• Romantický

Úl (2021)

Tento príbeh o kosovskej vdove Fahrije je rozhodne silný a inšpiratívny. Avšak jeho spracovanie ma až tak nezaujalo a prišlo mi to tak trochu ťažkopádne, miestami zbytočne lyrické a tým pádom nevýrazné. To, čo sa dialo v Kosove počas juhoslovanského režimu riadeného zo Srbska je humanitná katastrofa. O to je viac obdivuhodné, že existujú ženy ako Fahrije, ktoré sa pokúsili aspoň ako tak postaviť na nohy. Nevedieť, kam sa podeli vaši najbližší, to musí byť hrozné :( Dávam 3* predovšetkým za námet a príbeh, ale inak by sa mi to hodilo asi skôr na dokument.

Ulička přízraků (2021)

Filmy z dielne Guillerma del Tora ma nikdy akosi neohúrili a skôr som ho považoval za preceňovaného, ale tento krát u mňa s Nightmare Alley zabodoval! Aj keď začiatok ma až tak nezaujal a pomerne dosť dlho trvalo, kým sa to rozbehlo, no po tom ako sa Stanton začal prejavovať ako totálny manipulátor a chamtivec, tak ma to poriadne chytilo. Bradleymu táto postava vcelku sadla, a aj ostatné herecké obsadenie bolo na úrovni. Akurát niektoré scény už pôsobili trochu nadrealisticky, ale našťastie to neboli žiadne veľké extrémy. Ten záver, keď sa celý kruh uzavrel a Stanton dostal "prácu snov", to bolo skutočne famózne! Jeden z tých lepších filmov nominovaných na Oscara. 4*

Utéct (2021)

Príbeh sám o sebe bol dobrý a pútavý, ale mne osobne sa toto animované spracovanie vôbec nepáčilo. Oveľa radšej by som na základe tohto "monológu" uvítal hraný film alebo klasický dokument. Toto síce pôsobilo svojim spôsobom originálne, ale na moju strunu to bohužiaľ nezahralo. A pritom je táto téma taká zaujímavá. Zo všetkého ma napokon najviac zaujali tie autentické zábery, ktoré tu však pôsobili zväčša len ako také "premostenia" v Aminovom rozprávaní. 2*

Venuseffekten (2021)

Zaujímavá "šachová" partia, ktorá spustila domino efekt v jednej rodine. Aj keď sa mi zdá, že tých filmov s témou homosexuality je fakt už ako húb po daždi, tak niektoré sa celkom dajú. Aj v tomto prípade hrá hlavnú úlohu téma "Venušinho efektu", čiže Lásky medzi dvomi ženami, ktoré po sebe navzájom zatúžili. Avšak, aspoň nebol celý film len a len o tom, ale dialo sa tam toho aj viac. Bolo to fajn - po dejovej aj dialógovej stránke (niektoré hlášky boli fakt trefné). Aj keď nie nič extra nadpriemerné, ale taký vďačný priemer to pre mňa bol. 3*

Viník (2021)

Celý čas som mal taký "deja vu" pocit, že mi je tento príbeh akosi povedomý a že som to už niekde videl. A veruže áno - pred 3 rokmi sme to tu mali v dánskom prevedení : Den skyldige. Už samotný originál mi prišiel taký akosi priemerný, no a v tomto prípade to nedokázal vytiahnuť na vyššiu úroveň zachrániť ani sám Jake Gyllenhaal, ktorý zvykne vo filmoch žiariť. Rovnako ako v origináli, aj tu mi vadilo viacero nelogických situácií a nepáčilo sa mi ani to zbytočné tlačenie na pílu. Škoda, že tento remake nebol viac autonómny, ale tak aspoň tie 2* si to zaslúži.

Vivo (2021)

Vivo malo síce dobrý základ a dojemný odkaz, ktorý dominoval prakticky celému deju. Ale ako celok ma to až tak nechytilo. Mám rád, keď animáky majú dosah aj na dospelácke publikum, no Vivo pôsobilo na môj vkus až príliš infantílne a neobratne. Proste ako klasický dobrodružný animák, ktorý zobrazuje určité putovanie s mnohými nástrahami. Malo to zopár vydarených momentov, aj niekoľko dôvtipných dialógov, ale inak to ničím extra nevyniklo. Akurát že kynkažu doteraz asi nikdy nehralo v ničom hlavnú rolu. 2*

V nemilosti (2021)

Vyvážený dejový rámec so silným emocionálnym náporom, ktorý na mňa akosi nefungoval. Každopádne, Sandra to zahrala vynikajúco a tej utrápenej ženy mi bolo ľudsky veľmi ľúto (veď to asi každému). Postupom času asi bolo každému jasné, kam sa bude celý dej uberať - a nejako tam chýbal ten moment prekvapenia, hoci v podstate tam bol, ale asi viacerí z nich ho tak trochu očakávali. Vyvrcholenie už bolo trochu zbytočné a klišoidné tlačenie na pílu. Ale za prvé dve tretiny filmu je to aspoň na 3*.

Vortex (2021)

Z Vortexu mám akosi zmiešané pocity. Na jednu stranu rozhodne zaujme kompozícia s obrazom rozdeleným na dve časti (mimochodom, to bolo fakt pôsobivé a originálne), no na druhú stranu to ťažkopádne patetické spracovanie - to nebolo nič pre mňa. Chýbal mi tam silnejší dialóg, ktorý by dokázal rozplynúť tú mĺkavosť. Téma bola silná, depresívna a v závere dosť krutá (aj keď, aká iná by mala byť smrť, ak nie krutá?). Svojou atmosférou mi to pripomínalo Hanekeho Amour, kde tiež celkový statický pátos zabral v podstate celý film. Ale bohužiaľ, mňa takéto filmy neberú (hoci mi je jasné, že pre artových divákov to bude tutovka). 2*

Voyeuři (2021)

Zaujímavý erothriller, ktorý bol sám o sebe lákavý už len námetom voyeurizmu. A napokon to bolo lepšie ako som čakal. Od samotného začiatku ma to upútalo a pôsobilo to dosť tajomne. Potom sa dej síce trochu ustálil a jediné, čo gradovalo, bola posadnutosť Pippy a Thomasa ohľadom ich susedov. Veľký zlom (na tej výstave) bol vynikajúci, a parádne tu bol využitý moment prekvapenia. Ten záverečný revenge-twist bol podľa mňa dosť prehnaný a vôbec mi to nepasovalo do inak fundovaného konceptu celého príbehu. Sydney Sweeney si tu zahrala dosť odvážnu a zároveň naivnú rolu - a veruže bola najjasnejšou hviezdou celého filmu! Nebyť toho prepáleného konca, mohlo to byť aj na plný počet, ale tak či tak na solídne 4*.

Vrch řvoucích lvic (2021)

Podľa popisu to vyzeralo vcelku nádejne, ale napokon je to pre mňa celkovo sklamanie. Základ príbehu a aj postavy ma bavili, ale po dejovej stránke to bolo dosť nevýrazné a monotónne. A keď už to vyzeralo, že prichádza nejaký katalyzátor (cudzinka z Francúzska, neprijate na univerzitu), tak to k ničom prevratnému neviedlo. Škoda, lebo to podľa mňa malo celkom fajn potenciál. A ten záver, keď sa "levice" utrhli z reťaze, to už bola absolútna bodka za mojim sklamaním. Slabšie 2*