• Pohádka

Díra u Hanušovic (2014)

Tenhle film je prostě díra. Samotný námět je nemastný, neslaný. Chápu, že film se snaží být co nejvíce rurální a strohý, ale na můj vkus je až moc zdlouhavý a kdyby zde nebyly skvělé výkony herců jako Plesl nebo Trojan, film by stál na místě. Nezajímavý námět, ani dobrý scénář, herci a kamera nezachrání.

Světáci (1969)

Geniálně vypointovaný film, který graduje a má spád. Je zde spousta humoru, který není laciný a člověk se od srdce zasměje. Humor zde není jen důvodem dobrého scénáře, ale i skvělého hereckého obsazení v podobě Sováka, Brodkého, Bohdalové a dalších. Film je také doplněn skvělou kamerou a zvukem. Soundtrack v podobě písničky Když Praha za noci zazáří neonem se uloží do paměti každému a skvěle vystihuje film. Samotný námět filmu, kdy se tři dělníci snaží změnit ve vyšší společnost je nápaditý. Je to jako sledovat novodobější Pygmalion. Snaží se snaží diskutovat o Marie Curie nebo Dalím ale nemají absolutně ponětí, kdo to je. Svou  absurditou a geniálností se film řadí k českým klenotům filmu.

Cesta domů (2021)

Skvělé uzavření triologie filmu Tomáše Vorla, které dle mého názoru mělo vzestupný dojem. Během všech filmů se postupně zlepšovala kamera, herecké výkony a hlavně scénář. Ten u cesty domů postupně uzavírá příběhy všech postav, rozkresluje realistické příběhy tak jako život a příroda sama. Film je obohacen o hezké metafory a písně v podobě samotného názvu “cesta domů”.

Cesta do lesa (2012)

Od prvního dílu uběhla řádka let a přišlo úspěšně pokračování, které se nesnaží jen nostalgicky vzpomínat na to co bylo, ale naopak přidává nové postavy, připojuje rodiny a představuje nám život dál. Film je barevný, ukazuje nám přírodu v tom nejlepším světle a člověk má v průběhu film chuť jít do přírody a jen ji na sebe nechat působit. Scénář je lepší než v dílu prvním, krásně plyne a i herecké výkony už nejsou tak afektované. Film našel svého klidného ducha a toho se drží.

Cesta z města (2000)

Příběh o typickém člověku za počítačem, který se rozhodne všechno zahodit a dodat se vesnici. Děj sám o sobě není špatný, ale většina dialgů ve scénáři působí velmi uměle. Hanákův herecký výkon není příliš uvěřitelný a celý film tam nemá lesk.

O rodičích a dětech (2007)

Film který mi dějově připomíná knihu noční chodci. Příběh o otci a synovi, kteří si navzájem povídání příběh, který je přehráván. Během děje dostáváme stále více a více informací k tomu, aby se nám na konci děj uzavřel. Film má dobrou kameru, scénář i herecké výkony, přesto v mnoha scénách působí těžkopádně a pomalu.

Bez doteku (2013)

Rozporuplný film, který se snaží zpracovat zajímavé téma, ale velmi zvláštním způsobem. Místo aby nám film ukázal jak nechutné a obtěžující je povolání prostitutky, tak zvolil  metodu, která nám ukazuje spíš opak ale ve zvláštním světle. Hana Vágnerová společně s Terezou Vítů, zde stále působí jako sexy slečny a nahých scén pro nic za nic je ve filmu až až.. Film lehce působí jako by režisér chtěl pouze ukonjit své touhy podívat se na nahé herečky. Film nepřináší nic nového, scénář neeskaluje, naopak se spíše cyklí. A jediné co je na filmu dobré je a kamera a herecké výkony.

Princ Mamánek (2022)

Jan Budař vždycky byl, je a bude jiný. Samotný název pohádky princ mamánek se vymyká klasickému českému vzorci, kdy princezna čeká na záchranu od prince. Pohádka je velmi progresivní, nadčasová a má spoustu zajímavých vizuálních efektů. Jediná otázka která mě u filmu nápad jestli je to ještě vůbec pohádka pro děti. Je zde spousta hororových prvků, děsivých scén a vizualizace smrti. Kamera a výkon Jana Budaře jsou vynikající. Samotný scénář by přeci jen mohl přinést zajímavější dějovou linku a nespoléhat pouze na zajímavost samotných postav.

Kráska v nesnázích (2006)

Příběh o ženě která se protlouká životem plným problému a nástrah. Chudoba, exekuce, děti, rodiče, alkohol… a to vše najednou může zahodit díky bohatému muži. Název filmu vystihuje hlavní hrdinku Aňu Geislerovou naprosto dokonale. V kombinaci s otcem Schmitzrem, můžeme být svědky autentických rohovorů a hádek, které působí velmi realistickým a zoufalým dojmem. Celý film je plynoucí tragikomedie.

Nákaza (2011)

Je až s podivem, že film vznikl v roce 2011 a je to sci-fi, protože film působí velmi věrohodně a vykresluje reálné charaktery lidí. Objevuje se zde problematika toho, jak nad námi ti nejvyšší stále mají moc, problém s poplašnými zprávami atd. Námět a scénář je kvalitní, ale samotný film má předvídatelný děj a hlavně konec.