• Romantický

Tvrdé palice (2008)

Rozhodne som očakával niečo lepšie a dôraznejšie. Pretože príbeh a scenár vôbec neboli zlé, lenže to spracovanie sa mi bohužiaľ až tak nepozdávalo. Nejako to nemalo poriadny spád a miestam to pôsobilo dosť nudne, až sa mi pri tom poriadne zívalo. Herecké obsadenie bolo celkom schopné, aj keď Renée ma v tomto prípade nijako zvlášť neočarila ako pri iných filmoch, tá rola jej nejako nesadla. Potenciál to však celkovo malo iste vyšší, možno by nebolo na škodu, keby z toho miestami nechcel Clooney nasilu robiť aj komédiu. Tomuto príbehu by sa skôr hodila nejaká dramtickejšia atmosféra.

Bao 3 qiao jiao wa (2013) odpad!

Táto akčná "komédia" bola fakt na smiech, ale jedine to aké to bolo neuveriteľne trápne. Pozerať sa vyše hodiny a pol na tri poskakujúce Aziatky, ktoré všetkých protivníkov pohádžu aspoň 3 metre do výšky a diaľky. Nechápem ako niekto môže niečo takéto seriózne žrať. No dobre, tie Aziatky neboli vôbec na zahodenie, ale to bolo asi fakt jediné pozitívum tohto filmu. Inak sa tie scény medzi sebou skôr pretekajú, ktorá bude viac prehnaná a trápnejšia. Ale úlohu "komédie" to splnilo, rozosmialo ma to...

Cesta (2009)

Postapokalyptickým filmom sa skôr snažím vyhýbať a nie ich vyhľadávať, no keď som o tomto počul toľko chváľ, tak som bol zvedavý. Ale nejako ma to neohromilo. Depresívna atmosféra a postapokalyptické kulisy síce úžasné, ale dejová línia filmu úplne priemerná, ba dalo by sa povedať, že až pod úrovňou priemeru. Také bezcieľne putovanie "niekam" na juh, bez väčšieho zmyslu. Úplne ťažkopádne rozhovory bez určitého smerovania. Proste čistá beznádej. A keď už som mal pocit, že aspoň film zakončia nejako schopne, tak som zostal nemilo prekvapený tým čo prišlo. Spomedzi hororových kulís zrazu vystúpi nová nádej - no hotový happyend...

Sowon (2013)

Čo za zvrhlého hajzla môže niečo takéto spraviť? Je mi z toho do plaču... Naozaj silný príbeh, no najmä smutný, plný emócií, no od nejakej umelej citovej vydieračky to má naozaj ďaleko. Práveže všetko pôsobilo tak prirodzene a reálne (však to aj vzniklo podľa skutočnej udalosti), až mám z toho zimomriavky. Celý príbeh má po celý čas skvelé tempo, žiadne nudné a hluché fázy, takže človek po celý čas viacmenej tŕpne ako sa to celé vyvinie. Pôsobivé spracovanie, vrátane skvelej kamery, no predovšetkým príbeh ako taký. Tá odovzdanosť jej otca ma úplne dostala, ako sa napriek jej traume snažil nájsť spôsob ako byť v jej blízkosti a povzbudiť ju. Aj som si poplakal od dojatia... Krásny film, jeden z tých najlepších roku 2013.

Umělec a modelka (2012)

Krásny umelecký film z prostredia sochárskej dielne, niekde na tajuplnom francúzskom vidieku. Povedal by som, že kamera a vizuálna vyzretosť bola vynikajúca. Po epickej stránke to bohužiaľ nebolo nič prevratné, no zato celým filmom sa niesla tá pôvabná umelecká atmosféra a tajomný vzťah medzi starým sochárom a mladou modelkou. A treba uznať, že španielska herečka Aida Folch bola nesmierne pôvabná a okúzľujúca. Naozaj krásne črty tváre, ale aj celého tela - ako stvorená pre model vrcholného diela sochárovho života chýliaceho sa pomaly ale isto ku koncu. Škoda, že vzájomný dialóg a epická časť filmu neprekvitla ešte do ešte väčšieho rozmeru, filmu by to veru dosť prospelo (a práve toto mi tam veľmi chýbalo).

Tenkrát na Phuketu (2011)

Úplne obyčajná romantická komédia s tradičnou schémou. Jediné, čo ju robí trochu výnimočnou je akurát to prostredie, kam je celý príbeh zasadený - teda na exotický thajský ostrov Phuket. Ale inak nič prevratné alebo neočakávané, práveže naopak. Celé sa to nieslo v duchu bežných klišé. Aspoň že tou scenériou to bolo zaujímavé, no a taktiež niektoré scénky a dialógy boli celkom dobré, že sa na nich dalo aj zasmiať. Ale ako celok sa to nijako obzvlášť nevymyká priemeru romantických komédií. Ale aspoň nejaké oživenie. No a Suanne Thorson celkom zapôsobila, sympatická žena.

Závan smrti (2007)

A preto sa neoplatí chodiť skratkami... To "čaro" hororov som ešte stále neobjavil, tak som myslel, že možno Emily Blunt zmení môj názor na tento žáner. Prvá polovica sa niesla v znamení thrilleru, a to ma ešte ako tak bavilo. No ako náhle sa zase začali vo filme objavovať nejaké pofidérne bytosti, duchovia a neviem čo ešte ďalšie, tak klesol aj môj záujem. Doteraz nechápem ako niekto môže tak žrať tie horory, veď to je úplne absurdný filmový žáner... A niekedy by strašidelný príbeh mohol byť aj celkom fajn, len keby tam nasilu nemuseli natlačiť kadejaké strašidlá a pod. 2* - jedna za prvú polovicu a druhú za Emily.

Halimina cesta (2012)

Je toto vôbec možné? Bohužiaľ, v tomto svete áno :( Spočiatku som sa v tom len veľmi ťažko orientoval, keďže zo začiatku tam bolo hneď príliš veľa postáv a všetky tie mená a väzby medzi nimi dali zabrať. Ale keď už som sa do toho dostal, tak to bolo naozaj výborné. Najmä celý ten zaujímavý príbeh odohrávajúci sa v súčasnosti s mnohými retrospektívami do minulosti. Raz to predsa len všetko muselo vyplávať na povrch, a tak sa aj stalo. Celý čas som rozmýšľal, čo je na tom príbehu také zvláštne, aby si to zaslúžilo také veľké chvály, ale v jednej chvíli počas jednej z tých retrospektív mi to celé došlo. Hnusná vojna!

Kandidát (2013)

Som rád, že aj Slovensko dokáže vyprodukovať nejaký kvalitný film aj v dnešnej dobe. Podľa mňa dosť dobre vystihnutá politická satira prostredníctvom reklamnej agentúry, ktorá sa stará o kampaň úplne neznámeho človeka, ktorý sa uchádza o prezidentský palác. Kandidát, ktorý bol do volieb nasadený len preto, aby ubral niekomu hlasy, sa napokon stáva favoritom, alebo lepšie povedané spasiteľom. Skvelo vystihnuté zákulisie celej kampane a všetkého čo to obnáša. Aj keď niečo tomu proste ešte chýbalo, aby to bolo úplne celé dokonané, ale aj tak schopný film, teda na slovenské pomery značný nadpriemer. Škoda, že to bolo celé poňaté len akoby z dvoch hľadísk (Lambertova reklamná agentúra a "eštbáci"). Ale aj tak fajn, rozhodne som sa nenudil.

Citlivá na dotek (2013)

Vôbec netuším o čom bol vlastne tento film alebo aké posolstvo nám chcel dať. Po epickej stránke dosť nanič, a vlastne neviem aký príbeh nám chcela Lynn Shelton vlastne priblížiť. Nejako som čakal kým sa to konečne rozhýbe, ale tá fádnosť filmu a vzťahov medzi hlavnými postavami sa tiahla celým filmom. A pritom herecké obsadenie vyzeralo celkom sľubne, lenže čo z toho keď scenár stojí na takýchto pilieroch bez väčšieho zmyslu? Dosť oničom...

Časové pásmo bylo změněno