• Romantický

Jedna noc ve školce (2022)

Mal som veriť v tie podpriemerné hodnotenia, ale akosi som dúfal, že t bude oveľa lepšie ako vraveli hviezdičky. Vo svojej podstate to malo celkom fajn potenciál, a to prostredie škôlky a "porady" rodičov bolo kompozične naozaj nádejné. Ale celá tá zápletka, abnormálne správanie postáv, a celý ten cirkus, ktorý sa tam odohrával, to bola proste slabota. No a tie pseudovtipné dialógy tomu tiež nijako nepomohli, práve naopak, film ešte viac devalvovali... Jedna hviezda za to prostredie a potenciál.

Tár (2022)

Po toľkých chválach a nomináciách na prestížne ceny som sa na tento film celkovo tešil. Nielen kvôli zaujímavému námetu, ale aj na Cate Blanchett, ktorú mám v obdobných dramatických rolách skutočne rád. Bohužiaľ, Tár nesplnilo moje očakávania a na môj vkus tam bol až príliš výrazný psychologický rozmer, ktorý doslova pohltil všetko ostatné perspektívne v tomto filme. A pritom to prostredie orchestrov, ale aj súkromia svojskej dirigentky Lydie malo obrovský potenciál. Značnú časť filmu som mal pocit akoby sa to chcelo podobať atmosférou na Black Swan, no nejako to nebolo ono... Avšak vidím, že ostatných to nadchlo oveľa viac ako mňa a sú doslova unesení týmto kúskom Todda Fielda. Na mňa to žiaľ nezabralo :( Škoda.

Balada o bílé krávě (2020)

Každý, kto už má za sebou zopár iránskych filmov, si už musel zvyknúť, že majú síce pomalšie tempo, ale vo svojej podstate dokážu priniesť naozaj parádny filmový zážitok. Väčšinou tu nie je žiadna teatrálnosť á la Bollywood, ani extrémna výstrednosť á la Hollywood, ale zato v pokojnom tempe a s pomerne málo dialógmi dokážu Iránci priniesť skutočnú kvalitu so zachovaním absolútneho realizmu (často najmä sociálneho). Ghasideh gave sefid bolo výborné, a utrápenej ukrivdenej Miny mi bolo nesmierne ľúto, ale v podstate aj Rezu, ktorý sa utopil vo svojom pocite viny. A keď sa osudy oboch pretnú, tak začne tikať časovaná bomba... 4*

Plavkyně (2022)

Úžasný skutočný príbeh sestier Mardiniových, ktoré po začiatku vojny v Sýrii ušli za lepším životom do Európy, kde si chceli splniť svoje športové i ľudské sny. Už samotný námet znie pozoruhodne, a musím uznať, že spracovanie tohto príbehu bolo skutočne vydarené. Určite tam bola pridaná aj značná dávka dramatizácie, ale kostra príbehu bola naozaj taká ako bola vo filme. Tá cesta utečencov je až brutálne strastiplná, až mi je ľúto, keď sa k utečencom následne ľudia správajú ako k nejakým menejcenným tvorom (aj keď, samozrejme, nájdu sa aj takí, čo dokážu európsku pohostinnosť zneužiť a len vyciciavajú sociálny systém). Každopádne, tento príbeh je veľmi pekný a natočený kvalitne, takže chválim = 4*

Sharp Stick (2022)

Waw, tak to by som veru nečakal! Kristine Froseth sa predviedla v skutočne odvážnej úlohe Sarah Jo, ktorá už mala dosť ostýchavosti a rozhodla sa okúsiť, čo jej ponúka sexuálny život. Trochu jej to chuderke prerástlo cez hlavu, a nad jej check listom zostane človek až s úžasom pozerať, že čo sa to z tej nevinnej Sarah Jo vykľulo. Každopádne, dejová línia je absolútne jednoduchá, no napriek tomu sa človek pri filme nenudí a bolo to celkom zaujímavé. Len škoda, že to nemalo žiadny extra scenár. Trochu viac drámy by nezaškodilo...

Trojúhelník smutku (2022)

Bizarným filmom sa v posledných rokoch celkom darí, takže aj Triangle of Sadness si získalo svoju popularitu. Ja mám z tohto diela zmiešané pocity, keďže mal svoje lepšie fázy, ale aj tie slabšie. Každopádne, ako celok to napokon prekvapivo vytvorilo vcelku logický vzorec spoločnosti, ktorý sa vie pomerne rýchlo obrátiť naruby. Aj keď film pôsobí sarkastickým a satirickým dojmom, tak napokon prináša aj nečakaný filozofický rozmer. A ešte k tomu sú tu aj bohovské hlášky! Ale ako som už písal, zmiešané dojmy u mňa pretrvali, takže férové 3*

Manželství na body (2022)

Výborný a originálny námet, na ktorom sa dala postaviť naozaj vydarená komédia. Som rád, že potenciál nezostal nevyužitý a Argentína prostredníctvom Netflixu priniesla tento fajn film. Princíp je v podstate jednoduchý - za každý dobrý skutok vo vzťahu dostane aktér odmenu v podobe bodov, ktoré následne môže minúť na nejaké materiálne pôžitky. Prima námet na komédiu, ktorá sa však postupne rozvíja do vzťahovej drámy, a prichádza s prekvapujúcim záverom. Zaslúžené 4*

La Source des femmes (2011)

Katalyzátor deju filmu je v podstate triviálny, no určite mal parádny potenciál na spoločenskú drámu s mierne feministickým podtónom. Bohužiaľ, scenár bol až príliš jednotvárny, bez poriadneho spádu, takže ja osobne som sa pri tomto filme celkom nudil a akosi márne som čakal, kým sa to celé rozbehne. Mám pocit, akoby to celé bolo neustále v tom istom kolotoči. Pekné scenérie, aj výprava, ale po epickej stránke to bolo dosť biedne. Ani dialógy neboli žiadne terno. Záhadou pre mňa zostáva, ako to môže mať tak vysoké hodnotenie.

Hrdina z Bollywoodu (2009)

Námetovo celkom fajn, ale po scenáristickej stránke to až taká sláva nebola. Patrím medzi veľkých fanúšikov Bollywoodu a celej indickej kinematografie, tak som sa spočiatku celkom potešil. Ale s postupom deja sa to celé zostalo točiť v tom istom kruhu a Nick si asi až príliš veril, že všetky problémy Indie dokáže vyriešiť. Bohužiaľ, také jednoduché to nie je, obzvlášť v konzervatívnych kruhoch a chudobných pomeroch. Napriek tomu si myslím, že to malo o kus väčší potenciál, v porovnaní s tým ako to napokon celé vypálilo. 2*

Jak se najít (2021)

Áno, aj keď to bolo pomerne klišovité a predvídateľné, tak mne osobne sa to celkom pozdávalo. Veľkú zásluhu na tom mali samozrejme írske kulisy, ale aj zaujímavé pozadie životov hlavných postáv a ich vnútorné traumy. Ich vzájomný vzťah našťastie nebol až tak úplne priamočiary, hoci bolo jasné, kam to napokon celé speje. Páčili sa mi aj tie huslové vsuvky, a taktiež príbeh dvoch sestier, ktoré sa aspoň na sklonku života udobrili a vyjasnili si minulosť. Pekný film, ktorý je určite lepší ako hovoria hodnotenia.