Ve stínu velitele (2024)

Cieľová skupina tohto dokumentu sú hlavne všetci tí, ktorí videli film Zóna zájmu. Mňa pri ňom podobne ako pri filme mrazilo, ale pre nezainteresovaných bol zbytočne dlhý a asi aj nudný. Nikdy som neuvažovala nad tým, že potomkovia takého monštra ako bol Rudolf Höss stále žijú a sú na tom vcelku dobre, hm......???

Sedm životů (2008)

Ale áno, páčilo sa mi to, len to bolo trochu neuveriteľné 70%.

Třináct životů (2022)

Už keď sa v roku 2018 táto dramatická udalosť stala a sledovala som v správach ako sa záchrana fotbalového tímu vyvíja, mi bolo jasné, že to bude sfilmované. A sledovať vydesených chlapcov čakajúcich na pomoc, ako aj špičkových potápačov - záchranárov v jaskyni, v tej tme a blatitej vode, bolo chvíľami dosť klaustrofobické. Klobúk dole pred všetkými, ktorí sa záchrannej akcie zúčastnili. A klobúk dole aj pred hlavnými predstaviteľmi potápačov, Joelom Edgertonom, Collinom Farrellom, či Viggom Mortensenom. Všetkým som ich odvahu, rozvahu, profesionalitu a citovú zainteresovanosť verila. Dôstojné a pôsobivé spracovanie.

Rozhněvaný muž (2021)

Nemám rada strieľačky a kopu krvi a surových scén, ale tento rozhnevaný muž mal na to dôvod a tak som mu musela držať palce a dopozerať to do konca. A páčilo sa mi vidieť spolu Jasona Stathama a Scotta Eastwooda.

Starý včelár (1981) (TV film)

Príjemné pohladenie pre dušu tento film. Vzťah medzi synom, vnukom a dedkom, mi pripomenul detstvo, ktoré som strávila ja, s tým mojim. Žiadna technika, žiaden zhon a dobrí ľudia všade naokolo. Život prebieajúci v súlade s prírodou, ročnými obdobiami a hlavne so včelami. To boli veľmi pekné scény. Hudba Svetozára Štúra, všetko dokonale dokreslila.

Jaguár (1996)

Páčila sa mi táto milá nenáročná komédia, odohrávajúca sa v krásnom prostredí povodia Amazonky a pralesov Brazílie. Tiež by som tam najradšej nakoniec zostala. Jean Reno a Patrick Bruel podarená dvojka a Danny Trejo - čerešnička na torte.

Místo pro lásku (1968)

Trochu slabší príbeh, ale výborný casting, lokácie a celková atmosféra filmu. Taliani sa tým divadelným hraním nezaprú, no v tomto filme mi to neprekážalo. Len to trochu oslabilo účinok na moje city. Marcello Mastroianni sa mi tu páčil viac, ako Faye Dunaway, ktorá bola príliš teatrálna. 70%

Skalpel, prosím (1985)

Detailný pohľad na prácu súkromie a vnútorný život špičkových lekárov, ktorí tiež pochybujú o svojich rozhodnutiach, tak ako každý z nás. Aj keď navonok pôsobia rozhodne a rozvážne, zdanie môže klamať. Vynikajúco spracovaná psychologická dráma prevažne z nemocničného prostredia, s perfektnými hercami ako Miroslav Macháček, Radoslav Brzobohatý, Radovan Lukavský, Barbara Brylská, či Jana Brejchová.

Dům z písku a mlhy (2003)

Film som videla pred pár dňami, no stále vo mne rezonuje. Väčšinu času som nemala jasno v tom, či chcem aby dom zostal rodine plukovníka Behraniho - Ben Kingsley, alebo aby bol vrátený pôvodnej majiteľke Kathy - Jennifer Connelly, ktorá v ňom vyrástla a chybou úradu, no hlavne svojou nezodpovednosťou, keď 8 mesiacov ignorovala upomienky a oznámenia o začatí exekúcie oň prišla. Boj o dom bol zo strany Kathy veľmi impulzívny, dramatický a chvíľami aj protizákonný, zvlášť keď sa do toho zapojil aj jej priateľ. Plukovník naopak konal rozvážne, v medziach zákona. Na konci bolo každému jasné, že nie majetok, ale vzťahy sú dôležité. Dlho si budem tento film pamätať.

Tři kroky od sebe (2019)

No áno, láska kvitne aj za ťažkých zdravotných podmienok. Hoci vieš, že nemá nádej, nerozkážeš jej. Ďakujem, že som relatívne zdravá a nemusím bojovať ako naši hrdinovia.