• Pohádka

Byl jsem při tom (1979)

Mnoho pozitivních komentářů mne přimělo se na tento film podívat, ale po jeho zhlédnutí četné přívlastky chvály typu geniální, famózní či fascinující opravdu nechápu. Námět je sice velmi zajímavý a výkon Petra Sellerse bezpochyby dobrý, ale film jako celek rozhodně opěvovat nemohu. Začátek se jevil velmi slibně, ale film postupně ztrácel šťávu, jelikož servírovaný humor měl celou dobu pouze jednu příchuť a ta mi brzy přestala chutnat. Největším problémem je ale příběhová konstrukce, která je i přes všechny přivřené oči příliš nevěrohodná a iracionální. Vše je postavené na sérii dvojsmyslů a nesprávného porozumění výroků hlavní postavy. Děje se tak ale mnohdy velmi neobratně a vyumělkovaně. I kdyby ze zahradníkových úst vypadla sebevětší kravina, všichni se po ní vrhnou a začnou jejího autora vynášet do nebes (a to kompletně všichni bez výjimky). Někteří možná řeknou, že je právě krásné, jak film poukazuje na to, co se všechno může stát, když lidé hledají ve slovních vyjádřeních více, než vlastně obsahují. To se podle mne ale týká i názorů na tento film.

Vojna a mír (1956)

Tak tenhle film mě tedy příjemně překvapil. Na plný hodnocení to asi neni, ale já ho dám, páč si myslim, že si tenhle tříhodinový filmeček zaslouží víc než 77 %. Na to jak je film starý, tak smekám před výpravnými válečnými scénami. Film má skvělou atmosféru a herci jsou také dobří. Citáty z Tolstého přinesou i motiv k hlubšímu dumání. Prostě příjemný a vyvážený film o komplikovanosti lásky, životu ruské smetánky a vůbec o hisorickém období, které zas tak často na filmových plátnech vidět není.

Bídníci (1958)

Skvělý Gabin a Bourvil. Poměrně dobré zpracování, ale nikoli nejlepší. Film na mě působil trochu chladně, uvážím-li jakých témat a obrazů se příběh dotýká. Přestože mají obě části dohromady poměrně dlouhou stopáž, bylo to na můj vkus všechno trochu uspěchané (takový filmový průlet dílem Victora Huga).

Pobřežní hlídka (1989) (seriál)

Jako malej jsem na to samozřejmě koukal ale teď? Darmo mluvit. nicméně holky tam jsou pěkný, takže dávám dvě* :-).

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Pro mě to byl takový spíš slabší Asterix. Prezentovaný typ humoru neni zrovna můj šálek, no a to je vlastně to nejhlavnější.

Sedm samurajů (1954)

Film Sedm samurajů byl pro mě docela zklamání (ostatně jak už to bývá, když se na něco dlouho těšíte a slyšíte jenom chválu). Samozřejmě, že to je dobrý film, ale k opěvované špičce bych ho v dnešní době nezařadil. Zapojení sedmého "nesamuraje" do skupiny mi přišlo navzdory jeho bojovému duchu nepochopitelné, jelikož tento bersekr svým nevypočitatelným jednáním mohl (a taky se tak několikrát stalo) vystavit do rizika zbytek svých spolubojovníků. Rovněž mi přišlo velmi podivné chování lapků, kteří přestože v prvních útocích již ztratili většinu chlapů, neustále se snažili proniknout do evidentně dobře bráněné osady, když o pár kilometrů dál byly zajisté desítky nechráněných vesnic. Dalším minusem pro mě byla ta nekonečná stopáž. Dokážu si představit, že v 50. letech tento snímek vyvolával pocit jedninečnosti, jelikož podobných historických akčních filmů bylo jako šafránu, ale z dnešního pohledu je to jiné.

Old Shatterhand (1964)

Kde je mizerný scénář a slabá režie, tam ani Vinďa s Oldou pomoci nedokážou.

Hokejový zázrak (2004)

Bý pamětníkem olympiády v Lake Placid, tak bych si ten film užíval asi víc. Nebylo to špatné, ale zase žádný "zázrak" :-).

96 hodin (2008)

Velmi dobrý akční film. Liam Neeson je řízek a všem to samozřejmě nandal, což asi každej už na začátku věděl :-). To ale vůbec neznamená, že se u devadesátšestky budete nudit. Hlavní příběhová linie je totiž dost silná, aby Vás držela v nervozním napětí až do konce, a postup starostlivého taťky je prostě jeden velkej koncert (i když až moc velkej a dokonalej).

Sbohem, baby (2007)

Napínavý film se zajímavým rozuzlením, ale Casey Affleck není můj šálek.