Whiplash (2014)

"If you want the fucking part, earn it!" _____________ Nemám slov, som absolútne unesený! Počas tých 100 šialene rýchlych minút som sa ocitol v úplne inej dimenzii, nepamätám si, kedy sa mi naposledy stalo, že by ma nejaký film dokázal takto vtiahnuť a ani na minútu nepustiť... Ohromná atmosférická bomba, ktorá ma vystrelila do stratosféry! Vo Whiplashi nedokážem nájsť jedinú vec, ktorá by si nezaslúžila môj rešpekt – herci a muzikanti na čele s démonickým J. K. Simmonsom a nesmierne presvedčivým Milesom Tellerom podávajú naozaj obdivuhodné výkony, špičková kamera a bezchybný soundtrack spolu s výborne premysleným príbehom tvoria priam dokonalú kombináciu... A ten záver... To je jedno z najlepších filmových zakončení, aké som kedy videl!!! Naozaj neskutočný film, ktorý na mňa spravil mimoriadny dojem, nemôžem uveriť tomu, že to je jeden z prvých Chazellových kúskov, jedná sa o skutočne majstrovské dielo!

Vzpomínky na lásku (2004)

Čistá filmová nádhera, vyladená do najmenšieho detailu... Už naozaj dlho sa mi nestalo, že by ma záver akéhokoľvek filmu dokázal takto emocionálne rozobrať, počas poslednej polhodiny som mal neprestávajúce zimomriavky a slzy na krajíčku, nepamätám si, kedy mnou naposledy pri pozeraní nejakého filmu lomcovalo toľko emócií – toto dokážu naozaj iba tie najdokonalejšie kúsky... A Moment to Remember je jedným z tých filmov, pri ktorých sú slová úplne zbytočné, jednoducho si to treba pozrieť (odporúčam úplne každému!)... Bezpochyby jeden z najkrajších a zároveň najdojímavejších snímkov, aké som mal v živote možnosť vidieť... Ešte stále som tak úplne nevstrebal pocity, ktoré vo mne po dopozeraní zostali... V žiadnom filme som ešte nevidel toľko lásky ako tu (hlavné herecké duo bolo vybraté geniálne ❤️)! PS: Director's cut predstavuje must-see záležitosť pre všetkých milovníkov romantiky...

La La Land (2016)

"People love what other people are passionate about." _____________ Muzikály som nikdy nejako moc nemusel a nemyslím si, že sa to ešte niekedy zmení, ale La La Land predstavuje jasnú výnimku... Už v prvých minútach som bol naozaj milo prekvapený tým množstvom lásky, farieb a radosti, ktoré z tohto filmu vyžarujú. Cit, s ktorým to je natočené ma naozaj dostal a po celý čas pozerania som mal pocit, že sledujem niečo, čo bolo tvorené s láskou a vášňou pre remeslo (absolútnym stropom sú tie dlhé zábery bez strihu)! Jediné, čo by som vytkol, bol príbeh, ktorý mi prišiel trochu naťahovaný, ale finálne vyvrcholenie na mňa aj napriek tomu ohromne zapôsobilo... Emma Stone v spoločnosti Ryana Goslinga je už iba výbornou čerešničkou na torte... Dávam 8,5 pouličných lámp z 10, ak by bol La La Land o pár minút kratší, tak by som mu s radosťou udelil plnú palbu!

Neporazitelný - Série 1 (2021) (série)

"It's about time!" _____________ Neskutočne našlapaná jazda, ktorá svojimi hektolitrami krvi posúva superhrdinský žáner na úplne novú úroveň, pri čom takmer úplne ignoruje všeobecne zaužívané koľaje a všetko si robí po svojom, čo je v tomto prípade obrovská výhoda! Tento seriál som si jednoducho nemohol nechať ujsť, Robert Kirkman ako autor predlohy (z ktorej som zatiaľ stihol prečítať iba prvú časť) pre mňa vždycky predstavoval záruku kvality a geniálnych zvratov (to, čo predviedol v komiksovom The Walking Dead je niečo neskutočné!)... Tá klasická americká animácia sa do tohto seriálu nesmierne hodí, Invinciblea by som si ani nedokázal predstaviť v inej podobe... Dávam 8 laserov z 10, pôvodne som si síce nebol úplne istý tými piatimi hviezdami, ale posledná epizóda ma svojou neuveriteľnou brutalitou presvedčila o tom, že inak, ako plnou palbou tento seriál ohodnotiť nemôžem... Už teraz sa nemôžem dočkať druhej série!

Blade Runner 2049 (2017)

"Sometimes, to love someone, you got to be a stranger." _____________ Geniálne pokračovanie, ktoré mimoriadne inteligentne a úplne prirodzene nadväzuje na prvú časť (vďaka, čomu nepôsobí iba ako obyčajná kópia), brilantne rozširuje svet Blade Runnera (pri čom verne zachováva atmosféru, ktorú pred 35 rokmi vytvoril Ridley Scott) a veľmi podmanivo zobrazuje dystopickú budúcnosť, ktorá vám svojim ohromujúcim vizuálom jednoducho vyrazí dych... Všetko v tomto filme vyzerá a pôsobí skutočne, pri pozeraní som mal pocit, že sledujem niečo, čo naozaj niekde existuje (na takéto veci je Denis Villeneuve proste expert, špeciálne efekty v jeho filmoch sú vždy prepracované až do najmenších detailov) a miestami mi to trochu pripomínalo rukopis Christophera Nolana... Ryan Gosling podáva naozaj jemný (ale o to silnejší) výkon (jeho vzťah s Joi ma dostal!), ktorý sa však do tohto sveta výborne hodí a tým iba podtrhuje to, ako je všetko v tomto filme dokonale vyladené... Naozaj nemám slov, Blade Runner 2049 ma pohltil už v prvých sekundách a svoje zovretie povolil až o dve a pol hodiny neskôr... Dávam zaslúžených 10 hologramov z 10! Film, ktorý by bol viac nedocenený asi ani nepoznám (tých 74 %!!! je neskutočne málo)...

Blade Runner (1982)

"All those moments will be lost in time, like tears In rain." _____________ Neskutočne nadčasová záležitosť, ktorá aj napriek svojmu veku oplýva (aspoň na tú dobu) takmer bezchybnými trikmi a vizuálom, okamžite navodzujúcimi perfektnú cyberpunkovú a v podstate aj neo-noirovú atmosféru, ktorá je miestami doslova ako vystrihnutá zo Se7en (hlavne vďaka tomu, že tam celý čas prší)... Blade Runner je naozaj špecifický film, netuším, či som niekedy vôbec videl niečo podobné... Jediné, čo by som vytkol, je to pomalé tempo, ktoré síce má svoje čaro, ale po nejakej tej hodine a pol už to začne byť mierne unavujúce (pri čom dvojhodinová stopáž je úplne v poriadku!)... Každopádne sa však jedná o naozaj vydarené sci-fi, ktoré ani po tých viac ako štyridsiatich rokoch skoro vôbec nezostarlo a veľmi rád súhlasím s názorom, že sa jedná o kultový film. ___ PS: Druhá časť je ešte niekoľkonásobne lepšia!

Mlčení jehňátek (1991)

"I'm having an old friend for dinner." _____________ Spolu s Fincherovým Se7en sa jedná o pravdepodobne najlepší thriller všetkých čias... Napätie si na vás sadne už v úvode filmu a postupom času bude už stále iba narastať, až kým sa v závere nedostane až na takú úroveň, že aj krájanie je v tomto prípade úplne zbytočné! Naozaj si neviem predstaviť, že by v prepracovanosti atmosféry mohlo byť Mlčanie Jahniat niekedy prekonané (jediným možným kandidátom je asi už iba spomínané Se7en)... Žiadna scéna v tomto filme nie je navyše, všetko je tu tak, ako má byť, Anthony Hopkins si ako Hannibal Lecter samozrejme kradne každú jednu sekundu, v ktorej vystupuje a jeho výkon je jednoducho démonický (aj napriek tomu, že sa veľkého priestoru nedočkal) a hra, ktorú dokázal v niektorých scénach predviesť iba pomocou očí, bola neskutočná... No a ten záver, čo len k nemu dodať, ten ma doslova posadil na zadok, a ak by trval ešte o pár minút dlhšie, tak by mi možno aj spôsobil infarkt (kto videl, pochopí)... Naozaj nemám slov, Mlčanie jahniat bude vo mne ešte dlho odoznievať... Sequely a ani prequely tohto filmu sa vidieť nechystám, pretože mi príde dokonalý sám o sebe, tak ako je (možno si niekedy nájdem čas akurát tak na Hannibala s Madsom Mikkelsenom)... ___ PS: Buffalo Bill sa (dúfam, že iba dočasne) stal mojou novou nočnou morou! _____________ "Well, Clarice. Have the lambs stopped screaming?"

Osm hrozných (2015)

"Got room for one more?" _____________ Neskutočne podmanivá dialógová nádhera, inými slovami, vynikajúca divadelná hra zmiešaná s westernom, v ktorej sa Tarantino predvádza ako majster v písaní postáv, rozhovorov a príbehov... Atmosféra je výborná (a výber hercov ešte lepší!), vďaka tajomnému soundtracku Ennia Morriconeho som naozaj až do poslednej chvíle nevedel, čo si mám o tomto snímku myslieť, alebo akým smerom sa bude uberať a naozaj mi nejde do hlavy, ako sa mohol film, ktorého asi dve hodiny sa odohrávajú iba v jednej miestnosti, stať pre mňa takým pútavým a nepredvídateľným (miestami mi to trochu pripomínalo Misery)... Každopádne sa však jedná o naozaj zaujímavý snímok, ktorý síce nesadne úplne každému, ale ten pokus výmenou za zaujímavé a netradičné zábery v spojení so 70 mm kamerou za to naozaj stojí!

Nespoutaný Django (2012)

"D-J-A-N-G-O. The D is silent." _____________ Dokonalé v každom ohľade! Vynikajúca kombinácia bezchybných hercov, mimoriadne pútavého príbehu a brilantného soundtracku! Neskutočná jazda, pri ktorej som si ani nestihol všimnúť, že trvala necelé tri hodiny, ubehlo to šialene rýchlo a už v prvých sekundách ma tento film úplne pohltil. Každá jedna scéna mi prišla niečím zaujímavá a bola to skutočná radosť sledovať (scéna s Ku-Klux-Klanom ma dostala do kolien a nevedel som sa prestať smiať, od Tarantina som toho zatiaľ veľa nevidel, ale ten čierny humor milujem už teraz!)... A to isté platí aj o hercoch, ktorým som žral doslova každú jednu vetu - Christoph Waltz tu predvádza hádam ešte geniálnejší výkon ako v Bastardoch a Jamie Foxx tu pravdepodobne dostal svoju životnú úlohu (jediný, kto mi to spomedzi hercov trošku kazil bol asi iba samotný Tarantino, ktorému som jeho postavu moc neveril, aj keď to bolo iba malé cameo)... V konečnom dôsledku (ak si odmyslím pár zanedbateľných maličkostí) však nemám, čo vytknúť... Djangovu cestu za pomstou som si ohromne užil a s nadšením by som sa na ňu vydal znovu! ___ PS: Nikdy by som nepovedal, že sa dá do westernu vložiť rap, tak aby tam aj pasoval 😅! _____________ "You better listen to your boss, white boy!"

Medvěd - Série 2 (2023) (série)

"Every second counts." _____________ Nikdy by mi nenapadlo, že seriál o jednej chicagskej reštaurácii sa stane kandidátom na počin roka, ale stalo sa (prekonalo to dokonca aj 3. sériu Teda Lassa)! Vychutnával som si každý jeden záber, každú jednu sekundu a každý jeden chod, ktorý mi táto séria naservírovala a celý čas som si to šialene užíval (polhodinový formát je tu vyťažený najlepšie, ako sa len dalo!)... Jedná sa o naozaj špecifický, ale o to zaujímavejší seriál, na ktorý len tak nezabudnem. Neskutočne sa teším na tretiu sériu, som fakt zvedavý, či sa (už teraz ohromne vysoko nastavená) latka dokáže posunúť ešte vyššie... Dávam zaslúžených 10 hviezd z 10, lepšie to naozaj byť nemohlo... Christopher Storer ako tvorca má pred sebou veľkú budúcnosť, naozaj sa teším na jeho ďalšie projekty!