Gran Torino (2008)

Dojemné, neotřelé, poučné... Na závěr jsem byl hodně zvědavý (při zdejším hodnocení filmu to vlastně nemohlo proběhnout tak, jak jsem se jednu chvíli obával). S ohledem na Kowalského léta a situaci ovšem poněkud přehnaně chlapácké. Dirty Harry forever!

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Zkraje si říkám, to zas bude jeden ukecaný uhoněný americký animák. A taky žejo. Postupně mě ale příběh začal pohlcovat a bavit (vojáčci, scéna v automatu, odkazy na filmové horory v Sidově pokojíku...), nakonec: výborně!

Televizní společnost (1976)

Síla! Opravdu jde o 30 let "starý" snímek? Vivat ekonomokracie! Čemu se šéfové zpravodajství v závěru diví? Diváci pouze vyslyšeli Bealovu výzvu... P.S. Celou dobu si říkám, co je to za známého herce... Já toho vyžilého Holdena nepoznal!

Za zvuků hudby (1965)

Na muzikálech mi vadí... písničky! Jako tady. Kromě úvodní tedy. A moje hodnocení? Přehnaně rozjívená nálada, kýčovitý románek jak z Popelky, 16-letou Liesl jsem Charmian Carrové nevěřil... Zazpívané odtančené jistě výborně, nádherné lokace (Salcburk!), Mariino okouzlení horami taky plně chápu, přesto dávám 3*

Mikrokosmos (1996)

Některé záběry tohoto výborného dokumentu si dovolím označit za "klasické" (v pavučině, souboj roháčů...), řada je však jistě ojedinělých ba možná i unikátních! (zrození vosy nebo komára), série Planeta Země (2006) u mne ovšem stále vede.

King Kong (1933)

Dvacet let před Karlem Zemanem...to snad není možné! Pozn. Denham nemá v poslední větě filmu pravdu. O osudu Konga nerozhodla kráska, ale honba lidí za senzacemi :)

Schindlerův seznam (1993)

Vždycky se mi tak trochu pletl Liam Neeson a Ralph Fiennes. Já ani předem nevěděl, že se zde setkám s oběma! Od teď se mi už plést rozhodně nebudou. Film, který mnou svojí autenticitou hluboce otřásl. Někde jsem četl, že zlo si pro své působení nevybírá psychopaty, jelikož ti jsou nespolehliví. Vybírá si naopak lidi s obecně kladně přijímanými vlastnostmi jako je pilnost, zodpovědnost a svědomitost.

Psycho (1960)

Do filmu jsem šel s částečnou znalostí pointy (jak taky jinak v roce 2012, že). Já horory vůbec nemusím, Hitchcocka a filmová 50. léta ovšem miluji a taky jsem chtěl mít doplněný všeobecný přehled. Zprvu jsem dal 5* - hudba! atmosféra! - a jelikož mi film a jednotlivé scény běžely ještě pár dní hlavou (horor!), začalo mi zpětně pár věcí v Normanově chování nesedět... V reálu by jedinec s touto nebo podobnou diagnózou podle mne jednal jinak. Více impulzivně. Byl by ve větší tenzi a nemusel by se pořád... a co teprv "interpersonální" domácí vztahy? No, nebudu zde vyzrazovat děj. Mimochodem hodně děsivá je taky scéna na konci filmu (záběr na chodbu), ve které je Normanovi podávána deka.