Medvěd - Ryby (2023) (epizoda)

Bezchybný a neskutočne intenzívny herecký koncert, ktorý sa len tak ľahko nevidí... Všetci herci (bez výnimky) tu predviedli majstrovské výkony a v závere som nemohol dýchať... Fakt nemám slov, ohromný hodinový náhul!

Medvěd - Série 1 (2022) (série)

"Why are you trying to put a T-shirt on a fuckin' hot dog?" _____________ Prvotriedne spracovaná ukážka stresu (ktorého som doteraz v žiadnom seriáli nezažil tak veľa) a zároveň zaujímavá sonda, ktorá každého presvedčí o tom, že vlastniť bufet alebo reštauráciu sa rovná samovražde. Spôsob, akým je to celé natočené je mimoriadne dynamický a realistický (siedma epizóda AKA Boiling point je insane!), neustále sa tam niečo deje, a tým pádom vás The Bear vcucne už v prvých minútach! Herci sú skvelí (Jeremy Allen White kraľuje!), takže im veríte doslova každú sekundu a máte pocit, že sú skutočnými kuchármi... Jediné, čo mi chýbalo bol konzistentný príbeh, vďaka, ktorému by tento seriál dosiahol ešte väčšieho rozmeru... Aj napriek tomu však tejto pochúťke dávam 8 sandwichov z 10... PS: Polhodinové epizódy sú v tomto prípade tou najlepšou možnou formou!

Le Mans '66 (2019)

"We’re going to make history." _____________ Precízne natočená a neskutočne našlapaná jazda, ktorá až do samotného záveru pribrzdí naozaj iba v niektorých úsekoch - toto hovorím aj napriek tomu, že filmom o autách sa z veľkej časti vyhýbam! Le Mans '66 som si poriadne užil a vychutnával som si každý jeden záber, fakt ma mrzí, že som tento film nevidel v kine... Christian Bale je herecká extratrieda!

Watchmen (2019) (seriál)

"Quis custodiet ipsos custodes?" _____________ Brilantná a svojim spôsobom skutočne netradičná pocta jednému z najdôležitejších komiksov všetkých čias – Watchmenom. Som naozaj ohromený... Zo začiatku sa to tvári iba ako spleť príbehov, ktoré spolu navonok nijako nesúvisia, ale postupom času sa každou ďalšou epizódou vždy odkrýva viac a viac nových informácií a v závere sa už jedná o čistokrvné a plnohodnotné pokračovanie Mooreových Watchmenov. Vďaka tomuto postupnému odhaľovaniu a geniálnej výstavbe príbehu kvalita každou epizódou stúpala vyššie a vyššie, skutočne skoro každá časť bola lepšia ako tá predchádzajúca! Okrem toho majú seriáloví Watchmeni aj parádny vizuál, v ktorom obraz, kamera a zvuk spolu tvoria skvostnú audiovizuálnu lahôdku a pozerá sa na to naozaj dobre (soundtrack a ten štýl, ktorým je to točené mi miestami poriadne pripomínali Mr. Robota, to ma na tom fakt zaujalo 😄). Spomedzi hercov bezkonkurenčne vedie Jeremy Irons a spomedzi postáv Dr. Manhattan (úplne ma dostal, aj napriek tomu, že bol iba v 2-3 epizódach). Naozaj už nemám, čo dodať, možno už iba to, že seriáloví Watchmeni bezpochyby predstavujú must-see záležitosť pre každého fanúšika Mooreovho komiksu. PS: Dokonca je to ešte o trochu lepšie ako Snyderov film z roku 2009! _____________ "Who am I? If I knew... I wouldn't be wearing a fucking mask!"

Watchmen - A God Walks into a Bar (2019) (epizoda)

"Nothing ever ends." _____________ Absolútny masterpiece, ktorý posúva úroveň story-tellingu na úplne šialenú a pre mňa doposiaľ nevídanú úroveň a zároveň sa jedná aj o jednu z najgeniálnejších a najlepšie premyslených seriálových epizód všetkých čias... Naozaj nemám slov. To, čo som práve videl sa slovami opísať nedá... Dr. Manhattan kraľuje!

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

"Zed’s dead, baby. Zed’s dead." _____________ Jedným slovom bezchybné! Po dlhej dobe som sa konečne dostal k tomuto svetoznámemu kultu a pochopil som, prečo je Pulp Fiction označované ako pop-kultúrny míľnik... Je to neuveriteľne nadčasové dielo, ktoré nezostarlo ani tých tridsať rokov po natočení a skutočne som si užíval každú jednu scénu. Aj keď som mal na "začiatku" trochu menší problém sa do toho ponoriť, tak vtedy, keď sa na "konci" všetko pospájalo a každá jedna kapitola tohto filmu mi začala dávať úplne iný zmysel, tak práve vtedy som konečne docenil všetko, čo som mohol počas tých 2,5 hodín vidieť! Môj pohľad na Pulp Fiction sa v tom momente od základov zmenil (fakt sa nemôžem dočkať, kedy si to pozriem znovu!)... Tento snímok je jednoducho absolútne povinnou jazdou pre každého fanúšika filmu ako takého... Pulp Fiction je geniálne napísaným (ani jedna replika v tomto filme mi neprišla zbytočná!), výborne natočeným a hlavne excelentne zahratým majstrovským dielom (Samuel L. motherfucking Jackson u mňa so svojim Ezekielom 25:17 zabodoval najviac, ale nikto z ostatných hercov za ním ani trochu nezaostával)... Bezpochyby sa jedná o jeden z najkultovejších filmov všetkých čias a tiež aj o jeden z najlepších filmov 90. rokov! _____________ "Why do we feel it's necessary to yak about bullshit in order to be comfortable?"

Hanebný pancharti (2009)

"Oooh, that's a bingo!" _____________ Moja úplne prvá Tarantinovka a som s ňou absolútne spokojný! Užíval som si každú jednu minútu, všetkým hercom som ich výkony hltal aj s navijakom a v podstate som sa celé tie dve a pol hodiny iba nechával unášať tým, čo sa predo mnou odohrávalo (keďže sa jedná o alternatívnu históriu, stať sa mohlo naozaj čokoľvek...). Dialógy sú napísané geniálne (naozaj nechápem tomu, ako sa dá vtesnať toľko napätia do jedného niekoľkominútového rozhovoru v pivnici) a všetkým hercom som doslova hltal a veril každé jedno slovo (Brad Pitt ma so svojim prízvukom úplne odrovnal 😂)... Aj keby som sa neviem ako snažil, naozaj by som nenašiel jedinú vec, ktorú by som Bastardom dokázal vytknúť... Je to ohromne zábavná jazda, ktorú by som si ihneď pozrel znovu... Aldo Raine tento film odporúča všetkými desiatimi! _____________ "I'm gonna give you a little somethin' you can't take off."

Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě (2009)

"Hope can be a horrible thing." _____________ Príbehy Čiernej lode by som si v Snyderovom filme veľmi nedokázal predstaviť, prišlo by mi to tam celkom zbytočné a pre ľudí, ktorý komiksových Watchmenov nečítali by to asi nemalo žiadny hlbší význam... Avšak vo forme krátkeho animovaného filmu sa jedná o naozaj pôsobivú záležitosť, ktorá ohromí svojim vydareným (no poriadne pesimistickým) vizuálom a mimoriadne pochmúrnou atmosférou (podobne ako v komiksovej verzii)... Okrem toho je to aj veľmi pútavé a hlasový prejav Gerarda Butlera vzbudzuje ohromný dojem... Jediné, čo tomuto kraťasu chýba k piatim hviezdam je pár minút navyše, ocenil by som o niečo dlhšiu stopáž... Každopádne sa však jedná o naozaj vydarený doplnok ku filmovým (a vlastne aj komiksovým) Watchmenom.

Strážci - Watchmen (2009)

"Who watches the Watchmen?" _____________ Jedna z najvernejších adaptácií, aké som v živote videl a zároveň vynikajúca pocta jednému z najlepších a najzásadnejších komiksov všetkých čias... Zack Snyder sa toho chopil geniálne a ja som po celé tie tri hodiny iba žasol nad tým, že filmové spracovanie Watchmenov sa skoro v ničom nelíši od ich komiksovej verzie (sú tam použité rovnaké repliky a dokonca aj niektoré zábery sú v dychberúcom pomere 1:1!)... Casting ma tiež nadchol, väčšina hercov (asi iba s výnimkou Mathewa Goodea) mi do svojich úloh výborne sedela (Rorschach a Komediant excelovali úplne najviac!) a soundtrack bol tiež parádny, práve vďaka nemu a tým vynikajúcim záberom som si tento film dokázal tak veľmi užiť... Snyderov vizuál je na neskutočnej úrovni a doslova je to radosť sa na tento film pozerať (iba pasáže na Marse za zvyškom filmu trošku zaostávajú, poriadne v nich vidno vek tohto snímku)...  Avšak ako jediný skutočný problém tohto filmu mi príde jeho koniec, ktorý sa úplne odklonil od svojej predlohy a tým mi trošku pokazil ten spomínaný dojem "vernej adaptácie“... Aj napriek tomu sa však jedná o naozaj výnimočný komiksový film, ktorý by si mal každý fanúšik Strážcov od Alana Moorea aspoň raz v živote pozrieť... _____________ "All we ever see of stars are their old photographs."

Zaklínač - Série 3 (2023) (série)

"What's your name?" "Call me Falka." _____________ Pôvodne som bol nastavený tak, že po druhej sérii ma nedokáže jednoducho už nič rozhodiť a od tejto kapitoly Netflix Witchera som očakával to najhoršie... Nakoniec sa však moje obavy tak úplne nenaplnili (čo ma úprimne teší) a v konečnom dôsledku je to o kúsok lepšie ako druhá séria (avšak tá známka zostáva stále biedna...). Príbeh je síce neskutočne zmätený a skratkovitý (s výnimkou prvej epizódy aj celkom nudný) a Ciri je mi v tejto sérii úplne najmenej sympatická (a to som myslel, že horšie to byť už nemôže). To však nemení nič na tom, že sme tu dostali zopár (naozaj však iba zopár...) naozaj výborne natočených bitiek a okrem toho to na mňa už nepôsobí tak odfláknuto ako v predošlej sérii (no CGI príšery sú stále otrasné a jednotvárne 🤮) a chvíľami (naozaj som tomu nemohol uveriť!) ma to dokonca aj bavilo!!!!! Stále však nemôžem dať viac ako 5 zlomených rúk z 10, pretože to, čo spravili s Marigoldom je jednoducho neodpustiteľné! LGBT v tomto seriáli mi nijako nevadilo, ale fakt by ma zaujímalo, koho napadlo spraviť gaya z Marigolda, ktorý by mal byť tým najväčším magnetom na ženy široko ďaleko! Fakt netuším, čo mám na to povedať... Odchod Henryho Cavilla tiež nekomentujem (ale veľmi ma neprekvapuje), no aj tak som na štvrtú sériu veľmi opatrne, ale aj tak úprimne zvedavý... Krst Ohňom je pre mňa tou najlepšou časťou knižného Zaklínača a má obrovský potenciál vytiahnuť tento seriál nahor (každý, kto pozná trpaslíkov, Regisa a Milwu už bude vedieť, o čom hovorím), takže stále dúfam (ale moja nádej nie je úplne obrovská), že to tvorcovia nepokazia.