• Krátkometrážní

Kapitán Phillips (2013)

Greengrass na vrcholu sil a z mé strany nadšení, s jakým jsem z kina odcházel naposledy před necelým rokem po Atlasu mraků.. Kapitán Phillips je především neuvěřitelně zručně natočená podívaná, která hrozně dobře vypadá, má obrovské tempo a rovněž skvělého Hankse v hlavní roli, což mi všechno dohromady přichystalo bezchybný filmový zážitek.. opravdu s chutí jsem si po skončení projekce zatleskal.. pro mě zatím jasně nejlepší film roku a suverénní, čistokrevná pětka! ... trochu spoileroidní P.S.: závěrečná cca půlhodina slouží mimo jiné jako hodně povedená přehlídka schopností americké armády a námořnictva..

Stezky slávy (1957)

dechberoucí soudně-(proti)válečná podívaná, která mi pocitem bezmoci v boji proti mašinérii, která má v tomto případě podobu armády, nejednou připomněla například Krejčíkův Vyšší princip.. Kubrick už před třicítkou natočil mistrovské dílo, smekám!

V zajetí démonů (2013)

v rámci žánru naprostá špička, která se po šablonovitém úvodu nebojí přiživit tradiční zápletku tím, že do příběhu zapojí vyšetřovatele paranormálních jevů (a příslušníka policie) a udělá z nich plnohodnotnou (či dokonce ústřední) součást děje.. jinak to prostě po všech stránkách funguje jako už dlouho žádný horor, atmosféra je hutná, lekačky povedené a strach všudypřítomný.. a já na to čuměl otevřenou hubou, sevřeným hrudníkem a tepovkou ani nevím kolik, takže dávám bez přemýšlení plný počet :) P.S.: kupříkladu nedávný Sinister působí ve srovnání s The Conjuring jako pohádka pro děti..

Zpráva o Europě (2013)

sci-fi přesně podle mého gusta! uvěřitelný, inteligentní námět a skvěle fungující minimalistické pojetí stojící zejména na strachu z opuštěnosti a neznáma v kombinaci s pocity lidské malosti oproti nekonečnosti a prázdnotě tmavého vesmíru.. napětí navíc po celou dobu skvěle graduje, takže jsem navýsost spokojen a chci něco takového vídat častěji!

Vedlejší účinky (2013)

špičková práce s parádními hereckými výkony (zejména Rooney Mara a Jude Law).. takhle jsem na každičké sekundě toho, co sleduju, nevisel už pěkně dlouho.. a ačkoli ten závěr možná mohl působit trochu míň krkolomně, nevidím žádný důvod nedat plný počet (s malinko odřenýma ušima)..

Proboha! (2008)

po celou dobu sledování tohoto dokumentu se mi v hlavě stále dokola přehrávala tři slova: IN - YOUR - FACE ! ... nemohu být ani objektivní, ani kritický, protože Bill Maher vyřkl a vystihl všechno to, co mám chuť s prominutím vpálit do ksichtu každému věřícímu, se kterým se dostanu do diskuse ohledně náboženství.. celková absurdnost všech náboženství je zde jasně demonstrována mimo jiné neschopností věřících nalézt protiargumenty na tvrzení Billa Mahera.. mně totiž také opravdu nestačí výroky typu: "věřím, protože vím, že to tak je".. osobně v tuto chvíli zvažuji, jestli se stanu pastafariánem a budu věřit v létající špagetové monstrum, anebo stoupencem cannateismu s vírou v rostlinu cannabis.. amen ... P.S.: nemám nic proti víře jako takové (v nějakou vyšší moc, v osud apod.), ale na jednotlivá náboženství se svým arogantním, jednostranným pohledem na svět, nepřipouštěním jiných alternativ, miliony nesmyslných pravidel a z toho všeho vyplývajícím vymýváním mozků mám prostě alergii..

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

mrazí mě v zádech a jsem emocionálně na cucky.. miracles do happen! P.S.: soundtrack už míří do Winampu :)

Atlas mraků (2012)

bratrům (ehm.. sourozencům) Wachowským se to spolu s Tykwerem povedlo! je sice hrozně náročné to všechno plnohodnotně vstřebat během jedné projekce, takže se těžko hledají slova, ale..... no prostě jsem ohromen, okouzlen - bylo to FENOMENÁLNÍ.. skloubit šest zcela odlišných příběhů do smysluplné komplexní podívané o tom, co nás spojuje, v čem se lišíme, o minulosti, budoucnosti a samotném lidství tak vyspělým způsobem, to je opravdu kumšt.. tuny emocí, jedno poselství za druhým, hluboké myšlenky, šokující momenty, touha po svobodě, obětování se, revoluce a putování lidské duše napříč časem... snad jen na závěr jsem čekal ještě nějakou absolutně odzbrojující pointu a ne takové rychlé utnutí celé podívané, ale možná je to tak i lepší.. hrozně bych si přál, aby bylo na světě víc takových odvážných filmařů, kteří se nezaleknou takhle složitých projektů... P.S.: rozhodně si to dám časem ještě jednou a zvážím zařazení do TOPky :) ||| EDIT (29.12.2013): po roce a kousek jsem si to dal podruhé a absolutně není co řešit.. tohle (slovy KevSpy) "vizionářské dílo" o lidské civilizaci jako takové (se všemi jejími klady i zápory) patří rozhodně k tomu nejpozoruhodnějšímu, co kdy v kinematografii vzniklo, a já jsem jednoznačně ještě víc unesen než po první projekci.. směle řadím tenhle skvost na třetí místo ve své relativně dlouho neměnné TOP 10 a už teď přemýšlím, kdy se jím nechám dojmout, unést a odzbrojit potřetí... P.S.: knížku si prostě musím přečíst!

Nakonec zemře (2010) (amatérský film)

tak jednoduché a přitom to skvěle funguje! zvlášť na ztichlé koleji v pozdní noční / brzkou ranní hodinu.. v závěru mě málem trefilo..