Babylon (2022)

Asi jsem už fakt příliš starej na takovéto koncepčně a dramaturgicky rozhárané a nesoudržné filmy, kde nefunguje zcela nic a vás ten bordel na plátně tak zfackuje, že jste na konci úplně otupělí a unavení. Jediné, co taky trochu řemeslně šlape, jsou odkazy na staré klasiky, které vás ale dnes dokážou emocionálně obohatit nesrovnatelně více a stačí jim k tomu poloviční stopáž. Tohle vypadá, jakoby to ani nenatočil Chazelle, ale nějaký egomaniak, který si prostě potřeboval pohonit nad svou domnělou genialitou. Výprava a hudba na jedničku, zbytek bych nechal posrat tím slonem a spláchnout.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Poslední čtvrthodinka je jediná pasáž, kde funguje nějaká nostalgie a já být vypravěčem příběhu, byl bych v dovršení životní poutě Dr. Jonese mnohem nekompromisnější. Přišlo by mi to mnohem emocionálnější a logičtější (znalci vědí). Zbytek je přinejmenším rozporuplný. Úvod s vlakem si člověk neužije, když se na něj ze všech stran řítí citelný CGI a vy jenom se smutkem vzpomínáte na také vlakový úvod Poslední křížové výpravy, kde Spielberg takové digitální barvičky nepotřeboval a neměl (pochopitelně) a fungovalo to mnohem lépe. Úmorně dlouhá honička v Tangieru zase vypadá, vzhledem k dlouhým prostřihům, jako by zdejší ulice byly aut prosté a liduprázdné a dlouhé jako letištní plochy, neveřil jsem tomu ani sekundu. A takhle je to tady se vším. Je to prostě po většinu času takové dobrodrůžo ve stylu „vidět a zapomenout“, asi na úrovni přeplácané Spielbergovy čtyřky. Jinak zde hojně kritizovaná Phoebe Waller-Bridge byla fajn, má takové rozpustilé šibalské charisma a je skvělým protihráčem mrzouta Forda a vlastně mě bavila z celého filmu nejvíc.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Prohlídka (2022) (epizoda)

Atmosférická lahůdečka, kde scénář je tentokrát podružný, kdy k perfektnímu výsledku stačí jedna místnost, úžasný ambientní soundtrack, čarování s kamerovými filtry a působivé režijní skills toho vousatýho italskýho mága. Práce s optikou, všechny ty detaily a zabírání herců, to je vysoká škola filmařiny. Prostě a jasně, Panos Cosmatos je mistr svého řemesla (Mandy, ach Mandy!), který má svůj rukopis, svůj výrazný tvůrčí ksicht a já už s netrpělivostí čekám na Nekrokosm. Jo, a Peter Weller si tady svého extravagantního miliardáře dává s naprostou brilantností.

Vražda na Nilu (1978)

Návrat do časů, kdy filmový svět byl ještě v pořádku. Kdy filmy měly pěknou výpravu a nebyly zapleveny CGI bordelem, kdy nebyl strach tvůrců pozvolna a trpělivě budovat atmosféru a vyprávět příběh a kdy scénáře měly hlavu a patu. Kenneth Branagh si zjevně nedělal poznámky. A herečka pouhých dvou výrazů Gal Gadot očividně také ne. ___ PS: Velmi příjemně mně překvapila Angela Lansbury, tak expresivně a s chutí zahranou roli bych od ní nečekal.

Kdyby radši hořelo (2022)

Přemýšlivý scénář od člověka, který neumí filmu dát nějaký plynulý dynamicky tvar. Beru to jako takový neúspěšný pokus o ranného Formana. Na druhou stranu, ta jistá strnulost snímku tomu příběhu vlastně nijak neublížila, sdělení zůstavá stejné a často i mrazivě trefné. Za ´chemtrails´ dávám o bodík výše, hned jsem si vzpomněl na jednoho kolegu z práce, strojního inženýra, který si od známého dezinformátora Zítka koupil přístroj na čištění vzduchu do bytu. Takže něco jako ten ocet ve filmu :o) Pošahanci tu jsou napříč všemi sociálními vrstvy.

The Vampire (1957)

Plakátové Info: Na plátnech je tu nový druh zabijáka! Zatne do vás dráp a vysaje vám krev! ___ Jsem rád, že tyto zapomenuté laskominky ediční společnost ´Scream Factory´ archivuje na blu-ray nosiče. Tenhle je zahraniční literaturou, třeba velkou bichlí ´Keep Watching The Skies!´, jejíž jsem spokojeným majitelem, řazen dokonce mezi sci-fi filmečky Zlatého věku, zřejmě proto, že tu jistou významnou roli hraje lékařský výzkum a prášky, vyrobené z krve upířích netopýrů, které hlavní hrdina omylem pozře a spustí nežádanou transformaci. Ne tedy úplně upíří, žádného vampýra moc nepřipomíná, spíše takového podivného týpka se strupovitou kůží, a dokonce mu nevadí ani světlo, protože přeměna vždy přichází úderem 11 hodiny večer. Do té doby je úplně seriózním lékařem na všedním maloměstě. Takže ano, inspirace universalovským  Dr.Jekyllem a panem Hydeem je tu jasná. Ale je to veskrze sympatické podívaná. Landres občas zvolí zajímavý úhel kamery, mord babičky na ulici je sledován z pozice jejího psa a jeho čím dál vystrašenějšího pohledu, což mi přišlo zajímavé. Hlavní hrdina to i na poměry low-budgetové věci hraje dobře a se zanícením, charismatik Kenneth Tobey (legendární ´The Thing´) mu do toho spolehlivě přihrává. Událost sezóny to sice není, ale milý filmek, který bohužel doplatil na to, že zůstal ve stínu známější mexické podívané totožného názvu a z téhož roku.

The Visitor (1979)

Nestoudná a zcela zmatená kopírka ´The Omen´, která do původního konceptu přidává jakýsi blábolivý kosmický sci-fi prvek, aby si i fandové ´Blízkých setkání´ přišli na své. Holčička to hraje otřesně, klasik John Huston se svým potměšilým úsměvem vypadá, že to má celé na háku a v duchu odpočítává natáčení dny do konce a Franco Nero, který na konci sedmdesátek byl v Hollywoodu vděčný za každý štěk, pobaví svojí blonďatou dlouhou parukou v krátké kreaci jakéhosi Aštana Šerana. Nejhorší na tom celém je, že mě svým zvrhlým způsobem bavilo se na to koukat, protože to má neopakovatelnou patinu kousků z dekády, kdy bylo ve filmu možné všechno.

Každý den odvahu (1964)

Jeden z velmi mála novovlných snímků, který mi bohužel nesedl. Ke konci se to tváří strašně osudově, hlavní hrdina jakoby procházel morální krizí a vystřízlivěním z pozvolného příchodu společenských proměn, ale je to všechno jen v takových náznacích, které mě jenom zlehka líznuly. Vůbec postava, kterou hraje Jan Kačer, je hodně strnulá, jediný emoce vzbudí pouze scéna v hospodě v závěru a to je málo. Nasralo to potentáta Novotnýho, to zahřeje, ale jinak …. na takový ´Tři přání´, podobně demaskující kousek, se to absolutně nechytá, a ty tu byly o šest roků dříve. Evald Schorm prostě není moje krevní skupina, i jeho nejslavnější ´Farářův konec´ mě minul velkým obloukem.

Pearl (2022)

Někdy se říká, že film je tak dobrý, jako je dobrý jeho záporák. No a 'Pearl' nemůže mít pevnější oporu. Mia Goth je totiž neuvěřitelná. Na malé ploše dokáže zahrát naivní holčičku, zlomenou ženu, démony zmítanou čubku i totální psychopatku. Všechno ve svém hereckém rejstříku má. Její skoro desetiminutová zpověď v závěru, točená na jeden zátah, mě naprosto rozsekala. Navíc je to celé podpořeno scenářem, který přirozeně plyne, má logický vývoj a po psychologické stránce téměř dosahuje levelu Phoenixova 'Jokera'. A ty vizuální hrátky s kamerou, ten úvod s klasickou hudbou ve stylu starého dobrého Hollywoodu! Jsem prostě šokován, že po zpackaném předchozím 'X' byl Ti West schopen něco takového splodit. Tohle je malá hororová laskominka, natočená s láskou a umem, cílená na filmové fajnšmekry.

Vyproštění 2 (2023)

V jednu krátkou chvíli průstřel ruky, šroubovák zapíchlej v boku, sem tam nějaká střepina pod kůži či bodnutí nožem, mnohočetné pády z libovolných výšek, fatality těžkým úderem přes ruce a nohy ….. a stejně stačí se jen tak na pohodu oklepat a jde se dál. A já vůl dodneška myslel, že lidské tělo se skládá z kostí, masa a tkání, aspoň tak jsme se to v biologii učili. Zjevně omyl. To i ten Rambo svýho času trpěl a foukal si rány, dneska je to jiný, dneska mají gerojové adamantiové kosti jako Wolverine. A to jsem si říkal, že zastavování kulek kouskem saka jako ve Wickovi už nic netrumfne, ale teď tu je fakt vážná konkurence :o) Tak fajn. Ale jinak vůbec nic proti Hemsworthovi, je to charismatickej chlápek a v tom, co dělá, se vysloveně našel, přeju mu to. Jenom ty dnešní akční kousky už holt nejsou pro mě.