• Romantický

Ae Watan Mere Watan (2024)

Zaujímavý film o ľudovom hnutí za slobodnú Indiu (Quit India Movement), ktoré bojovalo za ukončenie britskej nadvlády nad krajinou. V auguste 1942 to celé začalo prejavom Mahatmu Gandhího Do or Die. Tento film sa však sústreďuje na partizánske Congress Radio, ktoré sa dostalo do popredia vďaka mladým aktivistom so statočnou ženou menom Usha Mehta. Pozoruhodný film, ktorý síce pôsobí občas až prehnane nacionalisticky, ale celkom dobre vykresľuje vtedajšiu napätú atmosféru Indie. Výborné herecké výkony, aj celkový vizuál filmu. Sem tam trochu nelogickosť v niektorých krokoch partizánov, ale asi to tak malo byť... Určite sa oplatí vidieť. 4*

Antisociální síť: Memy a neklid (2024)

Takéto dokumenty zo zákulisia vzniku sociálnych sietí sú celkom zaujímavé. Ani som len netušil, že vznik nevinného portálu 4chan, kde sa zgrupovali anime nadšenci, bude postupne viesť k vzniku kontroverzného zoskupenia Anonymous, a zároveň k postupnej formácii dezolátov, vďaka ktorým sa Trump dostal na výslnie. Tá postupnosť a vývoj boli fakt turbulentné, no hoci išlo najprv len o číru srandu a trolling, tak napokon to malo dosť nepríjemný vplyv na globálnu spoločenskú i politickú sféru. Dokument bol pútavý, a dozvedel som sa kopu zaujímavých vecí. Len z tých početných dezolátov mi bolo dosť smutno... lebo to má dosť neblahý vplyv na celý svet. 4*

Hráčky (2024)

Námetovo vcelku originálne a potenciálne zaujímavé, ale po dejovej stránke to bola klasická šablóna v štýle "toto je muž mojich snov - ale vlastne nie". Áno, bolo tu viacero zábavných situácií, ktoré vyplynuli z tej snahy dostať sa do prirodzenej priazne, ale ako celok to bolo v podstate predvídateľné. Aj keď nechápem, že dvaja takí blízki priatelia sa zrazu "zobudili" až v takejto situácii. Slabšie 3*

Hra doopravdy (2024)

Na akčné filmy príliš nie som, ale tu som sa nechal zlákať na herecké obsadenie a zaujímavý popis. A zozačiatku ma to celkovo bavilo, hoci neviem prečo Bob toľko otáľal s tým, aby odrovnal Emmu. V neskoršej fáze deju už to bolo len o neustálej naháňačke, prenasledovaní a snahe zlikvidovať Emmu. Takže taká akčná klasika, ktorá dokopy ničím nenadchla. Teda až na tých hercov, tí ma bavili - takže aspoň niečo. 2*

Ignorace (2024)

Pozoruhodný, no zároveň drsný námet z prostredia detského domova a investigatívnej žurnalistiky. Malo to vynikajúci potenciál, ale mám taký pocit, že sa to až príliš topilo v tej bezmocnosti. Áno, bola to všetko špina, korupcia, záujmy mocných a domnelá beznádej, ale celé to pôsobilo veľmi ťažkopádne a na moje prekvapenie aj bez výraznejších emócií. A pritom námet plný potenciálu, kde to malo byť emóciami priam nabité. Takže napriek všetkému ma to skôr sklamalo. Čakal by som, že Indovia sa tohto námetu chytia oveľa lepšie a dramatickejšie. 2*

Irské přání (2024)

Kompozične to nebolo vôbec na zahodenie, a to najmä vďaka tomu splnenému prianiu a možnosti vidieť "čo by bolo, keby bolo keby". Od začiatku však bolo jasné, ako to celé skončí. A tak bola táto verná schéma až príliš citeľná. Jediné, čo film napokon zachraňovalo bolo samotné Írsko so svojimi pôsobivými scenériami a atmosférou. Ale to je predsa len príliš málo na to, aby bol film nadpriemerný. Ako oddychovka celkom fajn. No myslím, že sa na tom deji dalo aj viac popracovať, aby to nebolo také jednoznačné. 2*

Jmenuji se Lo Ki-wan (2024)

Prvá polovica filmu s esenciou sociálnej drámy bola výborná, no potom celý ten mafiánsky závan a rodiaca sa romanca celý film doslova pochovali. Čím viac sa blížil záver filmu, tým to bolo viac absurdné. Lo Kiwan riskoval úplne všetko, a napokon si len tak odíde zo súdu? Riadny nonsens! Nechápem načo bola takáto neprirodzená dramatizácia dobrá... 2*

Klinika zlomených srdcí (2024)

Od začiatku bolo snáď každému jasné, ako sa to celé skončí. Otázne zostávalo jedine to, že akým spôsobom? Napokon z toho bola totálna šablóna, podľa ktorej bolo natočených už nespočetne veľa romantických komédií. Terapeutické prostredie zlomených sŕdc bolo síce príjemným osviežením s potenciálom, ale v mnohých ohľadoch išlo všetko podľa šablóny, takže darmo zaujímavé prostredie, keď niet žiadnych prekvapení. Ústredná dvojica bola fajn, aj viaceré ich dialógy a vzájomné doťahovanie, tak aspoň to držalo film nad priepasťou. 2*

Láska, stalking, vražda (2024)

Aj keď nie som zrovna fanúšik dokumentov o vraždách, tak tento ma podľa popisu celkom oslovil. A musím uznať, že to bol celkom nárez. Začalo to nevinnou reakciou na online zoznamke, ktorá rozpútala poriadne peklo. Ak ste niekedy mali pocit, že je niekto posadnutý, tak si pozrite tento dokument, a uvidíte, ako to vyzerá, keď posadnutosť naberie nový rozmer. Super thrill dokument, ktorý ma bavil od začiatku do konca. Inak, aj celkom dobrá výstraha pre všetkých hľadačov partnerov cez internet :) 4*

Nádherná hra (2024)

Na tému "Homeless World Cup" tu bol už minulý rok kórejský film Deurim, ale ten mi vôbec neprišiel tak dobre dotiahnutý ako tento britský film, ktorému dominovali nielen postavy (ne)šikovných futbalistov, ale aj tréner v podaní skvelého Billa Nighyho. Každý bezdomovec si so sebou nesie svoj vlastný príbeh, a tak boli aj postavy v tomto filme skutočne rôznorodé. Nechýbal tu výborný humor v podobe svojských dialógov, ale aj pekné posolstvo, ktoré tu bolo oveľa markantnejšie ako v spomínanom kórejskom filme. Takisto vizuál a dejová línia bola lepšia. V závere ma prekvapila absencia klišé, takže celkovo to bolo veľmi milé prekvapenie. Silné 4*