou surovostí sice velmi působivé, ale mně přišly až přehnaně na sebe navrstvené, snad s cílem vyvolat ještě větší zděšení z této doby. Také mi vadila určitá nelogičnost v jednání či chování postav. Zobrazení náboženského fenoménu a vztahu lidí k Bohu (především v závěrečné scéně) jsou sice zajímavá a pro dnešního, troufám si říci, méně věřícího člověka (pokud vůbec věřícího) až neuvěřitelná a lehce šokující, nicméně výsledný efekt mi přijde dosti chudý a nevýrazný. Tři a půl *

Nejdelší den (1962)

Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem viděl. Dokumentární charakter díla nám poodhalí pozadí příprav a průběh prvního dne invaze spojenců v Normandii. Kdo se aspoň trochu zajímá o historii 20. století, toho nemůže toto dílko plné napětí a dechberoucích masových scén nudit ani vteřinku, přestože je film téměř tři hodiny dlouhý.

Spalovač mrtvol (1968)

Působivý film, který dokonale navozuje mrazivou atmosféru. Hrušínského poeticky vyřčené monology o smrti a utrpení v kombinaci s tím nejčernějším humorem připraví divákovi mnoho smíšených pocitů.

Temný rytíř (2008)

Pro mě zcela nepochopitelně zdejší většinou vysoce hodnocený snímek. Film je zbytečně překomplikovaný, některé scény dost hloupé, rádoby "filosofické" dialogy patetické. Je to monstrózní honička, která sice nabízí napětí a hrst dobré akce, ale krom toho nemá co nabídnout, i když se o to snaží. Světlým bodem je herecký výkon Heatha Ledgera, jinak se jedná o naprosto průměrný film.

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Tenhle film byl pro mne příjemným překvapením a to především výborným výkonem Leonarda DiCapria, kterého jsem předtím moc nemusel, ale teď musím uznat, že ten "klučina" fakt umí :-).

Obchod na korze (1965)

Vynikající film zpracovávající téma Holocaustu, strachu a svědomí. Přes toto vážné téma se ve filmu najdou i úsměvné momenty, které vykrystalizují z marné snahy vysvětlit nepříznivou situaci staré Židovce, kterou úžasně ztvárnila Ida Kaminska. Tono Brtko propadá zoufalství, když nedokáže najít řešení, jak Židovku Lautmannovou před transportem zachránit. Bojí se o paní Lautmannovou, ale i sám o sebe. Alkohol ho dohání k unáhlenému jednání, jež nakonec skončí katastrofou pro oba dva. .....Občasné problémy se slovenským nářečím v mé verzi eliminovaly anglické titulky :D

Dva na cestě (1967)

Příjemný a trochu zapomenutý film o strastech a slastech jednoho manželského páru. Prolínání několika časových linií dává filmu pestrost a hlubší perspektivu. Oba hlavní představitelé navíc vytvořili velmi sympatickou dvojici, kerá přináší příběhu určitou svěžest.