• Romantický

Goyo (2024)

Podľa popisu to vyzerá ako taká bežná romantická záležitosť, ale napokon to bolo vcelku milé prekvapenie. Svojský Goyo, ktorého brzdí autistická diagnóza, sa zaľúbi do novej kolegyne a akosi si zaumienil, že ju musí získať. Pri tom sa samozrejme udeje množstvo trápnych situácií, ktorým musí Goyo čeliť. Pôsobí síce neohrabane, ale napriek tomu je to pravý gentleman a gavalier :) Film teda celkom vydarený, aj keď to samozrejme nie je žiadne terno, ale napriek všetkému pôsobil úsmevne. 3*

Fentasy (2024)

Aj keď nie som zrovna fanúšik takýchto drogových filmov, tak som bol zvedavý, čo si pre nás slovenská produkcia pripravila. A musím uznať, že to bolo napokon celkom obstojné a na naše pomery kvalitné. Kristína Kanátová si tu zahrala takú chuderku Sofiu, ktorá sa "nechtiac" dostala do drogového kartelu a počas jej výpovede sledujeme retrospektívne celý príbeh o drogovej deal schéme. Miestami to pôsobí prvoplánovo, ale určite sa oplatí počkať až do samého konca. Silné 3* (takmer 4).

Mrs. Chatterjee vs Norway (2023)

Tematicky skutočne zaujímavý námet, ktorý je bohužiaľ postavený na reálnych základoch. Scenár výborný, len škoda tej prehnanej teatrálnosti v niektorých situáciách, ktoré boli skôr na škodu ako úžitok. Debiky mi bolo samozrejme ľúto, ale jej impulzívne správanie ešte viac skomplikovalo celú situáciu a sama sa oberala o možnosti získať deti späť. Vygradovaný dej, ktorý sa ocitol až na indickom súde bol nanajvýš prehnaný... Ale našťastie sa všetko dobre skončilo. 3*

Romantická komedie (2022)

Od Francúzov by som tento námet s príslušnými postavami a zápletkou čakal aj lepšie. Akože, nebolo to zlé, ale na môj vkus príliš predvídateľné. Vlastne, takmer celá zápletka sa točí len okolo Césara, ktorý sa snaží klamstvami získať úctu a rešpekt svojej milovanej Salomé - a samozrejme sa na jeho klamstvá nabaluje stále viac a viac ďalších lží, ktoré skôr či neskôr zaručene vyjdú na povrch. A na tom je v podstate založená celá komédia. Postavy ma bavili, aj štýl dialógov bol fajn, a v podstate ma teší, že tie Césarove lži boli aspoň realistické a nezachádzalo sa až do nejakého absurdna. Skromné 3*

Růžička 2 (2023)

Po 13 rokoch od prvej Ružičky tu máme aj Ružičku číslo 2. Tento krát sa však dostávame do doby súčasnosti, kedy sa Ružičkina dcéra Joanna stáva súčasťou vysokej politiky a akosi sa začína ozývať minulosť jej matky. Námetovo to nebolo zlé, aj to odrážalo aktuálne témy a výzvy (hrozba terorizmu skrz migračné mechanizmy, kádrové posudky s čistým rodokmeňom), ale celkový koncept filmu ma akosi neočaril. Na to, koľko sa dalo vytiahnuť z Ružičkinej minulosti, tu bolo tej dramatizácie fakt málo. A súčasný patriotistický rozmer tomu tiež zrovna nepridal (aspoň teda u mňa nie). 2*

Růžička (2010)

Vynikajúco vystihnutá atmosféra 60tych rokov, kedy si socialistická garnitúra nutne potrebovala nájsť všemožných vnútorných nepriateľov. Kamily mi bolo ľúto, keďže Romanovi asi viac záležalo na štátnej bezpečnosti ako na atraktívnej priateľke. Po dejovej stránke to pôsobí miestami klišovito, až by človek neveril, že sa také niečo mohla aj reálne stať (a predsa sa stalo). Herecké výkony boli výborné, scenár obstojne zdramatizovaný, akurát dialógy by som čakal od Poliakov lepšie. Ale inak celkovo kvalita, kdesi na hranici 3 a 4 hviezd. Ten koniec bol taký ... ťažkopádny.

Divoký Paňdžáb (2024)

Spočiatku som mal z toho pocit akoby chceli Indovia natočiť svoju verziu Hangover, ale postupne sa to aspoň čiastočne osamostatnilo. Napriek tomu tam bolo až príliš veľa absurdity a tlačenia na pílu. Akoby sa to nedalo spraviť aj trochu vážnejšie a na realistickej vlne :( Takéto bláznivé road movies ma už akosi nedokážu uchvátiť. Ale aby som nebol taký negatívny, tak niektoré hlášky a scény boli fakt dobré, a aj postavy či zápletka mali celkom fajn potenciál. Nuž, niekedy je menej viac. 1*

L’Été dernier (2023)

Kto videl originál spred 4 rokov Dronningen, tak príliš očarený asi nebude... Vlastne, táto francúzska verzia nedokáže dánskemu originálu konkurovať prakticky v ničom. Ani len tá manipulačná krivka v prevedení Anny nebola taká dobrá ako v podaní vynikajúcej Trine Dyrholm. Postava Thea mi bola absolútne odporná, a fakt nechápem čo na takom arogantnom decku mohla Anna vidieť. Vygradovanie deju sa nekonalo, takže celkové dojmy sú fakt pod hranicou priemeru. Slabšie 2*

Hra na city (2024)

Podľa popisu som očakával niečo na štýl Perfetti sconosciuti, ale to by som chcel asi veľa. Aj keď potenciál tu bol celkom vysoký, tak dejovo to bolo zbytočne prepálené a teatrálne. Veľká škoda! Postavy boli zaujímavé, dialógy celkom vydarené, ale ten scenár ... ten bol najväčšia slabina celého filmu. A tá rivalita medzi Janom a Mathiasom, to bolo skôr trápne ako vtipné. Ale ako oddychovka fajn, zaslúžené 3* (hoci potenciál bol kľudne aj na 5*)

Osudově blízko (2024)

Sentimentálna romantická dráma na japonský spôsob. Musím uznať, že po emočnej stránke to bolo skutočne precízne a na moje prekvapenie tomu nedominoval žiadny pátos alebo teátro. Akito sa na môj vkus správal až príliš odovzdane, ale bez toho by to asi nebolo ono. Precítený príbeh o Láske dvoch umierajúcich mladých ľudí, kde bolo množstvo symboliky a citlivo vykreslených momentov. Taká komornejšia verzia The Fault in Our Stars. Kvalitné 4*