• Romantický

Milenec lady Chatterleyové (2022)

Predlohu som nečítal, ani som nevidel žiadne z predchádzajúcich spracovaní tohto diela, takže to bol pre mňa "skok do neznáma". Príbeh to bol v podstate jednoduchý a priamočiary, no napriek tomu sa na to pozeralo veľmi dobre. To predovšetkým vďaka krásnemu dobovému vizuálu a vydarenej výprave. Hoci, po dejovej stránke som dúfal v niečo dramatickejšie a zamotanejšie. Dialógy tiež neohúrili. Takže v konečnom výsledku taký lepší priemer. 3*

Víly z Inisherinu (2022)

Martin McDonagh je zárukou zaujímavých filmov, hoci v tomto prípade to bola podľa mňa až príliš veľká bizarnosť. Kulisy írskeho vidieku boli úžasné, postavy poriadne svojské, a zápletka prekvapivo až príliš triviálna. Pádraica mi bolo veľmi ľúto, keď prišiel o svojho kamaráta a musel sa mu chodiť takto doprosovať. Colm bol naopak až nepochopiteľne striktný a jeho hlúpe a zároveň bizarné ultimátum bolo totálne nezmyselné. No najviac z celého filmu mi bolo napokon aj tak Pádraicovho oslíka :( Vedľajšie dejové línie o Siobhán a Dominicovi boli na môj vkus až príliš v úzadí, a pritom mohli príbeh tiež viac okoreniť. Nuž, tentokrát McDonagh u mňa až tak nezabodoval. 3*

Přání Ježíškovi (2021)

Ono by to bolo aj skvelé, keby to nebola absolútna kópia Noci plnej zázrakov (Listy do M). Takže kto videl poľský originál, tak z toho asi až taký unesený nebude. Každopádne, natočené je to pekne, a určite aj herecké obsadenie bolo kvalitné a prenos do prostredia Brna prebehol tiež veľmi obstojne. Česi sa teda zhostili tohto remaku technicky vynikajúco, avšak po kompozičnej stránke v podstate bez zmeny. A to je škoda, lebo si myslím, že toto malo na viac ako len o presné kopírovanie predlohy. Nič to však nemení na tom, že je to vydarený vianočný film s množstvom pekných posolstiev s morálnym rozmerom. 3*

Lucka - život a jak ho žít (2017) (TV film)

Och, tak to bolo... smutné! Michal Herz natočil zaujímavú sondu do života narkomanky Lucky, ktorá pôsobí síce odhodlane a optimisticky, ale ako sa neskôr ukazuje, tak zdanie klame. Hrozné, ako sa také milé a sympatické dievča zo slušnej rodiny dokáže dostať do takéhoto "začarovaného" kruhu závislosti. Je mi úprimne ľúto rodičov, ktorí v dokumente síce pôsobili neústupčivo (hlavne matka), ale treba uznať, že z pochopiteľných príčin. Lucka totiž nedostala druhú šancu, ale rovno aj tretiu, štvrtú, ... desiatu? Ale napriek všetkému padá opakovane do tej istej mláky. A nevyzerá, že by sa jej darilo to nejako vyriešiť. Smutný osud, akých je však bohužiaľ stovky, tisíce, ... a asi aj viac.

Pariyerum Perumal (2018)

Pomerne drsný tamilský náklad, ktorý bude v každom ešte dlho rezonovať. Na pochopenie tohto filmu však treba poznať aspoň základné indické reálie a najmä to, čo obnáša kastový systém. Film má pomerne jednoduchú zápletku, avšak s veľmi ťažkopádnym podaním a vyostreným konfliktom, ktorý je vyústením kastovej nadradenosti/podradenosti. Postava dobrosrdečného Pariyana dominuje celému príbehu, a aj keď má tie najčistejšie úmysly, tak dostáva od svojho okolia poriadnu nakladačku. No napriek tomu sa nevzdáva a napriek všetkej nepriazni bojuje o svoju česť. Výborne natočený film, aj keď miestami zbytočne prekombinovaný. 4*

Hitlerova bitva s médii (2018) (TV film)

Waw, po tomto dokumente musím povedať, že klobúk dole pred pracovníkmi Münchener Post. Ani som netušil, že niekto takto prekukol Hitlera a predpovedal apokalypsu Nemecka v takomto predstihu. Títo novinári sú skutoční hrdinovia a zaslúžia si obdiv, keďže sa nezľakli ani pred toľkými vyhrážkami a útokmi. Dokument bol zaujímavý, aj keď to bol len taký relatívne stručný prierez obdobím zrodom a vzostupom Hitlera. Možno by nám politické urážky na adresu novinárom mohli byť mementom aj v dnešnej dobe...

Nevyzpytatelné cesty Boží (2022)

Španieli opäť ukázali, že takéto mysteriózne drámy im idú parádne. Los renglones torcidos de Dios malo od začiatku výbornú atmosféru a prostredie psychiatrickej liečebne má vždy obrovský potenciál, ako stvorený na takéto drámy. Bolo jasné, že v celom tomto prípade bude nejaký zádrhel, a nebude všetko až tak jednoznačné ako by sa mohlo zdať. A tak aj bolo... V neskoršej fáze som sa v tom už tak trochu strácal, ale v závere to napokon všetko do seba zapadlo - aj keď nie všetko som až tak úplne pochopil (ale možno to bolo tým, že som film nevidel súvislo v jednom celku a asi mi ušli niektoré väzby). Napriek tomu mám však pocit, že tu okolo toho celého bolo až kopu zbytočného balastu, ktorý nemal na finálny efekt absolútne žiadny vplyv. Preto len 3*

Aspirational Slut (2022)

Nie som príliš fanúšik krátkych filmov, ale niektoré sa dokážu odprezentovať naozaj skvelou pointou, na ktorú netreba točiť celovečerný film. Aspirational Slut malo zaujímavý námet, tak som bol zvedavý čo sa z toho vykľuje. Pointa je síce na štýl "kto neskúsi, nemá", ale čakal by som rozhodne niečo zmysluplnejšieho...

The Public (2018)

Film má naozaj pekné a morálne posolstvo, ktoré by malo zahriať pri srdiečku snáď každého. Keby nemám také negatívne skúsenosti s bezdomovcami a asociálmi, tak by som to zrejme vnímal obdobne priaznivo a srdcervúco. Z pohľadu Stuarta to bola určite veľká dilema, ako pristúpiť k tejto "rukojemníckej" dráme, ale napokon zvíťazila spolupatričnosť. Avšak treba povedať jednu dôležitú vec - zatiaľ čo Stuart sa dokázal pozviechať a vedie normálny život, tak jeho "parťáci" z ulice asi až takú snahu nemali. Áno, je mi ich ľúto, aj každého človeka bez domova, najviac tých, ktorí sa tam neocitli vlastnou vinou. Ale bohužiaľ, väčšinou sú to asociáli, ktorí beztrestne znepríjemňujú život ostatným ľuďom... Každopádne, film to bol pekný, aj tá myšlienka (akurát, v rozpore s mojimi zlými skúsenosťami). 3*

Malířka a zloděj (2020)

Zaujímavá konfrontácia zlodeja Karla a okradnutej umelkyne Barbory, ktorých spojil jeden zúfalý čin Karla. Kto by to bol čakal, že z toho napokon môže vzniknúť priateľstvo? Barbora sa pre Karla stala akýmsi anjelom a mal skutočne šťastie v nešťastí, že narazil na takú milú a zhovievavú bytosť. Karl bol svojim spôsobom dobrák, akurát sa dostal do akejsi špirály, odkiaľ nie a nie ujsť. Barbora sa mi zdala tak trochu naivná, a vôbec sa nečudujem, že jej priateľ na ňu žiarlil. Čo sa týka dokumentu, bolo to celkom zaujímavé, akurát si myslím, že z tohto mohli pokojne spraviť aj hraný film, keďže epická línia tu bola lepšia ako u mnohých kúskov, ktoré sa dočkali klasického filmového spracovania. 3*