• Romantický

Šťastný nový rok (2019)

Aj keď mám obdobné filmy celkom rád, táto československá silvestrovská zábava ma až tak nechytila. Scenár nie je až tak márny, ale tá prezentácia plná prepálených scén, ktoré namiesto vtipných situácií prinášali skôr trápne vyústenie, toho tu bolo fakt dosť. Herecké obsadenie a postavy ma napriek tomu bavili, a aspoň ako tak to držali nad vodou. Niektoré hlášky boli celkom trefné a aj vtipné, iné zaváňali teatrálnym humorom á la Partička. Vizuálne to však bolo skutočne na úrovni, a aj Čekovského hudba tomu dodali skvelý feeling. Inak, absolútne nechápem, načo je dobré, keď sa slovenskí herci silou mocou predabujú do češtiny, obzvlášť keď sa veselo tvária, že sú Slováci z Bratislavy - pôsobí to mega neprirodzene. Chcel by som dať aj viac ako 2*, ale tých negatív tu bolo predsa len dosť...

Závislá (2014)

Teoreticky to malo potenciál na kvalitnú vzťahovú drámu so zaujímavou zápletkou o nymfomanke, ktorá sa nevedela ovládať. No prakticky to bolo dosť prvoplánové a povrchné promiskuitné divadlo, ktoré postrádalo väčší psychologický rozmer, a namiesto toho sme tu mali nádielku light erotic atmosféry. Čo je celkom škoda, lebo námetovo to malo podľa mňa určite na viac. Záver to trochu zachránil, ale jadro filmu pôsobilo dosť triviálne a Zoe mi išla parádne na nervy, aj s tými jej milencami (zatiaľ čo jej obetavý manžel ju doma vyčkával a ľutoval, ako má toho veľa). Inak, dosť čudne pôsobí aj dôvod Zoeinej sexuchtivosti, ktorá bola vraj spôsobená tým, že ju ako malé dievča znásilnili. Nemala by mať tým pádom skôr zo sexu traumu? 2*

Ostrov (2023)

Podľa popisu to síce vyznievalo ako typické klišé, ale napokon to bolo celkovo milé prekvapenie. Aj keď bolo asi jasné, kam celá vzťahová dráma speje, tak musím uznať, že toto herecké duo v podobe Langmajera a Plodkovej ma po takmer po celý čas bavilo, a výsledkom bolo to, že Ostrov patrí medzi tie lepšie komédie, ktoré z českej produkcie za posledné roky vzišli. Okrem toho, prostredie, kde sa film točil, bolo naozaj pôsobivé a celkovo mám pre takéto scenérie slabosť. Záver trochu zbytočné klišé, ale inak to malo väčšinu času skôr nevraživú atmosféru, ktorá dej celú dobu hnala vpred. 4*

Velký George Foreman (2023)

Filmy o boxe a iných bojových športoch nejako obzvlášť nemusím, ale životný príbeh Georga Foremana bol predsa len na toľko zaujímavý, že som sa na to pozrel rád, a dokonca sa mi to celkovo pozdávalo. Big George vzišiel z ľudu a nikdy nemal žiadne veľké ambície stať sa športovcom, takže skôr si box našiel jeho. Kariéru mal rozhodne pestrú, úspešnú a s nečakaným vývojom, keď to v jednej chvíli vzdal a začal sa venovať kazateľstvu. Zaujímavý chlapík, ktorý sa v ringu stretol s najväčšími esami vtedajšej doby, vrátane Muhammada Aliho, ktorý v tomto filme pôsobil dosť čudným dojmom (bohvie, či bol taký alibistický blbeček aj v reále). Každopádne, film ma bavil, malo to kvalitný spád, aj herecké obsadenie, akurát dialógy by som čakal lepšie (hoci tie pri väčšine športových filmov hrajú skôr len druhé husle). 4*

Dokonalý objev (2023)

Ach, mal som veriť hodnoteniam a recenziám. Bola to typická romantická schéma plná klišé zabalená do afroamerického pozlátka o vekovo nesúrodom páre, ktorý sa do seba zaľúbil a postupne narážal na rôzne prekážky. Nebolo to však nič prevratného, všetko išlo podľa populárnej americkej schémy, postavy ma nebavili, a aj dialógy boli celkovo slabšie (sem tam niečo výstredné, ale inak bieda). Jedna hviezdička áno, lebo úplný odpad to isto nebol, ale na druhú stranu, nebolo to nič také, čo by som túžil vidieť znovu.

Drak (2021)

Po scenáristickej stránke skutočne výborné, ale to spracovanie bolo na môj vkus trochu ťažkopádne a napriek takejto téme to bolo dosť slabo vyhrotené. Ecaterina spravila jednu chybu, keď sa nechala zviesť, no potom sa to s ňou dosť výrazne tiahlo nielen vo vlastnom pocite viny, ale aj vo vydieraní posadnutého Iuliu. Akurát škoda, že takýto výborný scenár nedostal požadovanú dramatizáciu a spád. Ten záver to síce poriadne celé zaklincoval, ale jadro príbehu by som čakal lepšie. Mãlina Manovici bola v úlohe učiteľky super!

Noc 12. (2022)

Vynikajúca thrillerová atmosféra chytľavej detektívky s množstvom podozrivých, ale bez vraha. Tak trochu som dúfal, že ten úvodný text bol blaf, a napokon sa dočkáme nejakého finálneho prekvapenia, ale akurát táto "čerešnička" na torte tomu chýbala. Každopádne, film ma bavil, sarkastické postavy detektívov boli zaujímavé, cynická atmosféra tomu dodávala tiež svoje čaro, a taktiež promiskuitný život upálenej dievčiny, vďaka ktorému tu mám celú škálu podozrivých. Takže podľa mňa vcelku vydarená detektívka, teda až na to nerozlúsknutie celého prípadu - a tým pádom chýbajúca pointa, čo je podľa mňa veľká škoda. Ale inak bez pochýb nadpriemer, 4*

Kobane (2022)

Po prečítaní popisu som sa celkom tešil na film o hrdinoch z Kobane, ktorí sa postavili v rokoch 2014/15 teroristom z Islamského štátu. Celkovo je však tento film až príliš presýtený vojnovými scénami plného prestreliek a obstrelovania, ktoré tu zaberá takmer 90% celej stopáže. A to je fakt že príliš! Chýbalo mi v tom viac epickej esencie, dialógov a iných scén, ktoré by prehlušili to nekonečné strieľanie a bojovanie. Nuž, radšej by som si pozrel o obliehaní Kobane a hrdinských kurdských partizánoch nejaký dokument. 1* za skvelú výpravu a autentické zobrazenie bojov, ale inak bohužiaľ nič.

Zamilovaný boháč 2 (2023)

Jednotka bola celkom fajn, tak som bol zvedavý, ako rozvinú príbeh a osudy postáv v pokračovaní. Bohužiaľ, tento sequel bol podľa mňa dosť zbytočný, a celý dej sa koncentroval len okolo Amazónie, kde sa stretla štvorica hlavných postáv, a opäť to bolo postavené na zámene identít (tak ako v jednotke). Akurát, že tu už to bolo trochu otravné a aj po dejovej stránke slabé. Paula a Teto majú krízu, ktorá sa počas celého filmu prehlbuje, no napokon je všetko OK (dúfajme, že nie kvôli tomu, aby zostal priestor pre ďalší sequel). 1x za tú Amazóniu a domorodé kmene, ale inak slabota.

Láska natvrdo (2023)

Trochu ma prekvapuje, že ešte aj v roku 2023 vznikne film na tému "hovoriace pohlavné orgány", keďže by som čakal, že tomuto už dávno odzvonilo kdesi pred 20 rokmi. Ale OK, dal som tomu šancu, že veď snáď z toho vzíde niečo originálnejšie, aspoň čo sa deju a "dialógov" týka. Bohužiaľ, prekvapenie sa nekonalo, a celý film pôsobil zbytočne vulgárno-úchylne, a koniec koncov plytko. Na hláškach sa akosi nedalo ani zasmiať, a ani dej nebol bohvie čo, aj keď scenár nebol úplne zlý (hoci všetci sme vedeli, ako to celé skončí). Nuž, aspoň 1* za snahu... Ale inak bieda.