• Romantický

Super drbna (2007) (seriál)

GG je skvelý úkaz šikovných tvorcov. Najprv sa mi to vôbec nepáčilo, bola som skoro nútená pozerať. Keď ma konečne namotali, rada si pozriem každú novú časť. Svojim dejom využívajú každú postavu, luxusné prostredie a veľmi rýchly urozprávaný scenár natoľko dobre, že človek sa počas 45 min. nestihne zamyslieť nad myšlienkou. Trošku vymetajú mozog ale tak príťažlivo, že mi to nevadí. Svižné plynutie deju, cliffhanger na konci /sme zvedaví ako zápletka pokračuje, lebo ju prerušili/, prevažne jednoslabičné mená pre ľahké zapamätanie divákom vytvára v divákoch pozitívnu väzbu k seriálu. Vo veciach skriptu ešte Mimoriadne Oceňujem skryté narážky na iné literárne/filmové/umelecké diela. Napr. vizuálne: scéna IV. série Blair a Chuck vo Fr. na vlak. stanici - Anna Karenina. Často skoro citujú/parafrázujú autora myšlienky, veľmi často a umne používajú metonymie /pozerať Tatiho/, synekdochy... Páči sa mi, ak seriál nevnucujúco upozorňuje na ďalšie diela, rozširuje nám obzory. GG je veľmi svižná a aktuálna aj v ich reakciách na súčasné dianie. Aj napr. názvami: vyšiel film Easy A, rýchlo nadobúdajúci popularitu, názov 6. dielu 4. sezóny: Easy J, či opäť nespočetné odkazy na slávne filmy (názov každého dielu): It-Girl Happened One Night (It Happened One Night 1934), The Grandfather (The Godfather 1972) etc. Podobne využívajú momentálne populárne piesne, kt. sa objavia ako OST. No a samozrejme, prostredie prepychu, dostatku, krásneho oblečenia, spoločnosti, mocných ľudí, či lásky a ich bežných problémov.. na občasné vypnutie a prežitie ich dobrodružstva je lákavé. Rovnako aj fakt, že dlhý seriál umožňuje krásne pomalé vytvorenie vzťahu, kt. pozorujeme od začiatku po koniec (Blair a Chuck), čo je IMO krajšie, lepšie, hlbšie než čo stihne film za 140 min. Negatíva sa mi teraz nechce rozpitvávať... :) Celkovo hodnotím GG veľmi pozitívne, technicky zdatné, veľmi dobre predateľné, pre diváka pútavé.

Jíst, meditovat, milovat (2010)

OK. Čo tým všetkým chceli povedať? Veľmi neusporiadaný film prinášajúci chaos v mysli hl. postavy do našich myslí. Chceli zabrúsiť do mnohých tém, ako sa s nimi človek vysporiada etc. Môže byť. Ale žiaľ kvôli rýchlo plynúcemu času vo filme mi všetko nepríde prirodzené, resp. zvláštne ako rýchlo sa dočasne vysporiadala so svojimi problémami a ako rýchlo sa naučila v pohode žiť na danom mieste. Film je zjavne pre väčšinového diváka, nie je schopný venovať sa niečomu hlbšie alebo aspoň tak, že by sme skutočne cítili pokoj duše či... "vyrovnanosť". Prináša dobré myšlienky ale stále veľmi kĺže po povrchu. A preto IMO sa mu najlepšie vydarila talianska časť, ktorá sa takému kvázi dovolenkujúcemu životu podobala. V Indii hľadáme pokoj a zároveň sa stretávame s bežným nepokojom mysle, neschopnosti sústrediť sa, s čím sa mnohí môžeme stotožniť. No pocit harmónie stále neprichádza aj kvôli texaskému priateľovi. Bali je iba záver. Keby tento príbeh niekto prežil, tak som si istá, že by bol veľmi obohatený a poučený skúsenosťami. No na plátne to nestihne preniknúť do srdca, neprinesie hlbší "odkaz", ktorý by sme si chceli zachovať. Na to by bolo treba pre niektoré zážitky viac času. A predsa, stopáž je už dostatočná. Ľutujem, že ma to nezasiahlo ale aspoň počas filmu zaujalo, Taliansko pobavilo (a rada som videla miesta mnou navštívené), potvrdilo nejaké vnútorné myšlienky. Nuž, zaujímavé ale nie na dlho. Škoda. (a som rada za znovu objavenie, že Julia žije a hrá, opätovné videnie Franca a Bardema po dobe)

Můj báječný rozvod (2008) (divadelní záznam)

Aby jeden človek zaujal na taký dlhý čas treba veľké umenie, pani Balzerová svoj talent a zručnosti jasne preukázala. Hre vdýchla rôznorodé životy, povahy, charaktery. Konverzačná komika spolu s humorom giest vytvorili miestami zmes nečakane skvelého humoru. Tu a tam pekná myšlienka, či trefný opis skutočnosti.. A opäť mám nový pohľad na život. Zajimavé.

Dobrý ročník (2006)

Senzuálne potešenie! Krásne prostredie skoro vnucujúce leto, pohodu, teplo, uvoľnenie. Všetko teplé farby. Všade kvety, neskutočné množstvo dekorácie, nádherné!!!!!! Och, skutočne ako na vysnívanej dovolenke. Vizuálne poteší aj Marion Cotillard, v kt. konečne vidím aj niekoho iného ako Piaf. Milé opäť vidieť austrálsku Abbie Cornish, veľmi príjemné. A mladý chlapec! Rozkošné. A čo ešte scéna, kde sledovali pri bazéne film. To bych chcela zažiť! Ucho poteší rôznorodá zmes hudby od nepríjemnej Lolity cez mačacie mňaukanie pri reštaurácii v noci, gitarové variácie, francúzske staré piesne a všetko to ladí! Keď sa k tomu pridá tá nádherná rôznosť v prízvukoch, miešanie francúzštiny s angličtinou, keď francúzi hovoria po anglicky, aké milé a veľmi mäkké!:) Na dotyk asi ja nič nevymslím, ale tie predstavy čo ukazujú majú pre men hodnotu. Chuť z dobrého jedla a vína je tak krásne často opakované s nenúteným vtipom o víne. A vôňu predsa cítime stále! Pôda, víno, teplo, kvietky vznášajúce sa vo vetre.. Ach. Hoci nemám rada Russela C. a nesympatizujem s predstavou chladného finančníka drsne a priebojne starajúceho sa len o peniaze. Ale tak krásne sa so mnou pohrali vo "Francúzsku" že ma dostali. Ich vtipné dovetky, či jednoducho položené múdrosti. A všetko akoby náhodou natočené, veľmi prirodzený dojem získavam, hlavne záver. A záver? Akože mám získať dojem happily ever after a pritom sme opäť na začiatku. Och, som bezmocná. Chcela som dať 4*. Za ten dobrý dojem čo z toho mám... hviezdička. A úsmev na tvári. Veľmi príjemná záležitosť.

Zápisník jedné lásky (2004)

To mi nerobte. Toľko pozitívnych odporúčaní som hádam na žiadny iný film nedostala. A prežila som 2 hod. nehoráznej nudy. Mám rada jemné príbehy ale toto prehnali. Od začiatku do konca o tom istom, nič iné, len o vzťahu 2 ľudí. A na základe čoho? Hrozne idealizované alebo prehnané (neovládateľne temperamentná Allie a podivnosti rozprávajúca a možno aj urozprávaná).. Ešteže je maľovanie považované za umelecké, jemné, romantické a scéna ako z "fantázie" keď maľuje na verande nahá.. lebo inak neviem, čo by jej chceli dať za koníčka, aby mohli romantizovať. Jo, šťastie, že hrá na klavír. Pri husliach by to asi nevyniklo. Mám rada príbeh, ktorý sa dá považovať za reálny. Ak tu za uveriteľné počítame Allienine hovorené obavy pri ich spoločnej noci, či to, že sa hádajú, tak prosím. Neviem, čo bola motivácia na spísanie natoľko krehkého scenára. Ešteže doplnili posledných 15 min. v starobe, kt. dodali nejakú zaujímavejšiu pridanú hodnotu, za kt. pridávam *.

Princezna Husopaska (1989)

Koľká škoda! Poriadny scenár a lepšieho princa! Začiatok sľuboval krásnu mierne smutnú rozprávku. Jak som sa tešila! Nádherná hudba, samozrejme harfa a flauta, dokonale rozprávková kombinácia. Pokiaľ neprišli na zámok to bolo ešte zaujímavé. No princ nenadchýna, celkovo predniesol max. 10 viet a s Husopaskou hádam ani neprehovoril poriadne pokým si neboli sľúbení. Ako nepríjemne naivné. Lísa zobrazená ako čisté zlo.. príliš čiernobiele. "Pomstychtivá" Husopaska? Chýbalo mi väčšie zapojenie o to hlavné - princa a Husopasky, prejaviť ich vzťah, nie len nejaké pohľady. Veď i paholok či kráľ toho povie viac než "hl. hrdina". Škoda princa a jeho postavy v scenári. A pritom Grimmovci spísali originálny námet! Vysoko hodnotím hudbu a nejaká polhviezdička za môj detský sentiment a predstavy o rozprávke, kt. som kedysi mala.

Orest z rodu čarodejníkov (2010) (TV film)

Kategória rozprávky, projekty financované/vytvorené STV (vďaka zmluve so štátom). Nie zlé. Možnosti sa mohli využiť lepšie. Páčilo sa mi, že atmosféru príliš neromantizovali. Príjemné zábery i hudba, nádherné prírodné prostredie. Spočiatku snáď samé spomalené zábery a často pohyblivé tracking shoty.. niekedy rušivé pre mňa, keď sa na ani na chvíľu obraz nezastaví. Neskôr som si začala uvedomovať, že mnohé prvky som už "niekde videla". Čierni rytieri - Fantaghiro, pestúnka sa pýta nič nehovoriaceho strážnika - Pyšná princezná ?, zábery s pierkom - Forrest Gump, ostatní sluhovia, kt. mali priniesť komiku - Princezná so zlatou hviezdou na čele, sokol - Sokoliar Tomáš, holub - Popoluška, lietanie, Fata- Súdna sieň :), hľadanie na dne jazera - typicky rozprávkové mimo ostatných znakov symptomatických pre rozprávku (mag. čísla, čary, dobro nad zlom zvíťazí, princezná iba s otcom sa zamiluje do chudobného mládenca a naopak...). Trošku mi vadili hlavní predstavitelia, mne nie úplne sympatickí a priveľmi "súčasní" výzorom. Dievča stále nosiace náušnice. Trošku detinské šaty aj v staršom veku ale kráľ má nádherný honosný odev. Triky nie úplne nadčasové ale rozhodne nie zahanbujúce ako by som očakávala od STV. Čo ten zlý zvukový synchron? Resp. bolo nutné dabovať slovenských hercov? Podivné farby, resp. prechody od tmavých do veľmi svetlých častí, obraz v 1 polovici žiarivý a na druhej nemôžem rozoznať cez tiene. A čo tie netypické zvláštne mená? Celkovo.. nie zlé, prostredím príjemné, nie neznesiteľne jednoduché. Ale ešte trošku šmrncu to postráda, väčšiu osobnosť. (mám strašnú chuť spojovať so Sokoliarom Tomášom a Kukurom aj keď neviem prečo, nuž tu by chýbal Kukura a fešák Ostrik :)) Proste. Môže byť.

Panna nebo orel (2010)

Dobrý nápad, v teen filmoch jeden z lepších. Zajimavý film, ľahší, pohodový, sympatický. Myslím, že ma bere a veľmi sa mi páči, ak je film moderný. (Niekedy mám radšej nadčasovú eleganciu spojenú s modernosťou ako aj v GG) takže FB, teraz moderné "korzety", časté narážky na predchádzajúce diela, režiséra etc., necháva dojem, že terajšia generácia sa trošku zaujíma o históriu audiovizuálnej kultúry. (verím, že máme väčšie možnosti, než naši rodičia a aj ich využívame). Páčilo sa mi, ako si robili srandu, jednak zo statusov na FB, scénka z rozpačitej konverzácie na rande pred tým než sa to zvrtlo, ako vo filme tvrdili, že dievča nie je hneď šialene in love ako by bola v GG alebo v The Sisterhood of the Traveling Pants. Sklamali ma, keď to však nakoniec dopadlo presne podľa klišé. Divák to vyžaduje, áno ale predsa, príliš rozprávková zápletka s chlapcom, o kt. nič nevieme, proste tam bol jedine aby mala niekoho, s kým bude ideálne in love. Inak si ani neštekol poriadne, je odtrhnutý od všetkého. Film je pohodový, dobre sa naň pozerá ale chcelo by to ešte trošku zložitejšiu zápletku.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Je nebezpečné zahrávať sa s očakávaním divákov od filmu. Trailery, propagácia, námet .. všetko hovorilo o filme plnom akcie. Čo sme videli aj akcia bola, ale ako som videla z kina, ľudia sa často sťažovali na pomalosť. Film aj bol svižný, no v porovnaní s predchádzajúcimi HP menej. A očakávalo sa predsa nasledovanie v dosavadnom štýle. No 7. diel je celkom odlišný. Po pravde, nebyť zvučných mien na snáď každej pozícii, s menšou dávkou akcie a rozpočtu, by som ho videla asi na nejakom festivale. Atmosférou mi ho veľmi pripomínal. A vnorením sa do duše, dôrazom na psychiku, prirodzeno, pohľadmi do tváre v kontraste s veľkými celkami. No mnohé typické pre blockbuster, keď akcia, tak šialene premakaná, až ma ľaká v kine, veľmi rýchla (v lese až príliš), v dobrom slova zmysle, pravý spektákel etc. ostalo. Čo ma zamrzelo je, že part I je ako 146 min. dlhá overtúra pred veľké finále, kt. bude snáď absolútny vrchol celej ságy. Predpokladám veľký kontrast medzi 1. a 2. časťou. No pridlhá predohra. Keď cítim, že by mohli kde-čo vyhodiť, to nie je pre film dobré. Takisto pripravovali príliš široké pole pre finále. Chápem, že to mohlo byť dôležité, no zdá sa mi, že neskutočné množstvo postáv žblechtlo max. 1 vetu (škoda, že sa nemohli viac zapojiť), celé sa to točilo okolo tria. Čo ma dostalo bola úchvatná animácia príbehu, krásne bielo-modro-čierne ladenie, milé vtipy (hl. Ron + Hermiona keď sú pohádaní), citilvá Dobbyho smrť, celková jemnosť a prepojenosť diváka s dejom. Som zvedavá na Part II. Veľmi sa teším.

Sabrina (1954)

Zlatá Audrey v božskej róbe od Givenchy (* naviac). Milé, ohromne vytvárajúce francúzske klišé, La Vie En Rose- ovské. Humphrey čiastočne sympatický ale v Casablance ma bral viac. I keď je trošku starý na danú rolu, no stále menej než Gary Cooper v Love in the Afternoon. Zapamätám si film aj s francúzskym kuchárom. Celkovo fajn, pobaví ale asi sa neuloží v pamäti na večnosť.