• Romantický

Jak na záletníky (2017)

Námet pôsobí síce americky, kde by ma to asi až tak nebavilo. Ale v poľskom prevedení to bolo celkom pozerateľné, hoci zároveň predvídateľne. Mnohé scénky pôsobia celkom úsmevne, aj keď mnohé tie prichytenia boli tak trochu absurdné. To že sa na niekoho vrhne nejaká žena a rýchlo sa to štylizovane odfotí, tak to ešte neznamená, že je to nevera. Ale OK, nevadí, film bol o inom a mňa osobne celkom bavil. Aj keď nechápem tú "skupinovú terapiu" prichytených chlapov, ktorí zostali úplne mimo deju. Očakával som, že príde aspoň nejaká pomsta z ich strany... Nevadí, 3* sú tak akurát.

Tetris (2023)

Waw, popravde som ani len netušil, že Tetris vymysleli v ZSSR - a ten príbeh, ktorý sa skrýval za jeho licencovaním a rozšírením do celého sveta je fakt pozoruhodný. Aj keď to miestami pôsobilo fakt až príliš zdramatizovane za každú cenu, tak sa počíta výsledok, a ten sa mi po scenáristickej stránke naozaj páčil. Rusi sa s potenciálnymi zákazníkmi celkom dobre zahrali a skúšali, kam až je kto schopný zájsť. Pôsobilo to až komicky, ale verím, že takáto "hra so slovíčkami" v zmluvách sa mohla skutočne konať. Ten koniec bol dosť prehnaný, v štýle Argo, a to už bol podľa mňa zbytočný extrém. Každopádne, zaujímavý príbeh a aj herecky veľmi dobre zvládnutý. 4*

Vrch řvoucích lvic (2021)

Podľa popisu to vyzeralo vcelku nádejne, ale napokon je to pre mňa celkovo sklamanie. Základ príbehu a aj postavy ma bavili, ale po dejovej stránke to bolo dosť nevýrazné a monotónne. A keď už to vyzeralo, že prichádza nejaký katalyzátor (cudzinka z Francúzska, neprijate na univerzitu), tak to k ničom prevratnému neviedlo. Škoda, lebo to podľa mňa malo celkom fajn potenciál. A ten záver, keď sa "levice" utrhli z reťaze, to už bola absolútna bodka za mojim sklamaním. Slabšie 2*

Bombastický Johan (2022)

Tak toto bola v celku bizarná komédia, v ktorej nechýbal ten správny severský humor s nenápadným dôvtipom. Johan bol vo svojej podstate dobrák, akurát mal poriadnu smolu, že tie pyro aktivity dosť ovplyvnili jeho život. V domácej dedinke zrovna obľúbený nebol, ale potom aspoň čiastočne napravil svoju reputáciu. Film ma bavil, akurát bol na môj vkus až príliš seversky chladný a chýbala mi tu lepšia dialógová esencia. Ale inak fajn, lepšie 3*

Pathaan (2023)

Ach jaj. Po scenáristickej stránke to bolo síce celkom fajn, ale tie prehnané vizuálne efekty s extrémnou akčnosťou pri každej príležitosti mi za každým dokážu znechutiť aj relatívne dobrý príbeh. A presne toto bol ten prípad. Toto bolo niekoľkonásobné prekročenie mojich limitov, a to nezachráni ani Shahrukh, ani Deepika, a dokonca ani vsuvka so Salmanom (hoci si viem živo predstaviť tie ovácie v indickom kine, keď sa tam zrazu Tiger objavil). Ako sa vraví: To muselo dát příšernou práci (a zvyšok snáď poznáte). Nuž, ale ako vidím, ostatným sa páčilo. Za scenár a niektoré fajn scény s dobrými hláškami, aspoň 2*

Mumie (2023)

Podľa traileru to vyzeralo super, no napokon bol ten príbeh na môj vkus trochu slabší. Postavy Thuta a Nefer ma bavili, ale ten zvyšok sa im rozhodne nerovnal, a obzvlášť postava Sekha mi išla skôr na nervy (o Carnabyho sluhoch ani nehovorím). Španieli vytvorili po technickej stránke naozaj pekný animák, len škoda, že tá dejová línia nebola trochu vyzretejšia, a celkovo štýl filmu pôsobil v mnohých ohľadoch až príliš detinsky (nebolo tu takmer nič pre dospelého diváka, tak ako zvykne bývať v iných nových animákoch). Ale uznávam, že mnohé dialógy boli fakt vtipné, a aj niektoré scénky stáli za to. No celkový dojem nie je viac ako na 3*

Příště budu mířit na srdce (2014)

Podľa popisu a hereckého obsadenia to bolo veru lákavé, ale napokon som dosť sklamaný. Celé to bolo také chladné, bezemočné, a v podstate tu nie je žiadny výrazný epický záber. Po celú dobu len sledujeme psychopata Francka, ktorý úplne bezdôvodne vraždí mladé stopárky a potom sa tvári, že chce tieto vraždy aj vyšetriť. Myslím si, že na daný námet by sa dal natočiť aj oveľa lepší film. Z tohto pohľadu je to pre mňa dosť sklamanie. Za týchto okolností by to bolo asi skôr na dokument.

Nachytaní: Zločin, korupce, kriket (2023)

Smutné, ako dokáže šport pošpiniť korupcia a úplatky. A myslím si, že indický kriket v tomto dokumente je len vrchol ľadovca a v histórii športu toho bolo ovplyvneného až až. Kauzy a škandály v Indii však boli priamo na najvyšších miestach a z mnohých hrdinov či vzorov sa stali obrovské sklamania. Dokument bol fajn, hoci som sa v ňom miestami strácal, a mám pocit, že bol preplnený informáciami, ktoré pre nezainteresovaného človeka boli dosť neprehľadné a mätúce. 3*

Johnny (2022)

Nie som zrovna priaznivec náboženskej agitácie v akejkoľvek forme, tak som sa trochu obával, či tento film nebude jeden z tých katolibanských. A veruže nebol! Práve naopak, bolo to celé veľmi milé prekvapenie a tak charizmatickú postavu akou bol kňaz Jan, to som už dlho nezažil. Skutočný príbeh o jeho odhodlaní a snahe vidieť vo všetkých ľuďoch len to najlepšie, naučil Patryka pokore a emóciám. Ústredná dvojica pôsobila spočiatku síce pomerne kontrastne, ale navzájom sa pekne dopĺňali. Film sa mi veľmi páčil - bol skutočne inšpiratívny a s príjemným posolstvom, ktoré však bolo dosť predvídateľné počas celého filmu. 4*

To Leslie (2022)

Podľa popisu to znelo viac než len dobre, no napokon to bolo na môj vkus až príliš nevýrazné. Leslie po výhre v lotérii akosi preplo a zostala sa točiť v rovnakom kolotoči alkoholizmu a ľahkovážnosti, z ktorého sa akosi nedokázala dostať. Mala šťastie, že narazili na sympaťáka Sweeneyho, ktorý jej dal opakovane mnoho šancí na to, aby sa pozviechala. Andrea zahrala Leslie naozaj hodnoverne, no ani to nestačilo na to, aby sa tento film povzniesol na úroveň priemeru. 3*