• Romantický

Ženou z boží vůle (2017)

Tento film má síce výrazný feministický rozmer, ale to mi v tomto prípade ani trochu neprekážalo. Príjemné švajčiarske retro, ktoré nám pôsobivým spôsobom pripomenulo, akými problémami si tu prechádzali miestne ženy ešte v 70tych rokoch minulého storočia. Zaujímavé, že akurát taká príkladná krajina akou je Švajčiarsko, tak dlho otáľala so zákonmi, ktoré by zrovnoprávnili ženy s mužmi. Ale ženy sa aj v tomto tradicionalistickom štáte postavili a išli bojovať za svoje práva - volebné, ale aj právo na prácu. Film mal veľmi príjemnú atmosféru (miestami dokonca s dávkou sarkazmu) a celý problém vtedajšej diskriminácie tu bol spracovaný prirodzeným a uvoľneným spôsobom. Marie Leuenberger zahrala ústrednú rolu Nory znamenito! Celkovo ma teda tento švajčiarsky kúsok upútal, aj keď niektoré veci tu boli trochu zbytočné (najmä tá vaginálna seansa v Zurichu). Ale inak kvalitka!

Lafangey Parindey (2010)

Už samotný popis sľuboval vcelku zaujímavú drámu, no v skutočnosti to bolo ešte lepšie ako som očakával (zbožňujem také milé prekvapenia!). Nehovorím, že to bolo úplne perfektné, ale malo to vynikajúcu zápletku, prirodzený spád, zaujímavé postavy, a prekvapivo ani romantická línia nebola ani trochu otravná (čo býva dosť často pri takýchto drámach skôr rušivý element). Čo mi ale prekážalo, tak som mal pocit, akoby do toho celého primiešal pár kvapiek rozprávkovosti samotný Walt Disney. Ale nevadí, veď občas treba aj trochu idealizmu a povzbudenia :) Inak, celkové posolstvo filmu je veľmi pekné, aj keď spočiatku s dosť trpkou príchuťou. No napokon aj tragédia so sebou dokáže priniesť pozitívnu zmenu a nový pohľad na život - srdcom. A ako sa vraví, Amor vincit omnia! Nie je to čistých 5*, ale veľmi ma tento príbeh chytil za srdce, takže dávam plný počet.

Jsem božská (2018)

Mal som chuť na nejakú oddychovku, tak som si pozrel toto. Amy Schumer ma celkom baví a musím uznať, že v tomto filme bol naozaj výborná! Čo sa samotného príbehu týka, tak to nebolo v podstate nič extra, ale vďaka svojráznym monológom Renee to malo celkom dobrú atmosféru. Aj keď mám radšej inteligentný humor s dôvtipom, tak aj toto malo niečo do seba. Scenár bol v podstate dosť klišé s mierne tuctovou pointou, ale priznám sa, že som čakal niečo oveľa horšie a trápenejšie. Takže napokon celkom fajn :) Btw. Amy je podľa mňa celkom sympoška (určite pohľadnejšia ako kadejaké modelkovské vychrtliny).

Raazi (2018)

O tomto filme som doteraz počúval len samé chvály, čomu svedčia aj vysoké hodnotenia (nielen tu, ale aj na imdb). Po obsahovej stránke zaujímavé (o to viac, že to bolo inšpirované skutočnými udalosťami z roku 1971), ale celkovo mi to akosi nesadlo a mal som rozhodne vyššie očakávania. Nemôžem si pomôcť, ale takéto špionážne filmy plné tajných agentov a rozviedky nie sú zrovna môj šálok kávy. Každopádne, herecky to bolo veľmi kvalitné (najmä Alia), rovnako aj výprava, ale vôbec to na mne nezachovalo taký dojem aký som očakával. V podstate sa mi konanie Sehmat dosť hnusilo, aj keď to bolo vždy buď ona alebo oni. Ale bolo mi ľúto tej pakistanskej rodiny, ktorá ju k sebe prijala bez predsudkov (hoci bola Indka), a ona sa im takto krásne "odvďačila"... (aj keď vďaka takým ako ona bola India v boji proti Pakistanu o krok vpred).

Katti Batti (2015)

Imran patrí medzi mojich obľúbencov, tak som rád, že som sa konečne k tomuto dostal. (Pozor, v nasledujúcom komente sa môže vyskytnúť nejaký náznak spoileru!) Čo sa príbehu týka, po troch štvrtinách bežnej (miestami fakt nezáživnej) romantickej drámy o rozchode, ľútosti a snahe získať naspäť stratenú Lásku prišiel ako z jasného neba zlom, ktorý razom zmenil celý pohľad na tento príbeh. A zrazu všetko dávalo zmysel, aj keď podľa mňa samotný vykonštruovaný rozchod v tejto situácii bol tiež na pováženie. Ako sa vraví: "Niekedy nás ľudia opúšťajú preto, lebo nám nechcú ublížiť. Ale neuvedomujú si, že svojou neprítomnosťou nám ubližujú zo všetkého najviac." Ale späť k filmu. Napriek tým výhradám ohľadom občasnej nezáživnosti toho neustáleho naháňania sa za stratenou Láskou to bolo celkom dobrým spôsobom oživené mnohými retrospektívnymi vsuvkami, vďaka ktorým sa dal napokon poskladať dokopy celý príbeh so všetkými okolnosťami. Posledná štvrtina už bolo obrovské sústo nepriazne osudu - a určite nie som sám, ktorý sa nevyhol slzám. Len škoda tej rozpačitosti vo viacerých momentoch príbehu, ktoré predchádzali záverečnej pointe (kvôli tomu jedna hviezda dole). Imran a Kangana boli skvelí, rovnako aj výborný soundtrack, ktorý sa naozaj podaril!

Hra na lásku (2016) (TV film) odpad!

Ach jaj. Samozrejme, nečakal som zázraky, ale toto bola naozaj total bieda. Jediné, čo bolo dobré, tak akurát tak základ tohto filmu, ktorý v úvode rozhodil karty na potencionálne zaujímavú zápletku. Ale to je akurát tak všetko, lebo potom to upadlo do trápneho deju, kde klišé striedalo klišé. Hlavné postavy boli svojim správaním total nesympatické a dialógy pôsobili veru dosť amatérsky. Samozrejme, žiadna dráma, lebo už od začiatku je jasné, kam to celé smeruje. Idealistická zmena Jakea bola tak "patetická" :D Nuž, nečakal som od tohto filmu nič, takže by som ani nemal byť sklamaný... (ale predsa len človek podvedome dúfa v nejaké milé prekvapenie).

Tully (2018)

Taká výstižná idylka, ktorú so sebou prináša materská "dovolenka". Musím uznať, že Charlize Theron podala fantastický výkon a tú deprimovanú mamičku na pokraji nervového zrútenia zahrala vynikajúco. Len škoda, že po dejovej stránke to bolo také nevyvážené - v podstate to nemalo v sebe žiadne výrazné zlomy (samozrejme, s výnimkou toho v závere), takže to malo skôr taký nádych stereotypu (aj keď to bol možno práve Reitmanov zámer, poukázať, že materská dovolenka = stereotyp). No neskôr som mal pocit, že film v ďalších fázach nebol až tak o materstve ako o rastúcej závislosti na dokonalej chúve Tully, ktorá mi až nápadne pripomínala mladšiu obmenu Mary Poppins. No a otecka, ktorý sa radšej venoval videohrám ako vlastnej rodine, to radšej nekomentujem. Celkovo mám z toho zmiešané pocity, na jednej strane som nadšený z výkonu Charlize a realistického podania úlohy matky, no zároveň ma mrzí ten slabší scenár a na môj vkus až príliš idealistickej Tully. Takže akurát tak 3* (predovšetkým za Charlize).

Euforie (2017)

Depresiareň par excellence! To by mi samo o sebe vôbec neprekážalo, keby to celé nebolo také mdlé, nevýrazné a nudné. Keď už dejová stránka filmu bola oničom, mohli to zachrániť aspoň kvalitnejšie dialógy - ale tých tu bolo bohužiaľ ako šafránu, a pritom takáto téma ponúkala dosť priestoru na zaujímavejšie rozhovory a filozofovania o živote a smrti. Nech sa snažím akokoľvek, ťažko tu nájsť niečo, čo by ma nejako výraznejšie upútalo. A to som si od toho hereckého obsadenia sľuboval oveľa viac.

Status Update (2018)

Aj keď to bolo značne predvídateľné a pomerne klišovité, tak ten námet a princíp, na ktorom stojí celý film, boli vcelku vydarené. Mnoho situácií síce pôsobilo miestami až absurdne, ale napriek tomu chválim, že to neprešlo do trápneho a fekálno-alkoholického "humoru" ako pri mnohých iných teenage komédiách. V podstate to malo úroveň a niektoré scény boli fakt super (Bruno Mars a Wayne Gretzky), a samozrejme aj pointa bola napokon celkom OK (hoci predvídateľná). Stredoškolské prostredie tomu výrazne pomohlo, no aj tak vrcholom filmu bol pre mňa Drowning - naozaj vydarený song (po hudobnej aj textovej stránke). Ale napriek tomu, že tu píšem toľko chváľ, tak to zas nebolo až tak geniálne - ale zas oveľa lepšie ako ostatná súčasná teenage comedy tvorba. Btw. Taká aplikácia by sa mi inak celkom hodila...

Skvrny od trávy (2017)

Atmosféra filmu vynikajúca, ale to je žiaľ len jedna z mála predností tohto first-love filmu. Základ príbehu s nešťastnou nehodou a následným pocitom viny a dilemou, to malo obrovský potenciál. Ale bohužiaľ, potom sa to akosi celé začalo točiť okolo toho istého - a síce okolo iskriacej lásky mladého páru Conrad & Grace. To ostatné zostalo akosi v úzadí, a ten očakávaný zlom prišiel podľa mňa až príliš neskoro - v podstate až pár minút pred záverečnými titulkami. Kompozične sa to teda dalo spraviť aj oveľa lepšie a nie nechať spád príbehu tak dlho viaznuť. Čo sa mi páčilo, tak to boli určite Conradove vnútorné monológy v záverečnej časti filmu - tam bola nesporná kvalita. No a ešte niečo, Kaitlyn Dever má veľmi príjemné vyžarovanie a taký pôvabný kukuč - takže aj to celkom potešilo. Avšak na viac ako 3* to žiaľ nie je... (hoci potenciál bol v tomto oveľa väčší).

Časové pásmo bylo změněno