• Romantický

Jeden život (2023)

Takí ľudia ako sú pán Winston sú obrovskí hrdinovia svojej doby. Napriek všetkým zásluhám si zachoval svoju skromnosť a mám pocit, že skôr ho trápilo to, že nedokázal pomôcť zachrániť ešte viac detí z vtedajšieho vojnového pekla. Každopádne, musel to byť skutočne dojemný okamih, postupne sa stretnúť s viacerými  zachránenými deťmi, ktoré už medzičasom dospeli a založili si vlastné rodiny, Film je pekný, dojemný a miestami skutočne emocionálne vypätý. Napriek tomu, mne tam chýbala nejaká väčšia dráma alebo pohľad do osobného života pána Winstona medzi tými dvomi časovými rovinami. Za mňa 3*

Poslední piano (2021)

Vynikajúci námet, od ktorého som si veľa sľuboval, ale moje očakávania bohužiaľ naplnené neboli. A pritom to malo taký obrovský potenciál. Celé sa to točí okolo klavíru, za ktorý je Karim ochotný asi obetovať aj vlastný život. Aj keď je téma filmu silná, to je asi tak všetko. Počínanie hlavného "hrdinu" pôsobilo miestami až absurdne a často aj sebecky. Veľká škoda, že namiesto zaujímavého filmu z vojnového prostredia pod nadvládou ISIS sme napokon sledovali len drámu ohľadom záchrany klavíra... 1*

Bez polevy (2024)

Áno, chápem snahu a úmysel vytvoriť akúsi retro satiru umiestnenú do 60tych rokov, ktoré so sebou s odstupom času prinášali množstvo zlomových a úsmevných momentov, ale táto cereálna komédia s motívom rivality a progresu ma bohužiaľ nechytila. A pritom mám satiry celkom rád, no v tomto prípade to akosi nevyšlo a väčšina scén pôsobilo skôr trápne ako vtipne. Rivalita medzi spoločnosťami a vytvorenie cereálií budúcnosti, to bolo predsa len málo na to, aby to vytvorilo plnohodnotnú zápletku. Jedna hviezda za originálny námet, nič viac.

Hotel Palace (2023)

Ach jaj! Dúfal som v seriózny film z hotelového prostredia, a ono sa z toho napokon vykľul takýto bizár plný absurdností a doslova trápností. Zostal som tak nemilo prekvapený. Asi to malo pôsobiť mimoriadne komediálnym štýlom á la naivné divadlo, ale mne to akosi vôbec nesadlo. Na niektorých momentoch sa síce dalo pousmiať, ale že by som si to ako celok užil, to sa povedať nedá. Každopádne, nezávidím manažérom a personálu hotelov, keď im tam príde takáto náročná a rozmaznaná klientela. Takéto hotelové prostredia má určite skvelý potenciál, v tomto prípade však nevyužitý...

All Creatures Here Below (2018)

Na prvý pohľad sa tento film tvári dosť nenápadným dojmom, ale vo svojej podstate je to poriadna socio-psycho nálož, ktorá pôsobí priam traumatizujúco. Indie dráma ako sa patrí! Postavy tohto nevšedného páriku - Gensan & Ruby - pôsobia až kruto uveriteľne, za čo treba do veľkej miery vyzdvihnúť hlavne ich hereckých predstaviteľov. Dej bol priamočiary bez zbytočných odbočiek, ale niekoľko silných momentov a zvratov tomu dodalo vynikajúci dramatický punc. V závere sa slová hľadajú ťažko ... a po záverečných titulkách človek len tak zostane pozerať do prázdna a zostane ako obarený. 4* (takmer 5*, prekážalo mi len niekoľko zbytočne hluchých fáz)

Zásah štěstím (2023)

Aj keby človek dopredu nevedel, že je to film Woodyho Allena, tak počas sledovania by jeho rukopis rozoznal snáď každý. Scenár sa mi celkom pozdával, aj tie postavy k tomu pasovali, no neviem prečo, ale celkovo mi to prišlo také otrepané. Akosi mi tu chýbalo viac emócií, lebo niektoré reakcie postáv mi prišli také "čo už". Inými slovami, chýbalo mi tu niečo také nevšedné, výnimočné, originálne. Nebolo to zlé, ale ani nič takého, čo by sa vymykalo z priemeru. 3*

Rebelky (2019)

Celkom vydarená komédia s kopou čierneho humoru, ktorá síce podľa zápletky nevyzerala až tak zaujímavo, ale napokon to bolo veľmi milé prekvapenie. Ústrednú trojicu nesúrodých žien spojila "nehoda", do ktorej sa nechtiac zaplietli, a potom už im nezostávalo nič iné, ako ťahať spolu za jeden povraz. Humor plný sarkazmu a irónie bol v tomto prípade veľmi vítaný a celý film to povýšilo k nadpriemeru. Niektoré scénky stáli naozaj za to, aj keď vo finále pôsobili reakcie troch žien často dosť praštene. 4*

Sorry to Bother You (2018)

Popis k filmu pôsobil parádne, ale to spracovanie ma napokon skôr sklamalo. Aj keď mám čierny humor s esenciou sarkazmu a irónie veľmi rád, toto išlo akosi mimo mňa (až na zopár dobrých hlášok). Ale celkový dejový rámec a scenár boli skôr na vlne absurdnosti, a čím ďalej film plynul, tým viac som sa tešil, keď bude koniec. Pointa napokon prišla, ale taký bizár tomu už nijako nedokázal pomôcť. 1* za ten nádejný začiatok, ale potom to už išlo do kytek. Inými slovami, nebol to môj šálok kávy.

Chiméra (2023)

Keďže som fanúšik klasickej archeológie a dejín umenia, tak som sa na tento film celkom tešil. Ale napokon to moje očakávania vôbec nenaplnilo - nielen z pohľadu filmového scenára a dejovej línie, ale aj po odbornej stránke to bol trochu brak (mnoho z toho prezentovaného vôbec nemalo črty a vlastnosti etruského umenia). No neviem, celé to bolo také nemastné-neslané, ťažkopádne a na danú tému si viem predstaviť určite aj niečo viac zaujímavé. Takto to bolo len mrhanie kvalitným potenciálom. 2* (za námet a vizuál)

Kousek tebe (2024)

Námetovo určite kvalitné, ale ten samotný príbeh a jeho spracovanie nebolo zrovna to, čo by človek od tejto témy očakával. Nehovorím, že by som túžil po ťažkopádnej dráme plnej traumy a pátosu, ale to, akým spôsobom sa postavy vysporiadali so stratou svojej blízkej, to bolo dosť podivné... Páčilo sa mi však postupné precitnutie, keď predtým nepovšimnutá Agnes zistila, že jej populárna sestra Julia nebola v skutočnosti vôbec taká bezstarostná ako sa tvárila. Ale mám pocit, že beztak trvalo príliš dlho, kým príbeh nadobudol nejaký zaujímavý spád... Slabšie 3* (najmä za poslednú fázu filmu)