• Romantický

Kanodžo wa uso o aišisugiteru (2013)

Silne prehodnotený film. Keby také niečo vyjde z americkej produkcie, tak by to bolo považované za priemerné a predvídateľné klišé. Nehovorím, že to bolo zlé, ale 82% určite nie! Pre mňa obyčajný priemer s úplne bežnou romantickou zápletkou obsahujúcou tradičnú lož, ktorá následne hýbe celým príbehom. No ale veľkým plus bolo aj hudobné prostredie, aj keď to celé pôsobilo až príliš naivne a hlavne nereálne. Majiteľ hudobného vydavateľstva sa len tak prechádza po meste a zrazu z mostu počuje ako trojica tínedžerov mláti do nástrojov a dievčina vrieska - a tu hľa, už sú hviezdy...

Za hranici (2014)

Môže byť! Michael Peña je priam zrodený na takéto herecké úlohy, a aj v tomto prípade bol výborný. Naozaj vydarená atmosféra arizonsko-mexického pohraničia s nevyčerpateľnou témou hraničného prevádzačstva. Pri akomkoľvek probléme nie je nič jednoduchšie ako obviniť jedného z neustále prúdiacich nelegálnych imigrantov. Motív krivého obvinenia sa tak nesie celým filmom, a nebyť charizmatického bývalého šerifa, ktorý vzal vyšetrovanie do vlastných rúk, spravodlivosť by dostala opäť ďalšiu ranu. Zaujímalo by ma ako napokon dopadli tí traja "hrdinovia", ktorí sa hrali na ostreľovačov. Taký "hrdinský" skutok a napokon sa chlapci ani nepochválili?

Palo Alto (2013)

Ach jaj, prečo? Tak vynikajúci základ s totálne vynikajúcimi charaktermi rôznych postáv - od smutnej April, cez poddajnú Chrissy až po ovplyvniteľného Teddyho a autoritatívneho Freda. No a napokon tak zahodený potenciál na mizernom scenári a v podstate väčšine príbehu, ktorý miestami pôsobil nehorázne povrchne. Toľká škoda! Veľmi sa mi pozdávali najmä tie postavy a aj rôzne vzťahy medzi nimi - to celé tak krásne reflektovalo dnešnú dobu. A mohol to byť suverénny 5-hviezdičový film, keby s takým skvelým základom Gia Coppola dokázala doviesť aj príbeh do lepšieho deju a spracovania. No a nedá mi to, Emma Roberts opäť raz neodolateľná!

Grace, kněžna monacká (2014)

Trošku som prekvapený z relatívne nízkeho hodnotenia, pretože v porovnaní s iným nedávnym životopisným filmom o významnej žene 20.storočia - Diana, bolo toto o triedu vyššie. Aj keď priznávam, že životný osud Grace som poznal len dosť povrchne, takže nemôžem dôsledne zhodnotiť ako sa film držal skutočných udalostí, no rozhodne disponoval vynikajúcou atmosférou z čias krízy Monackého kniežatstva, kedy mu hrozilo podrobenie Francúzsku. Som rád, že v tom bola zahrnutá aj táto politická "fraška", a nebola to len óda na Grace ako tomu bolo napr. v prípade spomínaného filmu o Diane. Musím teda uznať, že Grace ma naozaj bavila. Aj keď škoda, že začiatok príbehu je priamo až po svadbe v Monaku. Mohlo byť aspoň 10 minút venovaných aj tej časti, kde sa Grace a Rainier III. dali dokopy.

Dech (2010)

Dosť dobré! Najmä oceňujem ten štýl akým to bolo podané, teda bez zbytočnej sentimentality a pátosu. Aj keď samozrejme u každého takýto námet určite vyvolá empatiu, súcit a ľútosť. Tom mi bol zozačiatku dosť sympatický, no jeho idiotiskí kamoši (a to najmä Jimmy) ma presvedčili o opaku. Je mi jasné, že každý človek túži po priateľoch v dobrom aj v zlom, no čo z toho keď majú takýto negatívny vplyv? Napokon sa aj z Toma vykľul poriadny sebec, teda minimálne v tej jednej fáze, ktorá zabrala väčšinu filmu. Najviac sa mi páčilo to priateľstvo, ktoré nadviazal s Eline, a tie ich telefonáty cez sklo ma fakt dostali. Len keby sa potom Tom nesprával zas ako idiot... Celkovo, Eline mi prišla z celého filmu tou najsympatickejšou postavou. Škoda, že do filmu nebola ešte viac a obšírnejšie zakomponovaná.

Pachuť pomsty (2014)

Spočiatku skvelé, no potom to akosi skĺzlo do priemernosti. Prvá polovica bola naozaj veľmi slušná, najmä tým svojim mierne mysterióznym charakterom. No ako náhle trojica mužov vzala spravodlivosť do vlastných rúk, tak už to stratilo to svoje čaro. Najväčšou záhadou však pre mňa zostáva, kde sa v druhej polke filmu stratili všetci policajti? Zatiaľ čo v prvej polke sa zjavili pri každej príležitosti (dokonca aj keď ich tam nebolo treba), potom už zrazu nikde nič. Naozaj divné, nie? Teda aspoň mne sa to tak zdalo. Potom sa nečudujme, že kriminálnici mali raj... A ešte jedno nechápem. Prečo sa Richard po tej prvej traume z toho, že niekoho zabil, vlastne púšťal do takejto nebezpečnej "misie", kde mu vlastne išlo o život a pritom sa ho to vôbec netýkalo? Film ako celok, akurát tak na 3*.

Ruka v rukávu (2014)

Ako paródia by to veru nebolo vôbec zlé, len keby tak trochu ubrali tých absurdít. Je mi jasné, že na nich sú v podstate paródie postavené, lenže tu to bolo miestami nesmierne zbytočné. Námet dobrý, príbeh tiež, lenže samotné spracovanie a ten štýl akým to bolo podané mi akosi nesadlo. A to mám paródie celkom rád. Táto vyzerala zozačiatku naozaj sľubne, a mala množstvo dobrých momentov a scén, lenže tých trápností tam bolo bohužiaľ viac - a tie stiahli film do podpriemerných sfér. Škoda, ale aspoň Paul Rudd ma celkom bavil, no a Amy Poehler mi prišla trochu nevýrazná na to, že hrala hlavnú rolu.

Jedna za všechny (2014)

Čože? Nick Cassavetes tentokrát poriadne sklamal, pretože toto malo veľmi ďaleko od jeho predchádzajúcich vcelku nadpriemerných filmov. Radšej sa mal držať svojho dramatického žánru, lebo komédie mu očividne nejdú. Teda v tomto prípade sa na tom zasmiať dalo len veľmi v obmedzenom množstve. Dokonca ani po scenáristickej stránke to za žiadnych okolností nepokorilo hranicu priemernosti. Proste príbeh o troch ženách, ktoré podvádzal rovnaký muž. Takých filmov už bolo... A celá tá pomsta mi v mnohých ohľadoch prišla úplne infantilná, takže ešte viac ponížila celý film. No a Cameron Diaz? Tiež ten film akosi nepotiahla k lepšej kvalite, asi aj ona pomaly ale isto upadá. Inak, nechápem ako niekto môže Nicki Minaj považovať za atraktívnu alebo nebodaj sympatickú.

Noční jízda (2013)

No neviem, na mňa to nejaký extra dojem nespravilo. Bolo to síce zaujímavé, ale žiadny superlatív by som rozhodne na popísanie tohto nepoužil. Nekonečná jazda po nočnej diaľnici, počas ktorej neustále zvoní telefón a Locke sa utápa v problémoch, za ktoré si však koniec koncov mohol sám. Až má človek pocit, že na Lockem stojí celý svet. Akurát to konanie tej spoločnosti, kde pracoval mi prišlo dosť nefér, keďže Ivan vyzeral byť dosť zodpovedný perfekcionista. No ale skvelo tu naozaj bolo vystihnuté aký priepastný rozdiel je medzi "raz" a "nikdy". Lebo stačí "raz", a človek môže stratiť všetko, aj to čo budoval celé roky. Takže z tohto pohľadu celkom OK, v konečnom dôsledku mierny nadpriemer. Aj keď ten koniec som očakával o čosi prekvapivejší...

Jaký otec, takový syn (2013)

Ako vysvetliť 6-ročnému dieťaťu, že jeho rodičia nie sú jeho rodičia? Ako si po 6 rokoch zvyknúť, že váš syn nie je váš syn? Naozaj veľmi slušný a úctyhodný námet, dokonca aj spracovanie príbehu bolo rozbehnuté na výbornú. Ale potom v určitom momente sa skvelý rozlet filmu akoby zastavil a postupne to začalo upadať - teda po dejovej stránke. Aj keď práve vtedy začalo dopredu vystupovať niečo úplne iné. A síce, otázka skutočného bohatstva. Opäť tak vidíme, že za peniaze sa náklonnosť kúpiť nedá, ale Láskou áno. To bolo vystihnuté veľmi pekne, aj keď tento motív tu bol rozmazaný asi až príliš a zdĺhavo. Nemôžem si pomôcť, ale ten dej sa mi zdal v druhej polovici filmu už predsa len mierne oslabený. Ale film ako celok určite nadpriemerný, hodný 4 hviezdičiek.