• Krátkometrážní

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Především svou poctivostí převyšuje Lipského komedie o studentech večerní školy naprostou většinu soudobých snímků, které se různou měrou přizpůsobily normalizační bezbarvosti a mnohdy jen film imitovaly. Již originální kompozice humorných interakcí, prokreslených důvtipnými detaily, a nedějových sekvencí, jakoby vystřižených z grotesky, (které korunuje fantaskní epilog z „plně automatizované“ fabriky) jitří divákovu pozornost a nenechává jej, aby uvykl nastavenému tempu. A ani po letech neodpuzuje civilní rámec, který oba scénáristé dekonstruovali s břitkou satiričností, aniž by se uchýlili k hyperbolám a stylovým deformitám: svůj díl dostává především fráze bující v řeči funkcionářů, ale i teatrální projevy v intimní komunikaci nezůstávají zkrátka. Zato školní svět vykoupil tento film z jeho nesnesitelné reality: naprostá většina scén zesílila intimitu zdejších interiérů – tma za okny a teplým světlem zalité učebny a chodby navozují dojem znovunalezeného dětství s jeho veskrze pozitivními momenty. Netřeba pochybovat o hlavních motivací tohoto nostalgického gesta: pramení z okamžiku návratu, který v staronových studentech obnovuje jejich dávné žákovské návyky, což se pochopitelně stává živým zdrojem čerstvé komiky.

Kdyby tisíc klarinetů (1964)

Umlknou-li na tom nejméně pravděpodobném místě zbraně a rozezní-li se tam hudba co řeč, která spojuje každého s každým, jediný pohled do záře toho míru probarví vše, co tam odehrává, rajsky. Zatímco však ti, kteří jsou lásce otevřeni, citliví k životu a vážní ve všem osudovém, radostně rozšiřují jas kolem sebe, utěšují bezprostředně i na dálku a polidšťují i to, co o život člověka usilovalo, ti světsky prozíraví hledají podloudně cesty, jak se do té cizí radosti vpít (lží reklam a peněz) a kořistit, a ti, jimž nezbývá nic než nicota, to zlé a hlučné málo roztřásají všude okolo. Ráj je tak stále podrýván i ostřelován, ale potud, pokud sám v sebe nepřestane věřit, popluje na svých vlnách dál. Snad takové je poselství semaforské alegorie, která v sobě spojuje existenciální drama v novovlnné adjustaci s velkolepou a nevšední revue. Dlouhá léta jsem si ji skládal z ojediněle postřehnutých ukázek a klipů, a když jsem později vstupoval do tohoto nekompromisně odzbrojeného areálu, zahřála mě celá ta křehká pospolitost skoro stejně silně jako má modrá knížka. – Již ve svých starších komentářích na tomto fóru jsem se, myslím, vyznával ze své lásky a úcty k Jiřímu Suchému, jeho humoru a obrazotvornosti i řeči, a budu se tedy opakovat, když to znovu připomenu: ovšem nelze nepřipomenout způsob, jakým se (s Jiřím Šlitrem) zachytil v tomto filmu, protože jej dokonale vystihuje – sebeironický, nepatetický, bdělý, oslnivý i nenápadný parašutista – v pádu i v letu, vždy hotov k sobě někoho přibrat. Od dětství mě tato otevřenost uchvacovala a svým způsobem i iniciovala – a přirozeně i přispěla k mému pacifismu.

Eliška má ráda divočinu (1999)

Celovečerní filmový debut Otakára Schmidta jedinečně uzavírá devadesátá léta. Nerezignuje sice na děj, jak by to mohlo tradičnímu televiznímu divákovi připadat, ale rozpíjí jej spolu s postavami (a jejich identitami) v jednom pestrobarevném, smyslném baletu, v němž se ve svých nevyzpytatelných trajektoriích točí snad vše – včetně světel, předmětů, jídel a nápojů. Ani ten, kdo v předcházejících letech sledoval televizní pořad Prology, který Schmidt nezaměnitelným a nenapodobitelným způsobem moderoval a v němž ve svých vstupech lecčíms svůj film předjal, nezůstane nepřekvapen: vedle kýčovité estetiky periferních kabaretů, městských plováren, venkovských hotelů apod. se do celku promítají i ohlasy soudobého nezávislého filmu, mj. Davida Lynche, a jeho (an)atomizovanou strukturu ovlivňuje i režisérova důvěrná znalost krátkometrážní tvorby (právě v Prolozích prezentované).

Šlitr s námi a zlý pryč (2017) (divadelní záznam)

S tímto představením jsem se v Semaforu minul, ačkoliv právě v letech, kdy byl uváděn, jsem do něj příležitostně zavítal. Podnes na ty časy rád vzpomínám a záznam pocty Jiřímu Šlitrovi, složené z písní jeho i dalších skladatelů divadla, se snad celým tehdejším hereckým a pěveckým ansámblem i kapelou mě do nich přenesl. Nezapírám, že jsem tam chodil, abych se vrátil v čase, a dařilo se to bezchybně – tak jako nyní. Humor Jiřího Suchého mě provází od dětství podnes, a když poslouchám jeho letité písně, ožívají mé vlastní vzpomínky na chvíle, kdy jsem poslouchával, a okamžiky v dejvickém hledišti byly vlastně dvojznačné: přes mimořádnou bdělost a živou atmosféru se při nich cosi vracelo. Půvaby šlitrovské revue, uctivé i (sebe)ironické, jsou právě tohoto druhu: plejáda blýskajících se semaforských hvězdiček parafrázuje i imituje Šlitrovy písně s různorodým zdarem, ale s nadhledem, než na scénu přijdou Jiří Suchý a Jitka Molavcová, jejichž nástup se podobá konečnému ponoření do spánku. Ani s nimi však nepřichází sentiment ani nostalgie. Píseň za písní skládají semaforské universum a překvapivě mezi těmito obrazy převládají ty temnější, a méně poučený divák nestačí žasnout, že se nevrací do žádného ztraceného ráje, ale ocitl se v pochmurném surrealistickém snění.

Černé dni (1968)

Z podrobného zpravodajství zkomponovaný obraz srpnové okupace, silný a ve své prostotě podnes jitřící emoce. Nezbytnost pro porozumění opakovaně nabývané a ztrácené jednotě středoevropských národů.

Všichni spolu... (1991)

Jízlivým (a místy i bezmála vtipným) komentářem integrovaný dokument o cestě Československa ke svobodě se - vedle podrobné reflexe (po)listopadových dnů - soustředí především na nejrozmanitější nové společenské fenomény počátku devadesátých let a dílčí dějinné epizody. Tento svět se podobně jako v soudobých dokumentech Karla Vachka podobá labyrintickému panoptiku, v němž člověka od něho samého, ba i od skutečnosti, odtrhuje bezpočet paralyzujících náhražek. Sama ironická distance, kterou komentátor uplatňuje, je ovšem jen variantou těchto podivuhodných úkazů - projevuje úzkost z pathosu a rezonuje s vykořeněním, kterému se jinak na příkladě lidu dezorientovaného novinkami vysmívá. Přesto je i právě tím cenný - jako zrcadlo, na němž utkvěl dávný odraz.

Tryzna (1969)

Komorní, citlivě snímaný dokument o dnech bezprostředně následujících po smrti Jana Palacha. Deníková skladba odhaluje stálé vnitřní chvění i pnutí truchlících, neklid a nejistotu i víru ve společnou sílu a odhodlání. Dílčí komentáře, stvrzující mravní oprávněnost Palachova činu, i vyznání z vlastního dlouhodobého smutku, zasazují celou situaci do dějin, které nejsou nějakým chladným učebnicovým výkladem, ale živým a spalujícím svědectvím o společné cestě dvacátým stoletím.

Letová správa OK 89 - 90 (1990)

Dokumentární film „Letová správa OK 89 – 90“ Iľji Ruppeldta a Fedora Gála, natáčený od pozdního léta 1989 do prvních měsíců následujícího roku, předznamenává podobně kritické dokumenty Karla Vachka z devadesátých let, ba dokonce lze říci, že je jakýmsi prologem hned k tomu prvnímu z nich, protože od otázky „přestavby“, která se v reflexích současníků jeví pouhou frází, donekonečna omílanou v čase všeobecné mravní devastace, ekologické krize, odcizení a lhostejnění, dochází na práh svobodných voleb, které s tak bezohlednou pravdivostí reflektoval právě Vachkův Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství. Vedle toho, že starší snímek zaznamenává úvahy a strachy obyčejných lidí, tu přímočaře odpovídajících, ondy své názory tajících, je cenný i tím, jak osvětluje podhoubí rodící se občanské společnosti, kterou nastupující politický – stranický – systém zanedlouho zkrotil, národnostní sváry rozmnožil a prohloubil a k rozpadu přispěl.

Štyridsaťštyri (1957)

Silný protiválečný film, současně přímočarý (soustředěný na rozmanité vztahy mezi postavami, jejichž bohatství a pestrost jako by zpřítomňovala celý svět) i citlivě komponovaný z přítomných chvil i ze vzpomínek, jimiž na bojiště vstupují životní osudy těch – neméně ohrožených – v zázemí, předjímá ještě komplexnější a soudržnější výpověď o málo mladšího Fričova snímku Hvězda zvaná Pelyněk. Ústřední hrdina, člověk věrně zamilovaný do života, neochotný přizpůsobit se ani militaristické mentalitě licoměrného rakouského důstojnictva, krutých to zrůd, ani těch, kteří z války profitují, se plně vydává ve víře v svobodu svou i svých bližních. Méně odhodlaní, jinošští jsou jeho druhové, ale ani oni nezaostávají, když je třeba nastavit hruď či tvář nebo se chopit zbraně. Jejich společná cesta – to jsou jiné dějiny první světové války, než jaké by psali oficíři, dějiny odhalující zlo v samé podstatě války. V dnešní době, která se se slepým nadšením násilí otevírá, by se měl každý s podobnými kapitolami historie dvacátého století seznámit.

Sonda 1/1990 : Vlak nežnej revolúcie (1990)

Pod názvem Vlak nežnej revoluce se skrývají tři reportáže z prosince 1989 a ledna 1990 o sametové revoluce, tvořící první díl publicistického pořadu Sondy z roku 1990. Název mu dala první z nich („Ako ďalej“), která informuje o cestě bratislavských vysokoškoláků na východ Slovenska, jenž stále „spí“, s cílem informovat tamní obyvatele o situaci a požadavcích a snahách stávkujících studentů. Nechává nahlížet do myšlení a imaginace těch, kteří ve shodě s více než stopadesátiletou tradicí angažovaného českoslovanského studentstva, započali zásadní proměnu Československa. Od studentů k prvním občanským hnutím odhlíží reportáž Vladimíra Mináče „Prvé kroky“ a mapuje počátky politické transformace Slovenska před prvními svobodnými volbami. Trojici uzavírá pohled na soudobou pop music, jejíž představitelé odpovídají na titulní otázku „Aká bude?“ – nová slovenská píseň. Andrej Horák oslovil mj. Tublatanku, Elán, Mariána Kochanského z kapely Lojzo nebo textaře Kamila Peteraja. Toho, kdo sleduje dnešní populární muzikanty, možná užasne, jak chytře většina dotazovaných mluví a že se dokáží vyjádřit bez frází.