Endure (2010)

Maník unese holku, spoutá jí v lese, vyblejskne si jí a odjede, ale cestou mu do cesty skočí jelen a psychopat to má spočítané. Dvojice policistů má pak v ruce jenom fotku a mrtvolu únosce a mravenčí detektivní prací se musí dopátrat, kde je děvče zašité, což je zdánlivě nemožný úkol. Sice se nejedná o nic, co by se mohlo pyšnit úžasnou atmosférou nebo napínavými momenty, ale přesto to na mě docela fungovalo. Filmu se daří vyhýbat nějakým výraznějším logickým kiksům, postup vyšetřovtelů dává smysl a i když samotné vyvrcholení bylo pojaté účelově, mě nijak zvlášť neurazilo. A vhodná byla i linie s umírající manželkou jednoho z hlavních hrdinů, která byla pojatá vkusně a nesnažila se citově vydírat. Po herecké stránce se tu našlo pár tváří, které jste už zaručeně někde viděli, ale celkově působil casting svěže a neokoukaně. Joe O'Brien si vybral pro debut poměrně těžkou látku, ale jak s ní, tak s nedostatkem financí, se dokázal poprat se ctí. 70%

Hrozny smrti (1978)

Společenská kritika se dá najít i v Dášeňce a erotické hrátky mi nějak unikly, ačkoliv když se ta blondýna svlíkla, proměnila se v bohyni. Každopádně já v tom viděl jen mladou holku, co jí nahánějí vesničtí hnisáci. Nic víc, nic míň. Najde se tu celkem solidní gore, sem tam solidní atmosféra i pár nechtěně vtipných momentů. Celkově se na to kouká příjemně, což možná nebyl tak úplně režisérův záměr, ale to je mi celkem fuk. 60%

Forsaken (2016)

Exorcistické blbnutí. Film má záměrně laciný vizuál, což mu sedí, najde se tu pár dobrých masek a jakkoliv to bylo klišé, líbila se mi i obligátní gymnastka a velkou poklonu zaslouží i hudební podklad. Naopak bych vyčetl rozháranost. Na papíře to mohlo vypadat dobře, ale v reálu vše působilo nekonzistentně a musel jsem dávat velký pozor, abych se v tom neztratil. Trochu mi vadila i příliš úporná snaha o budování atmosféry, která pak neměla takový efekt, jaký mohla mít. Celkově snadno zapomenutelný kousek, který si ale jedno podívání určitě zaslouží. 55%

Táta je doma (2015)

Komedie s notnou řádkou nic neříkajících rodinných blábolů, na které ale připadá přibližně stejná porce povedených, občas i nekorektních, fórků. Ferrell, jakkoliv jeho komedie zrovna dvakrát nemusím, se tady celkem úspěšně vyhýbal vyloženě trapným chvilkám a s Wahlbergem i s Lindou Cardellini jim to výborně klapalo. Docela příjemná jednohubka. 65%

III (2015)

Vizuální orgie. Některé z obrazů byly namalovány úchvatným způsobem a člověk se může jen domnívat, jak by působily na velkém plátně. Jejich sílu ještě umocňoval všudypřítomný hudebnáí podklad, který neměl daleko k dokonalosti. Nic nemůžu říct ani proti hercům a něco do sebe mělo i těch pár echt hororových záběrů. Jenže marná sláva i sebekvalitnější a sebekrásnější kusy látek jsou k ničemu, když není k dispozici dobrý krejčí, který by je spíchnul do nositelného celku. A to je i případ III. Koukalo se na to hezky, ale ve finále jsem měl pocit, že po dějové lince jsem se díval na natahované nic. Škoda nevyužitého potenciálu. 50%

Truth (2015)

Ono jde z našeho pohledu zdánlivě o houby, ale Američané jsou na službu vlasti citliví a pokud se u politika prokáže, že to flákal, nebo že se vojně vyhýbal, znamená to pro dotyčného konec v politice. Jenže Mary Mapes a její tým si vyšlápli na toho nejvýše postaveného a to je téměř vždy boj proti větrným mlýnům. Nemůžu se vyhnout srovnání se Spotlight a řekl bych, že co chybělo oscarovému vítězi na melodramatičnosti, to tady přebývalo. Ale jinak je Truth precizním novinářským dramatem s neotřelým motivem, které ne že by přinášelo do podobně laděných filmů něco vyloženě nového, ale svým uchopením působí celkem neotřele. Plusem jsou samozřejmě herci, kdy celý novinářský tým pod taktovkou Cate Blanchett hraje jak o život a jsem přesvědčen o tom, že Redford by měl seknout s filmem a jít hlásit zprávy. Vanderbitt k několika výborným scenářům přidal i výbornou režii, tak snad v tom bude pokračovat. 85%

Boj (2015)

V první hodině jakoby se nic nedělo, ale přesto byla velice solidní. V jedné rovině je tu dánská jednotka plníci misi na Blízkém východě a i přesto, že byly vojenské sekvence dobře natočené, nebylo tu nic, co by stálo za extra zapamatování, byť díky určté míře odosobnění vše působilo autentičtějším dojmem. To samé platí o druhé linii, která je jen vlastně jen sondou do života rodiny hlavní postavy. V druhé části, kdy dojde na samotný proces, stává se film strhujícím a to i přesto, že výkony všech představitelů zůstávají poněkud suchopárné a vlastně se jedná jen o procedurální drama. Ale na druhou stranu kdyby zde dostaly výraznější prostor ukřičené emoce, nebylo by to ono. Pilou Asbæk tady nemusel ani příliš hrát a přesto si zaslouží absolutorium a nezklamali ani další herci včetně představitelky žalobkyně, která mě dokázala několikrát vytočit v dobrém slova smyslu. K dokonalosti sice něco chybí, ale i tak si Lindholm zaslouží znovu potlesk. 85%

V srdci moře (2015)

Co si budeme povídat, se scénářem si tu nikdo moc velkou práci nedal. Nas*aná bílá velryba honí námořníky a během krizových chvilek spolu začnou kapitán a jeho první důstojník kamarádit, ačkoliv si z počátku nemohli přijít na jméno. To by snad sesmolilo i dítě školou povinné. Nicméně Howard dokázal relativně hloupou story podat poutavým způsobem a i když to občas s tím digitálním blbnutím přeháněl, bylo se pořád na co koukat, přičemž rozzuřený kytovec tu měl pár výstavních momentů. Jen je škoda, že survivalovou část nemohl podat erkověji, protože scény na člunech by si to zasloužily. Ale i tak měly něco do sebe. Herecky v pohodě a ač hrál Hemsworth svůj hezounský standard, nelezl mi tady na nervy. Jen bych uvítal trochu víc Gleesona, ale to by asi film neúměrně natáhlo. Slušná práce. 75%

Vítězství je naše (2015)

Málo drajvu, málo vtipu. Ta srážka volebních týmů a především jejich šéfů měla být vyhrocenější a tím by se vytvořil i větší prostor pro komediální stránku věci. Takhle, i když se na to nekoukalo špatně, to na mě působilo trochu unyle, byť několik fajn momentů se tu našlo. Ale jinak jediné, co film ukazuje, je to, že předvolební kampaň je jen komedie a politici nespolehlivé ku*vy. A to jsou věci, které už všichni dávno víme. Nicméně na Sandru Bullock se i v padesáti kouká sakra dobře, to se musí nechat a i když nezazářili, tak nezklamali ani další herci. Sice by neškodila kratší stopáž, ale jednou se na to mrknout v pohodě dalo. 60%

V mlze (2012)

Tady se sešla spousta pozitiv. Předně tu byl dobrý námět, který nevtíravě ukázal další z temných válečných stránek. Za pozornost stojí i výborná kamera a konečně zadařilo se i herecky. Jenže režisér, který by to všechno dokázal splácat do úhledné koule, ten tu bohužel chyběl. Nemám nic proti procházkám lesem, během nichž se probírá co bylo, je a bude, ale tenhle špacír byl až příliš dlouhý, vysvětlující minipříběhy jednotlivých aktérů dostaly málo prostoru a na souvislejší dialogy tu člověk taky moc často nenarazí. A přitom stačilo tak málo, aby byl film zábavnější. Tak třeba příště. 50%