• Romantický

Entergalactic (2022)

Vzhľadom na to vysoké hodnotenie som čakal niečo fakt super. Ale keď sa tak nad tým zamyslím, tak ten scenár vyniká jedine tým, že je to prenesené do animovanej kompozície. Príbeh má rovnakú schému ako drvivá väčšina romantických komédií, takže toto rozhodne nebola prednosť tohto filmu. Animácia vo svojej vizuálnej podobe nebola tiež môj šálok kávy. Jediné, čím ma to zaujalo bol ten 18+ feeling, ktorý v animákoch (tých ktoré nespadajú do pornopriemyslu) nie je až tak bežný. A ešte by som rád pochválil aj dialógy, ktoré boli tiež celkom fajn. No ako celok je to tak na hrane 2 a 3 hviezd, avšak za tú romcom schému sa prikláňam k 2*.

Summering (2022)

Spočiatku ma to celkom bavilo, a očakával som nejaký svieži letný film s partiou štyroch nerozlučných kámošiek. Keď sa našla tá mŕtvola, tak mi bolo jasné, že až tak svieži film to asi nebude, no určite som nečakal takú ťažkopádnu nudu. Spád príbehu bol veľmi strohý a miestami som mal normálne problém udržať pozornosť. Ťažkopádne, nevýrazné, a napriek tomu, že by človek čakal nejaké vzrúšo, tak toho sa veru v tomto prípade nedočká. Nuž, ale aspoň tá 1* za lákavý úvod.

Princezna (2022)

Toto bude asi skôr film pre milovníkov akčných predimenzovaných filmov, kde jeden človek dokáže vymlátiť polovicu kráľovstvá, a pritom na neho neplatí žiadna smrteľnosť. V tomto prípade je touto superhrdinkou princezná, ktorá si ľavou zadnou poradí s celou vycvičenou armádou, a ako zázrakom na to doplatí len zopár škrabancami. Ako ja neznášam tieto stupídne akčné mlátičky... Ale treba uznať, že princezná bola vcelku sympatická - z Kissing Booth preskočila Joey King rovno do role nemilosrdnej bojovníčky. Pre mňa max 1*, na môj vkus tu bolo až príliš akcie (asi 90% filmu), a príliš málo toho ostatného.

Píseň lásky (2022)

Nebavil ma Nomadland, takže moju priazeň si pochopiteľne nezískal ani A Love Song. Ústredná myšlienka je inak celkom fajn, ale to prevažne lyrické prevedenie a podivná kamera, to bolo úplne degradujúce. Celkovo nenachádzam nič, čo by ma na tomto filme nejako nadchlo, až na pár fajn dialógov (možno naozaj len pár). Ale ok, možno pre nejakých milovníkov lyrických art filmov to bude úplná bomba! Pre mňa nie...

Haifa Street (2019)

Iracký film, ktorý mal podľa mňa slušný potenciál, ale celé to stroskotalo na chaotickom scenári, vďaka ktorému je orientácia v deji pomerne zložitá. A to pritom film neobsahuje žiadne retrospektívy alebo viac časových rovín. V konečnom dôsledku mi akosi ušlo, o čo tam vlastne išlo, keďže som nepochopil myšlienkové pochody a afektívne správanie postáv. Ale atmosféra filmu bola fakt drsná a autentická - tak aspoň za to 2*

Třináct životů (2022)

Prvotne sa mi do tohto filmu príliš nechcelo, obával som sa prehnaného pátosu a hrdinskej suverenity, ako to zvykne pri podobných záchranaských filmoch bývať. Ale keď som videl to hodnotenie a samé chvály, tak som sa do toho pustil. A dobre som spravil! Film bol vynikajúci, absolútne strhujúci a pôsobil absolútne prirodzene, so všetkými (bez)nádejami, nástrahami a vysokými očakávaniami pri dosť skeptickej predpovedi. Trochu mi chýbalo zachytenie tejto skupinky 13 ľudí v čase, keď zostali v jaskyni uväznení, a vlastne sa k ním dostaneme až po pár dňoch spoločne s elitnými potápačmi. Ale nevadí, ostatné bolo vysoko nadpriemerné - Ron Howard zachytil tento príbeh znamenito. Vynikajúca bola aj výprava, scenérie, a taktiež dialógy. A samozrejme, veľký vplyv na výsledok má aj skvelé herecké obsadenie. Vo svojej podstate tam bolo kopu dojatia a sentimentu, no ten kontrast s tvrdou realitou a skepticizmom ohľadom záchrannej akcie, to veľmi dobre vyrovnal. Za mňa rozhodne 5*

Na pivo do první linie (2022)

Chickie je taký správny šialenec, ktorý má svoj svetonázor a akosi nedokáže pochopiť, že je niečo inak ako si myslí on sám. Až kým nedostane šialený nápad, že kamošom z ich mestečka príde doniesť pivo priamo na front. Úprimne, zaujímalo by ma, čo ako prvé napadlo tých jeho kamošov, keď ho tam zrazu videli s tou taškou plnou piva. Aj keď je to celé šialené, vo svojej podstate to je veľmi pekné gesto, a predovšetkým tá línia Chickiho vnútornej premeny a precitnutiu - to bolo naozaj vynikajúce! Film balansuje na hrane komédie a vojnovej drámy, no podľa mňa to bolo vcelku dobre vyvážané. Záverečné scény boli úžasné, hlavne, keď sa ho po návrate ostatní obyvatelia mestečka spýtali, že "ako sa nám darí?". 4*

Plán A (2021)

Fíha! Námetovo to malo obrovský potenciál, keďže táto udalosť, o ktorej sa až tak často nehovorí, mohla maž za následok obrovskú tragédiu. Bohužiaľ, filmové prevedenie ma až tak nenadchlo. Počiatočná fáza príbehu ma celkom bavila, ale ako náhle sa tu začali objavovať tí židovskí anarchisti, ktorí sa chceli za každú cenu pomstiť, to ma až tak nechytilo. Miestami som už strácal prehľad, že čo kto vlastne chce a o čo komu ide. No našťastie sa "veľkolepá odplata" nekonala, hoci je smutné, že desiatky či stovky jedincov by do tohto zločinu išla s čistým svedomím. Otázka potom znie, v čom by boli iní ako tie nacistické bezcharakterné zvery? Nuž, škoda, že ten film nebol spracovaný iným štýlom. Za toto max 3*

Jazzmanovo blues (2022)

Aj keď nie som fanúšikom jazzu a blues, tento film má ponúknuť omnoho viac ako len hudobný záber (hoci aj ten tu hrá významnú rolu). No musím uznať, že mi to v mnohých ohľadom pripomínalo už kultovú romancu The Notebook, na ktorý sa podobalo najmä v tej vzťahovej rovine. Príbeh dvoch zaľúbencov mal poriadne smutný priebeh, no stále tu bolo niečo, čo dávalo obom zaľúbencov akúsi nádej. A keď už to vyzeralo, že sa blížime k happyendu, tak ... no veď uvidíte sami. Katastrofa, čo za idiotov sa promenádovalo na americkom juhu v tomto období :( Príbeh sám o sebe bol skôr na 3*, ale za ten záver dávam jednu hviezdu navyše.

Pomsta na druhou (2022)

Waw, na základe tých priemerných hodnotení som nečakal nič extra, ale napokon to bolo veľmi milé prekvapenie. Príbeh Dreu, ktorá z výslnia kráľovnej školy razom padla na dno, ma bavil. Navyše, filmy s motívom pomsty mám veľmi rád. Aj keď jej úmysly boli v tomto prípade skôr sebecké, no napokon sa príbeh poriadne zamotal, a to aj vďaka novej školskej hviezde Eleanor. Kolotoč manipulácie, získavania falošnej dôvery a záverečnej pomsty sa mohol roztočiť naplno. Znie to prvoplánovo, ale na moje prekvapenie to malo v sebe skvelý spád a množstvo zlomov. Takže za mňa super! 5*