• Romantický

Stromboli (2022)

Už samotný názov filmu Stromboli ma zaujal, tak som bol zvedavý, čo z toho bude. Najprv sa to tvárilo ako komédia, no napokon sa z toho vykľula skôr dráma nasiaknutá depresiami a traumami. Uvoľnená atmosféra sa rýchlo zmenila na príliš vážnu, a na môj vkus to bolo až príliš upäté. Samozrejme, že mi bolo všetkých traumatizovaných účastníkov ľúto, ale mám pocit, že sa celý film točil dokola a dokola o tom istom. A to je škoda, lebo si myslím, že celkovo potenciál zahrnutý aj v samotnej sopke a ostrove, zostal kdesi v úzadí. 2*

Tini: Violettina proměna (2016)

Vo svojej podstate to nebolo zlé, akurát, že až príliš prvoplánové vhodné skôr pre najeký Disney Channel. Ten Tinin útek bol poriadne unáhlený, ale ok, bez toho by sa nemohol rozvinúť celý tento dej. Po príchode do "somewhere in Italy" (aj keď to bola reálne sicílska Taormina) už ide všetko tak ako má, Tini nachádza v novom svete samú seba a všetko speje k očakávanému koncu. Spoiler: Aj keď musím uznať, že som nečakal, že ten jej manekýn León ešte dostane druhú šancu. Skôr som očakával, že sa Tini buchne do Caia. Nuž, aspoň nejaké prekvapenie. 2*

Tři tisíce let touhy (2022)

Mám z toho zmiešané pocity. Dejová línia odohrávajúca sa v súčasnosti s doktorkou Alitheou ma moc nebavila, ale tie džinove spomienky presiaknuté orientálnou atmosférou - to už je iná reč. Tie ma skutočne bavili, či už po epickej stránke, alebo po vizuálnej, ktorá bola skutočne vydarená. No musím uznať, že Idris Elba mi do tejto role džina vôbec nepasoval a miestami mi dokonca vadil. Ale inak po príbehovej stránke to bolo fajn. Akurát tá súčasnosť bola taká ... nevýrazná. 3*

Nenechat se umlčet (2022)

Ach, to je strašne smutné! Aj keď sa vravím, že "nádej zomiera posledná", tak v tomto prípade by som bol bohužiaľ dosť skeptický. Týmto ľuďom, ktorých blízki sú nezvestní už celé mesiace, rozhodne niet čo závidieť. Zaujímavý námet podpornej skupiny, kde určite nemôže nikto povedať "neviete si predstaviť, ako sa cítim". Čo sa týka spracovania, tak to bolo napriek silnej téme pomerne nevýrazné. Celý zážitok z filmu sa skôr premietne do emocionálnej roviny, a to je bohužiaľ za mňa nedostačujúce. Solídne 3*

One Night Stud (2015)

Hoci sú aziatské komédie mimoriadne teatrálne, ale napriek tomu občas zalovím aj v týchto vodách. Po scenáristickej stránke sú väčšinou celkom fajn (alebo aspoň priemerné), ale to teatrálne prevedenie to vždy ťahá poriadne dole. Tak je to samozrejme aj pri "One Night Stud", kde mi obe hlavné postavy po celý čas išli spoľahlivo na nervy. Celý film pôsobil napokon dosť trápne, a aj keď mal príjemnú pointu, to nič nemení na tom, že celkový dojem je u mňa biedny. 1* za námet, ale inak teátro Made in China.

Čokoláda míru (2021)

Krásny a inšpiratívny skutočný príbeh sýrskych utečencov, ktorí začali v Kanade svoj nový život. Začiatky sú samozrejme ťažké, ale vďaka miestnej komunite to bolo pre Tareqovu rodinu o niečo ľahšie. Film mal príjemnú atmosféru a páčilo sa mi, že pôsobil takým realistickým dojmom. Issamova cesta za úspechom jeho čokoládovne a Tareqov sen stať sa doktorom - to sú v podstate dve hlavné línie, ktoré sprevádzajú v podstate celý film. Niektoré sny sa splnia, iné narazia na rôzne prekážky. Každopádne, všetka česť utečencom, ktorým sa podarilo "aklimatizovať" a žijú svoje nové životy v spokojnosti a bezpečí. Btw. Žasnem nad tými hodnoteniami "odpad", ale som presvedčený, že to je len čistý hejt kvôli zobrazenej téme... Za mňa silné 4*

Emily (2022)

Pekná dobová atmosféra s veľmi vydarenou výpravou. Ale to sú bohužiaľ tie najväčšie prednosti filmu. Po dejovej stránke to nebolo nič výnimočné, keďže to malo také bežné dobové prvky ako ženská túžba po vyniknutí, pocit nedocenenia či zakázaná láska. Celé to ťahá dopredu jedine samotná inšpirácia zo života sestier Brontëových, ktoré sa svojim talentom preslávili v Británii, a neskôr prakticky po celom svete. Veľká škoda, že zomreli v takom mladom veku a nemohli svet obohatiť aj ďalšími svojimi dielami.

Farha (2021)

Veľmi jednoduchý film, ktorý pôsobí veľmi komorne (doslova). Naqba je nesmierne smutná súčasť palestínskych dejín, ktorá však býva často príliš podceňovaná a zostáva v absolútnom tieni toľko omielaného holokaustu (tým samozrejme nepopieram jeho vážnosť a tragédiu). Na celú skľučujúcu situáciu sa pozeráme pohľadom mladého dievčaťa Farhy, ktorá je plná ideálov, no čoskoro zistí, že jej túžba študovať je za nastávajúcich okolností čistá utopia :( Škoda, že sa film nerozvinie aj nejako epickejšie a mimo komoru, kde zostala Farha zaseknutá. Ale symbolika tejto kulisy je viac než náležitá. Ale aj tak si myslím, že to bolo až príliš utiahnuté :( 3*

Posel špatných zpráv (2021)

Zaujímavý film s originálnou témou, takže už len to bolo základ úspechu. Frank sa vo svojej nevďačnej roli "posla zlých správ" priam vyžíval, no určite niet čo závidieť. Obzvlášť, keď tieto správy musí oznámiť ľuďom, ku ktorých má sám nejaké puto. Film spočiatku pôsobí svižne a má tie správne rysy čiernej komédie. Potom to však nejako ustalo a vlieklo sa to akoby v jednej rovine a prvotný efekt upadal. To je škoda, lebo to malo vcelku výborný nábeh. Napokon priemer, 3*

Životní trefa (2022)

Výborné! Športové filmy mám celkovo rád (okrem bojových), a hoci ma basketbal nikdy nejako nebavil, tak tento film bol skvelý. Pohľad prostredníctvom basketbalového skauta bol originálny a aj vďaka tomu to malo úplne inší pohľad na celý príbeh ako pri iných filmoch typu "zrodila sa hviezda". Adam Sandler sa mi v dramatických rolách páči oveľa viac ako v tých starých "sandlerovkách". Film mal výborné herecké obsadenie, v závere som bol prekvapený, koľko veľa reálnych basketbalových hviezd sa vo filme predviedla (úprimne, nepoznal som nikoho). Príbeh o objave budúcej hviezdy kdesi na streetballovom ihrisku v Španielsku bol chytľavý, a páčilo sa mi, že tu bolo ukázané, že talent bez disciplíny, pokory a psychickej stability je len polovica úspechu. Som rád, že som po dlhej dobe narazil na kvalitný športový film. 4* (nemal ďaleko ani od piatich)