Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 071)

Pro Samu (2019)

Tak toto bol emocionálny masaker, až tak že som to musel pár krát stopnúť, aby som to predýchal. V Sýrii som strávil pár týždňov, stretol som tam jedných z najmilších a najskromnejších ľudí počas mojich početných ciest po svete, a preto som aj tento dokument prežíval o to intenzívnejšie. Prvotnú radosť z revolúcie a začiatku "novej Sýrie" rýchlo vystriedala ofenzíva, ktorá úsmevy zmenila na plač a bolesť. To, že to nebude jednoduché, bolo asi každému jasné, ale že sa ocitne Sýria až v takejto slepej uličke? Z tohto dokumentu ten pátos a smútok priam vyžaroval, čistá bezmocnosť, a napriek tomu stále existuje neutíchajúca nádej na lepšie časy. Jediné, čo mi prekážalo, že to miestami pôsobilo ako také citové vydieranie - najmä tie scény, kde Waad konfrontovala tie detičky, hoci im do reči príliš nebolo. Btw. Pozerám, že sa tu zas zišla aj geopolitická špička, čo tu bez problémov šľahnú hodnotenie Odpad, lebo určite si to Assadovská opozícia celé takto naplánovala...

La voz humana (2020)

Ako som sa len potešil, keď som zazrel, že bude nový film od Pedra Almodóvara. A napokon také sklamanie :( Nemám nič proti umeleckému prevedeniu v akomsi poetickom metaforickom duchu, ale toto ma proste neoslovilo. Dlhý monológ deprimovanej paničky bol síce veľavravný, ale akosi vo mne nedokázal vyvolať žiadanú emóciu. Bolo to celé proste čudné... Sorry Pedro, ale na viac ako jednu hviezdu to nevidím :( Snáď to bude nabudúce lepšie...

Gentlemani (2019)

Tak som sa pozrel na jeden z TOP filmov roku 2019 (podľa hodnotenia na CSFD), hoci ma popis k filmu zrovna neoslovil. A napokon musím zhodnotiť, že oprávnene, lebo takéto gangstersko-mafiánske filmy skutočne nie sú môj šálok kávy, ani čaju. Aj keď uznávam, že film ako taký nebol vôbec márny a keď odhliadnem od tých žabomyších vojen medzi hlavnými protagonistami a zbytočnými doťahovačkami, tak sa to celkom dalo - hlavne ten formát a humor mi ako tak zapasovali. Sarkastické prevedenie dialógov s esenciou britského humoru a nápadité správanie postáv ma bavili zo všetkého najviac. Ale inak po dejovej stránke to u mňa až taký úspech nemalo, z dôvodu spomínaných "predsudkov". Ale OK, nebolo to vôbec na zahodenie, takže také akurátne 3*.

plakát

Všichni v naší rodině (2012)

Vzhľadom na tie vysoké hodnotenia som čakal niečo oveľa lepšie. Potenciál to určite malo. Samozrejme, každého ihneď asi napadnú Funny Games, ktorých vplyv tu bol akosi chtiac nechtiac citeľný. Aj keď mal človek prvotne z Mariusa relatívne dobrý dojem, tak postupne sa to vymyká z kontroly a je z toho poriadna psychopatia so všetkým, čo k tomu patrí. Ale aj tak sa mi zdá, že to proste zostalo také mdlé a ťažkopádne. Dialógy tiež nič extra. Originalita vzhľadom na Funny Games, tiež zostáva v úzadí. Takže za mňa max 2*.

plakát

Rok, který změnil Zemi (2021)

Prekrásny vizuál! Tie drony dokážu naozaj divy, a na takýto profesionálny kinematografický účel sú naozaj obrovským prínosom. Samozrejme, aj po obsahovej stránke veľmi vydarené. Krásne defilé vedľajších účinkov pandémie a s ňou súvisiacich lockdownov. To, že príroda a klíma počas toho zažíva renesanciu, nebol síce žiadny nový objav, ale vidieť to v konkrétnej vizualizácii celkom pohladilo po srdci. Aspoň na niečo bola (resp. stále je) tá korona dobrá... Necelých 50 minút dokumentu ubehlo ako voda, a človeku je až ľúto, že to nebolo o kus dlhšie (to je vlastne najväčšie negatívum celého projektu). Isto by sa ešte našlo aj niečo ďalšie povzbudzujúce, tak za to hviezda dole.

Skate Kitchen (2018)

Kedysi som skateboarding žral a nevedel som sa vynadívať na videjká so skejťákmi s pestrou paletou skokov a trikov. Dnes už to ide akosi mimo mňa, ale myslel som si, že takýto film bude pre mňa príjemnou nostalgiou. A čiastočne aj bol, no nie až tak veľmi ako by som čakal. Partička dievčiniek na skejtoch sa mi pozdávala, hoci to ich správanie a konvzerácie boli občas horšie ako u partičky puberťákov, ktorí si bez nadávok nevedia predstaviť ani jednu vetu. Čo sa týka dejovej línie, malo to potenciál, ale akosi to nefungovalo tak ako by malo a zápletka napokon nič moc... Finálny dojem kdesi na rozmedzí 2 a 3*, ale asi skôr bližšie k tým dvom.

Bar Giuseppe (2019)

Vydarený námet, s kvalitnou zápletkou a zaujímavými postavami. Potenciál tam rozhodne bol, no akosi sa to postupne dostalo do nejakej slepej uličky, odkiaľ nebolo až tak návratu. Postava Giuseppeho bola nesmierne sympatická, hoci si našiel vo svojom mestečku množstvo odporcov za svoj prístup k migrantom, ale napriek tomu si išiel svoje. Potenciál to malo výborný, aj keď skôr na dobrú konverzačku, ktorá sa tu však bohužiaľ až tak nerozvinula. Atmosféra kaviarne na pumpe, akých sú v Taliansku tisíce, ma bavila - asi preto, že takéto miesta mám veľmi rád aj reálne. Ten záver som akosi nepochopil, tak neviem či mi niečo ušlo (aj to je možné), alebo to tak malo byť?

Ticho před bouří (2019)

Keď som si prečítal to žánrové zaradenie, tak som naozaj nevedel čo od toho vlastne čakať, keďže popis k filmu mi pripadal viacmenej realistický. A v podstate tá realistická rovina Bakerovho života na ostrove tu bola dominantná. Vôbec nechápem, na čo bol dobrý ten scifi-mystery balast ohľadom nejakého paralelného sveta riadeného nadiaľku prostredníctvom nejakej počítačovej hry. Keby radšej to úsilie vložili do toho, aby ten realistický dej na ostrove bol o kus lepší a zaujímavejší, bez toho prihlúpleho scifi rozmeru. Pretože ako základ by film o rybárovi a jeho bývalej žene s novým manželom vcelku poslúžil, a malo to aj potenciál. Nuž, menej je niekedy viac. 2*, sorry Matt!

plakát

Proč jsi mě zabil? (2021)

Tak to je sila! Po obsahovej stránke výborné, no viac by sa mi to páčilo ako hraný film, lebo táto forma dokumentu to celé akosi utlmila. Úplne si to viem predstaviť ako takú kvalitnú psychologickú krimi drámu, hoci na podobný motív sme tu už mali film Searching. Ale toto by malo predsa len v sebe taký inakší nádych, predovšetkým toho gangového prostredia a osobným interestom pomsty matky, ktorá prišla o svoju milovanú dcéru. Takže tak, príbeh skvelý, len dokumentová forma mi k tomu až tak nešla, chýbala taká prirodzená dramatizácia. Napriek tomu, 4*.

plakát

Mauritánec: Deník z Guantánama (2021)

Guantanamo Diary prenesená na plátno získalo kopu nominácii na BAFTA, a myslím si, že zaslúžene (len škoda, že bez úspechu). Príbeh Mohamedoua Ould Slahiho je asi len vrcholom ľadovca celej americkej inkvizície po 9/11, no určite si zaslúži pozornosť. Trčať kdesi vo väzení, bez konkrétneho obvinenia a vznesenia obžaloby, to je silná káva. Našťastie existujú aj právničky ako Nancy a Teri, ktoré sa snažia nájsť v celom prípade skutočnú pravdu, a napokon sa podarilo! Filmové spracovanie bolo kvalitné, či už po stránke hereckého obsadenia, alebo samotného vizuálu, dialógov, dejovej línie. Tahar Rahim zahral Mohamedoua vynikajúco! Takže z mojej strany celkovo spokojnosť. Na 5* to síce nie je, ale na 4* bez problémov.