• Romantický

Šachová novela (2021)

Waw! Doteraz som žiadnu Zweigovu adaptáciu "Šachovej novely" nevidel, takže to bolo pre mňa všetko nové a ani to neviem porovnať s predchádzajúcimi verziami. Tento film ma bavil takmer celý - už samotný začiatok pôsobil veľmi zaujímavo a chytľavo, potom sa to poriadne rozbehne a spád to má veru parádny. Len ten koniec á la "totálna deštrukcia psychiky" sa mi až tak nepozdával, a napokon som sa v tom celom trochu stratil - hranica medzi prízrakmi a skutočnosťou bola v tomto prípade naozaj tenká. Nemám nič proti mystery filmom, ale tu mi to napokon prišlo skôr na škodu ako na úžitok :( Hlavne pre ten prekombinovaný koniec to zaokrúhľujem len k 3*.

Blondýnka (2022)

Tak to bol riadny takmer 3-hodinový maratón depresívno-manipulatívneho soft porna! Na tento film som sa celkom tešil, ale napokon mám z toho dosť zmiešané pocity. Na jednu stranu pozoruhodný životný príbeh Marilyn Monroe, ktorý mal rozhodne čo povedať. A na druhú stranu dosť podivná kompozícia a taký pseudo-art štýl, akým to celé bolo podané. Mne osobne to až tak nesadlo, a napriek vynikajúcemu príbehu plnom zvratov, pádov a manipulácií nemám z toho nijako extra dobrý dojem. Ale čo už, možno sa niekomu takét art soft pornové prevedenie bez servítky páčiť bude. Dávam 3*, no to najmä za príbeh a vynikajúcu Anu de Armas v hlavej úlohe!

Flora & Ulysses (2021)

Milá Disneyovka, ktorá stavia na námete veveričky s nadprirodzenými schopnosťami, ktorá spolu zocelí celú rodinu. Flora a Ulysses vytvorili spolu priateľskú dvojicu, a napokon neodolali ani Floriny zaneprázdnení rodičia. Je mi jasné, že film je určený predovšetkým pre detské publikum, ale čakal som, že v tom bude aj niečo dospelejšie, prinajmenšom nejaké dvojzmysly. Ale nevadí, bolo to milé, a prihliadnuc na žáner dávam 3* (hoci reálne sa mi to až tak nepáčilo).

Nejhorší golfista na světě (2021)

O tejto zaujímavej golfovej postavičke menom Maurice Flitcroft som veru doteraz nepočul, takže tento športový film (s rodinným a sociálnym rozmerom) bol pre mňa celý plný prekvapení. A musím uznať, že to nebol len tak hocijaký športový film, ale s ohromným britským šarmom a milým posolstvom "never give up", aj za cenu pravidelného strápnenia. Tento príbeh ma skutočne bavil, a Mauricovi som fandil od začiatku až do samého konca. Úžasné, že si tento človek vyslúžil napriek mizerným výkonom takú slávu vo svete golfu. 4*

Supercool (2021)

Zaujímavé, že fínski tvorcovia preniesli celý dej vrátane hercov do prostredia USA. Bohvie prečo, ale takýto trhlý scenár by bol asi na fínske prostredie až príliš za čiarou. V rámci Ameriky to bolo síce prirodzenejšie, ale na tento štýl teenage komédií už sa cítim akosi pristarý. Toto bol skutočne poriadny úlet, a ten humor bol na môj vkus až príliš vulgárny. Ale aby som tomu nekrivdil, tak tu bolo aj viacero dobrých hlášok, na ktorých sa dalo úprimne zabaviť. No inak, zápletka a dej na úrovni US produkcie z prvého desaťročia nového milénia... (niečo na štýl American Pie, Road Trip, Dude Where's My Car?, etc)

Lakshya (2021)

Filmov o lukostreľbe asi veľa nebude (vlastne, iný ani nepoznám), takže som bol celkom zvedavý, keďže športové filmy mám celkovo rád, a tie indické o to viac. Od začiatku ma to celkom chytilo a malo to výborný spád. Avšak potom môj záujem začal postupne upadať, obzvlášť vo fáze Pardhuho exilu po jeho dopingovej afére a zranení ruky. Ten záver bol na môj vkus až príliš hnaný do extrému, obzvlášť to finále á la Robin Hood - to už bolo fakt moc! Škoda, že tu Telugu tvorcovia tak silno tlačili na pílu (alebo na luk?). 3*

Země jahod (2016)

Zaujímavý švédsky film o Poliakoch muklujúcich na plantážach. Téma filmu rozhodne originálna, a podľa mňa to bolo celkovo aj vydarené. Zápletka pôsobila spočiatku prvoplánovo, ale napokon sa to celkom fajn rozbehlo. Postavy poľských "robotníkov" mi moc sympatickí veru neboli, až na Wojteka, ktorý sa bohužiaľ nechal ľahko zmanipulovať kamošmi a dal do stávky prakticky všetko - dôveru rodičov i jeho milej Anneli. Dialógy boli bohužiaľ slabšie, a práve tie mohli film dosť posunúť vpred. Ale na tie 3* to inak celkom bolo.

Bejval sem slavnej (2022)

Milý príbeh o vyhasnutej hviezde a autistickom chlapcovi, ktorí sa k sebe nájdu cestu počas náhodného pouličného vystúpenia kdesi v Peckhame. Aj keď to od istého momentu bolo trochu predvídateľné, človek by si iný koniec tohto filmu rozhodne ani neželal, a sympatické duo, ktoré sa navzájom dokázalo bezvýhradne podporiť nemohlo skončiť inak. Takže aj scenár napokon nesklamal. Akurát tej hudby tu bolo pomerne málo, na to že to bol hudobný film. Skôr tu sledujeme vývoj vzťahov hlavných postáv a samozrejme aj vnútorný vývoj postáv (teda predovšetkým postavy oportunistického Vinca). Ale OK, film ma bavil, je to na hrane 3 a 4 hviezd (ale na tie 4 tomu predsa len niečo chýbalo).

Rosita (2015)

Nevšedný a originálny príbeh o "neveste na objednávku", ktorá prišla do Dánska par avion priamo z Filipín. Potenciál tu bol obrovský, ale dej sa nesie skôr v pokojnom duchu, a karty zamieša napokon len Johannesov syn Ulrik, ktorý sa do Rosity zaľúbi (a samozrejme aj ona do neho). Pred Rositou stojí dilema, ktorá sa vlečie takmer celým filmom, a dáva do protiváhy emócie a racio. Nebolo to zlé, ale po tom snubnom začiatku som dúfal, že film bude o kus lepší. Ale popri tom nemotornom spáde sa vyskytlo aj viacero silných fáz, ktoré príbeh postrčili na vyššiu úroveň. Takže u mňa je to za 3*.

Západ slunce (2021)

Vcelku podivný film, hoci podľa popisu to znelo dosť zaujímavo. No ten flegmatizmus Neila, ktorý sa vliekol takmer celým filmom, mi skôr pripomínala grécku kinematografiu - tam sa zvyknú postavy správať v podobnom duchu. Dej bol pomerne nevyspytateľný a drsný, ale to podanie bolo rovnaké ako Neil - bezduché a nekompromisné. Vidím, podľa hodnotení, že ľuďom sa to páčilo, ale mne až tak nie. Chýbali mi v tom emócie, racionalizmus, proste niečo ľudské. Neilova "chladná hlava" mi išla skôr na nervy.