Kdyby radši hořelo (2022)

Přemýšlivý scénář od člověka, který neumí filmu dát nějaký plynulý dynamicky tvar. Beru to jako takový neúspěšný pokus o ranného Formana. Na druhou stranu, ta jistá strnulost snímku tomu příběhu vlastně nijak neublížila, sdělení zůstavá stejné a často i mrazivě trefné. Za ´chemtrails´ dávám o bodík výše, hned jsem si vzpomněl na jednoho kolegu z práce, strojního inženýra, který si od známého dezinformátora Zítka koupil přístroj na čištění vzduchu do bytu. Takže něco jako ten ocet ve filmu :o) Pošahanci tu jsou napříč všemi sociálními vrstvy.

The Vampire (1957)

Plakátové Info: Na plátnech je tu nový druh zabijáka! Zatne do vás dráp a vysaje vám krev! ___ Jsem rád, že tyto zapomenuté laskominky ediční společnost ´Scream Factory´ archivuje na blu-ray nosiče. Tenhle je zahraniční literaturou, třeba velkou bichlí ´Keep Watching The Skies!´, jejíž jsem spokojeným majitelem, řazen dokonce mezi sci-fi filmečky Zlatého věku, zřejmě proto, že tu jistou významnou roli hraje lékařský výzkum a prášky, vyrobené z krve upířích netopýrů, které hlavní hrdina omylem pozře a spustí nežádanou transformaci. Ne tedy úplně upíří, žádného vampýra moc nepřipomíná, spíše takového podivného týpka se strupovitou kůží, a dokonce mu nevadí ani světlo, protože přeměna vždy přichází úderem 11 hodiny večer. Do té doby je úplně seriózním lékařem na všedním maloměstě. Takže ano, inspirace universalovským  Dr.Jekyllem a panem Hydeem je tu jasná. Ale je to veskrze sympatické podívaná. Landres občas zvolí zajímavý úhel kamery, mord babičky na ulici je sledován z pozice jejího psa a jeho čím dál vystrašenějšího pohledu, což mi přišlo zajímavé. Hlavní hrdina to i na poměry low-budgetové věci hraje dobře a se zanícením, charismatik Kenneth Tobey (legendární ´The Thing´) mu do toho spolehlivě přihrává. Událost sezóny to sice není, ale milý filmek, který bohužel doplatil na to, že zůstal ve stínu známější mexické podívané totožného názvu a z téhož roku.

The Visitor (1979)

Nestoudná a zcela zmatená kopírka ´The Omen´, která do původního konceptu přidává jakýsi blábolivý kosmický sci-fi prvek, aby si i fandové ´Blízkých setkání´ přišli na své. Holčička to hraje otřesně, klasik John Huston se svým potměšilým úsměvem vypadá, že to má celé na háku a v duchu odpočítává natáčení dny do konce a Franco Nero, který na konci sedmdesátek byl v Hollywoodu vděčný za každý štěk, pobaví svojí blonďatou dlouhou parukou v krátké kreaci jakéhosi Aštana Šerana. Nejhorší na tom celém je, že mě svým zvrhlým způsobem bavilo se na to koukat, protože to má neopakovatelnou patinu kousků z dekády, kdy bylo ve filmu možné všechno.

Každý den odvahu (1964)

Jeden z velmi mála novovlných snímků, který mi bohužel nesedl. Ke konci se to tváří strašně osudově, hlavní hrdina jakoby procházel morální krizí a vystřízlivěním z pozvolného příchodu společenských proměn, ale je to všechno jen v takových náznacích, které mě jenom zlehka líznuly. Vůbec postava, kterou hraje Jan Kačer, je hodně strnulá, jediný emoce vzbudí pouze scéna v hospodě v závěru a to je málo. Nasralo to potentáta Novotnýho, to zahřeje, ale jinak …. na takový ´Tři přání´, podobně demaskující kousek, se to absolutně nechytá, a ty tu byly o šest roků dříve. Evald Schorm prostě není moje krevní skupina, i jeho nejslavnější ´Farářův konec´ mě minul velkým obloukem.

Pearl (2022)

Někdy se říká, že film je tak dobrý, jako je dobrý jeho záporák. No a 'Pearl' nemůže mít pevnější oporu. Mia Goth je totiž neuvěřitelná. Na malé ploše dokáže zahrát naivní holčičku, zlomenou ženu, démony zmítanou čubku i totální psychopatku. Všechno ve svém hereckém rejstříku má. Její skoro desetiminutová zpověď v závěru, točená na jeden zátah, mě naprosto rozsekala. Navíc je to celé podpořeno scenářem, který přirozeně plyne, má logický vývoj a po psychologické stránce téměř dosahuje levelu Phoenixova 'Jokera'. A ty vizuální hrátky s kamerou, ten úvod s klasickou hudbou ve stylu starého dobrého Hollywoodu! Jsem prostě šokován, že po zpackaném předchozím 'X' byl Ti West schopen něco takového splodit. Tohle je malá hororová laskominka, natočená s láskou a umem, cílená na filmové fajnšmekry.

Vyproštění 2 (2023)

V jednu krátkou chvíli průstřel ruky, šroubovák zapíchlej v boku, sem tam nějaká střepina pod kůži či bodnutí nožem, mnohočetné pády z libovolných výšek, fatality těžkým úderem přes ruce a nohy ….. a stejně stačí se jen tak na pohodu oklepat a jde se dál. A já vůl dodneška myslel, že lidské tělo se skládá z kostí, masa a tkání, aspoň tak jsme se to v biologii učili. Zjevně omyl. To i ten Rambo svýho času trpěl a foukal si rány, dneska je to jiný, dneska mají gerojové adamantiové kosti jako Wolverine. A to jsem si říkal, že zastavování kulek kouskem saka jako ve Wickovi už nic netrumfne, ale teď tu je fakt vážná konkurence :o) Tak fajn. Ale jinak vůbec nic proti Hemsworthovi, je to charismatickej chlápek a v tom, co dělá, se vysloveně našel, přeju mu to. Jenom ty dnešní akční kousky už holt nejsou pro mě.

Rychle a zběsile 10 (2023)

Čím víc přibývá tuku na telecí šíji Vina Diesela, tím je to díl od dílu blbější a blbější a vy si celou dobu jenom říkáte, co je horší, jestli šaškování Momoy, nebo pokusy o charakterní „shakespearovské“ herectví toho naboba, co to má celé pod palcem. Akci si člověk neužije, když ví, že 90% viděného je CGI, tedy tam necítí žádný lidský vklad, žádné riziko. Takže zatímco třeba takového Bullitta si i po padesáti letech dokáže člověk vychutnat  a má při něm příjemné mravenčení, tady jsem se už po 10 minutách blbnutí v Římě nudil jak Milouš Zeman svýho času na Hrádečku …. a raději bych jako on dělal něco užitečnějšího, třeba se opíjel :o). Navíc jsem kontinuálně z té série unaven i z lidské stránky, protože postavy, které dříve byly úhlavními nepřáteli, jsou zase NĚKDY kámoši největší, nebo v příštím díle zas naopak, zrovna podle toho, jestli se podařila s hereckým protagonistou podepsat smlouva …. a vám už to je všechno úplně u řiti. Aspoň že tu Charlize už produkce nenutila nosit ty nablblý paruky, tady jí to holce šiklo :o) __ PS: Nejlíp to tady ve svém komentu shrnul kamarád uživatel Kaka.

Hypnotik (2023)

Snad ještě nikdy jsem neviděl Afflecka tak zpruzeného a znuděného. Jakoby si pořád říkal "Bože, do jaké sračky jsem se to zas uvrtal!"

Matka (2023)

Niki Caro, jak je jí přirozené, se tady našla v prostřední pasáži, kde se utváří nějaký rodinný vztah a kde Lopezka v divočině cepuje svoji dceru a poučuje jí o krutých zákonech přírody. To jediné mi tady přišlo celkem režijně zajímavé. Ostatní běží podle stokrát viděných hloupých šablon a v akci je to veskrze průměrné. Ale Lopezka mi vždycky byla svým způsobem sympatická, svojí celoživotní pílí a pracovitostí, byť její hudební počínání jde úplně mimo můj vkus. Ale minimálně za Singhovu ´Celu´ a Soderberghovo ´Zakázané ovoce´ si tu ženskou pořád cením.

Nejsem blázen (1994)

Paul Newman dokáže prodat každou repliku, protože on byl, je a bude navždy ten největší borec, ale jinak ten film si tak nějak nevzrušivě plyne, emoce kloužou tak lehce po povrchu, příběh by se dal odvyprávět na dva řádky, a kdybyste si náhodou během sledování museli odskočit na pár minut pryč, o nic zásadního byste nepřišli. Prostě klasickej Benton v pozdní éře.