• Romantický

Nová holka (2011) (seriál)

Adorkable! Hlásali nespočetné plagáty po celom NYC. Poddala som sa reklame, žiaľ, zatiaľ nie som rovnakého názoru ako promotéri. Zooey mi je veľmi nesympatická ako osoba, postava je divná ale chcem ju vidieť sa vyvíjať. IMHO New Girl rovnako ako Glee u mňa stroskotáva na bezútešnom postrádaní normálnych charakterov a utápajú sa v snahe o rozmanitosť, výstrednosť, aby sa len zapáčili čo najširšej vrstve amerického publika. No 30 min. je tak krátko, že som schopná ich na oddych venovať aj do budúcna. Som zvedavá, čo prinesie sľúbený Justin Long.

Nebezpečné známosti (1980) (TV film)

Fajne! 3* K filmu som sa dostala až po polhodine, takže dúfam, že sa mi raz pošťastí dopozerať resty. Napriek tomu sme sa krásne bavili. Pán Kukura hral svojho záletníka s nadhľadom, nenútene, akoby bol skutočne znudený a predsa mal v sebe neuveriteľnú iskru, kvôli ktorej určite povolili aj slečny z diela. Tiež však divákovi dovolil nahliadnuť na svoju laškovnú, baviacu stránku svodcu. Som rada mnohým známym tváram, ktoré som mohla vidieť ešte za čias ich mladosti. No autora námetu na hudbu uväzniť do veže a nechať vyhladovať! To som skutočne trpela. Tento typ bol pravdepodobne populárny v dobe vzniku filmu no absolútne sa nehodí. Nazývam ho hudba a la... istý reťazec.Bez urážky k reťazcu. Pol * sťahujem za hudbu.

Malé ženy (1933)

Film ma síce nechytil za srdce, no keď som ho pozerala, silne som prežívala (a čiastočne preplakala) ich osudy a starosti, radosti. Keďže som v Amerike, vzdialená od domova, viac si uvedomujem ich obavy o zdravie blízkych. ___ Film je krásne starodávno Hollywoodsky. Celý v postate v interiéroch (štúdia?). Muž- Laurie má ešte namaľované oči, viem si ho krásne predstaviť ako typického vysneného mládenca tých rokov. Veľmi ľutujem, že som ešte neprišla na chuť K. Hepburn. Postave nepridala trošku láskavosti, jedine k sestrám trochu ale nie láskavosť samej Jo. U profesora zas veľmi značne vidno, že má o Jo záujem. Inak rodina fungovala krásne, Beth bola zlatá. No niečo mi chýba, aby som si film zaľúbila a neviem to popísať. Celkovo, pre mňa mali Little Women momentálne silnú pridanú hodnotu, s odstupom času budem asi rada, že som videla ďalšiu verziu známej knihy

Agora (2009)

Neviem čo si myslieť. Necítim sa pohodlne sledujúc historický film, v ktorom neviem ani len odhadnúť nakoľko sa zobrazujú fakty a čo je fikcia. Preto som trošku tŕpla a nedovolila si užiť film. Pôsobil celkom dosť, zábery z vtáčej perspektívy či pohľad z iných hviezd... mohutné stavby, mesto, masové scény či drsné bitky.. No toho posledného veľký fanúšik nie som. Navyše, je mi ľúto, že nerozvinuli poriadne načrtnuté témy: škola, filozofia, astronómia, životy 3 hlavných postáv a milenecké vzťahy medzi nimi, náboženské konflikty... Nedotiahnuté do konca ale tiež to nie je "otvorené" v zmysle otvoreného konca, ktorý si máme domyslieť. Priveľa čriepkov netvorí film-nádobu. Tiež som mierne sklamaná z hudby. Posiaľ som mala skúsenosť čo Dario, to masterpiece. Teraz trošku splynul so šedinou priemeru. Herci vybraní dobre, Rupert Evans pôsobil ako apoštol z obrázku. Krásne kostýmy i výprava. Len moje srdce ostalo nedotknuté týmto filmom...

The Swan (1956)

3 a pol *. Svatba princa Williama a Kate ma primäli spoznať Grace Kelly. A tu ju hneď spoznávam v roli aristokratky. Vidím, ako sa prejavuje, ako vyzerá ale túžim vedieť viac! Či to iba hrala alebo ukázala časť zo seba. Princeznú Alexandru zobrazila neskutočne dievčensky /"Eat something!" :) čože chce feed her pet? /, trošku prehnane romanticky, jemne, zasnívane, ako obláčik, ktorý sa možno rozplynie.. možno až ako spomínaný prelud.. Neustále biele šaty, jej krehkosť, skutočne pripomína vznešenú labuť. A ešte ak k nej pridali ohromného fešáka, elegána Louisa Jourdana s úžasným francúzskym prízvukom, krátko sme uzreli rozprávočku. Och, ich tanec je jedna z najnádhernejších tanečných scén vôbec. Mimo hlavného "trojuholníka" deju prihrávali ostatní. A celkom vydarene. Nie veľmi výrazne, možno v tej dobe komicky, dnes mi to príde ako "druhoplánový" - zobrazí opak očakávaného alebo nejaké pošetilosti. A je trošíčku milo suchý. Veľmi sa mi páči Alexandrino prirovnanie o láske. "If it's love than it is very like once when I was little...with the emperor. I had seen so many pictures of him in his robes with the golden crown on his head. All splendid magnificence. And when he came to visit us in an ordinary suit, I did not know him." (snáď som to dobre prepísala)___ Celkovo nenáročný film, veľmi milý. Až by som povedala, že som rada, I was introduced.

Jana Eyrová (2011)

Jane Eyre ako adaptácia mi mnoho nepriniesla. Jane Eyre ako osobitý film naopak. Podľa mňa sa neveľmi zamerali na obsah, mnohí ho dobre poznáme. Preto ho trošku zanedbali (IMHO). Nerozprávali príbeh života, či vzťahu, na to je krátka stopáž. Hoci sa snažili, niektoré veci proste k uveriteľnosti potrebujú trošku viac času. A ten si niekedy vytvorili. Ešte som nevidela film s natoľko MAJSTROVSKY zobrazeným plynutím času a ako človek prežíva neistotu, vlastné pochyby, myšlienky, svedomie. Tým si ma získali. Celý snímok v podstate vnímam cez jeho náladu, akoby sa na nič iné nehrali, len zobraziť osobné prežívanie danej chvíle. Miestami započuť cigánske melódie ale inak sa filmom neťahá výrazný centrálny motív, ktorý by držal iba jednu líniu. Hudba akoby ani nepodporovala tak príbeh ako atmosféru. Cítime jej utrpenie, smútok, bodanie kríkov, vietor, zimu, Rochesterovo zúfalstvo.. Pomalé zapálenie ohňa, tras ruky, vánok vejúci cez záclonu do izby, hra s pierkom, zatočenie Jane na schodoch, Jane učí Adele na koberci. Atmosféra. Teším sa s Jane s podarovaného kvetu. No žiaľ, hlavná dvojica nemá žiaru Jane a Mr. R. Jane typovo sedí - mladá krehká, krásne prejavuje drobnú naivnosť. Ale skrytú vášnivosť či dospelosť neprejavila. Aj keď občas krásne predniesla ostrú odpoveď. Rochestrovi pridali pár drsnejších scén na počiatku. Spolu im to šlo, cítila som prepojenie ale ešte niečo tam chýbalo. To by napravil čas... Oproti ostatným adapráciam sa pohrali s naráciou. Pridali drsnosť tiež St. Riversovi (čo sa mi nepáčilo). Podobne aj angličtina slečny Wasikowskej mi neprišla úplne košér. Trošku ma iritovala jej rovnaká parochňa. Či podivné zosynchronizovanie. Celkovo však som pozitívne zasiahnutá bravúrne zobrazenou náladou diela, jemnou kamerou, zvláštnou hudbou. Bez filmového kontextu som z nej bola sklamaná. Teraz som naopak rozumiem. Výborné. Vhodné pre osobnejší prístup než ponúka filmové plátno.

Last Night (2010)

Zvláštny film zo života. Mám dojem že som po celý čas doslova divák. Divák, ktorý má možnosť nahliadnuť do života ľudí. Akoby som žila a len na chvíľu sa zastavila, aby som pozorovala iných. A tí iní si ma vôbec nevšimnú. Správajú sa prirodzene (Jo príde domov a hneď sa ide prezliecť, jej bežné nedbanlivé gestá..) Od začiatku sme hodení do vody, nie sme uvedený do deja, nevieme, kto sú postavy. Tie sa nám postupne odhaľujú. Ale spôsobom, ako sa postupne odhaľujú osobám v ich živote, takže divák nevie v niektorých fázach o nič viac ako ten, voči komu má byť ukryté tajomstvo. Tento štýl zobrazenej neúprimnosti ma prekvapil, že je tak trefne zachytený vo filme. Takisto ma zaujala hudba. Tým, že nepodporovala zápletku hneď od prvých scén dodávala práve ten dojem pozorujúceho. Myslela som najprv, že to len Jo ako spisovateľka bude porozovať ale nakoniec sme to my. Ako 5. hlavná postava. Myšlienka s neverou je skvelo spracovaná. Hoci sa ma to ešte našťastie netýka, napriek mojej nezaujatosti dejom, veľmi zaujímavý a hlavne skvelo spracovaný film. (ešte čo ma prekvapilo je, koľko sa pilo alkoholu vo filme :)) )

Hudba pro císaře (1955)

Typické 50-te roky a práve sa zavádzajúce kombinácie Marischka + Schneiderové mama s dcérou, Josef Meinrad, opäť romantická sladučká naivná kostýmovka s vtedy vtipnými kúskami, z 19. st. A myslím, že robili čo im sily stačili, aby rozbehli tento úspešný vzorec a často ho opakovali, keď ho ľudia pozitívne prijímali. Keďže som vyrastala na Sissi, chcela som si pozrieť aj Mädchenjahre einer Königin a tuto Deutschmeister. Posledne spomenutý film ma žiaľ už nepotešil ani trošíčku. Chémia fungovala jedine medzi Terezou a pánom Hochmeisterom či ako sa volá, ktorému to mimoriadne seklo :)). Keď už škatuľkujem, rada by som si v budúcnosti pozrela aj film Ludwig. Ten je točený až v r. 1972, tak hádam kvalita stúpla. Mimo to, škoda, že som Nemeckých rytierov nevidela v originály. Celkovo.. ... tradičná škatuľka na pobavenie, ale nie už mňa. No i tak som rada, že si doplňujem filmografické znalost o Romy Schneider a Ernstovi Marischkovi.

Desperate Romantics (2009) (seriál)

Skvelé, chlapčenské, humor z britských ostrovov. Výborná kombinácia. Posledné roky seriály z dielne BBC s hist. námetom či už Desperate Romantics, Emma, Sherlock etc. sú spracovávané vydarene moderným štýlom. Od začiatku diváka upúta svižná, pohyblivá kamera s dôrazom na timing, ktorý pomáha vytvárať komiku situácie. Rovnako ako aj miestami hravá melodická hudba, či skript. Miešajú súčasný jazyk a výrazové prostriedky a zároveň zachovávajú mnohé frázy akoby z 19. st. ale predsa sú prezentované natoľko prirodzene, že nepôsobia umele. Herci si skutočne aj za to zasluhujú uznanie. Umelci vytvorili skvelú 4, spoločne fungujúcich šviháckych young men, každému dodali charizmu, vyhranenosť. Podobne čarovná Amy Manson ako modelka Lizzie. A samozrejme perfektný Tom Hollander, kt. vytvoril mimoriadne silnú, sebaistú postavu s vlastným chápaním sveta. Zišla sa mimoriadna skupina tvorcov, seriál pôsobí ako celok, všetko dobre zapadá. Pobavia nás malé prekárania medzi štvoricou, sympatické postavy, umelecká tematika odhaľujúca niektoré skutočnosti z pozadia tvorby (napr. ako pokračovala maľba Ophelie) ale akoby to bolo len pomimo, zobrazujú ich život akoby bežný, ich nevšedné povolanie berú ako fakt, neprikladá sa mu dôležitosť, prosto maľujú a ukazujú hlavne ich život ako mladých ľudí, kt. sa musia starať o to čo do úst vložiť, riešia problémy so ženami, hľadanie inšpirácie... Myslím že to je jedna z veľkých predností seriálu, výrazne sa približujú divákovi. Navyše nás zoznámia viac s niektorými známymi dielami Preraffaelistov, kt. boli niečím výnimočné v ich živote. Čo považujem za nesmierné negatívum je prehnane často zobrazená nahota a sexualita, hádam každých 10 min. musí byť nejaká scéna so ženami. Niekedy to je súčasť komiky zápletky, no miestami zbytočné a človeka to otravuje. Za to hviezdička dolu. Hm. Neviem si predstaviť, ako skrátené/scenzurované to mieni STV púšťať, ale cením si, že sa na to dala. Celkovo, veľmi kvalitný počin s pridanou hodnotou, skvelý nápad aj spracovanie. Odporúčam.