• Mysteriózní

Můj nepřítel (1985)

Príbeh starý už takmer 40 rokov a téma stále živá a aktuálna. Nenávisť medzi národmi (menšinami), otrokárstvo, vojny - kde všetko vždy odskáču tí nevinní. Aj tu sa to celé točí okolo nepriateľstva, ktoré sa po počiatočných útrapách ústrednej dvojice preklopí do hlbokého priateľstva a spolu čelia tvrdej skúške v boji o prežitie na nehostinnej planéte Fyrine IV. Taká podarená Abe's Oddysee. Ľúba VHS-ková nostalgia, objavená v štádiu môjho nedokončeného vývinu. Nehodnotené (ne)rozumom dospeláka, ale čistými emóciami malej persóny, som si túto sci-fi perličku veľmi obľúbila a ten stav je permanentný. Nie je to úžasný film, no sopečná pustatina bola presne tak dobre vydarená ako ohyzda, čo sa v nej ukrývala. Ja tie 80tky jednoducho zbožňujem.

Ripley (2024) (seriál)

Vražda a samotné odpratanie buddyho Freddieho Milesa, trvalo cca 15 minút (nepreháňam) počas ktorých stihnete doma porobiť nad rámec úloh. Je to tak dlhé, že cestu z miesta činu až po lokalitu „zochabenia umrlca“ absolvujete celkom 4x a stále sa opakujú tie isté zábery. Áno, bolo to zámerné, no pre mňa ako diváka nefunkčné. A tak to ide časť po časti. Pes jitrničku sežral.... druh tejto konkrétnej filmovej tenzie mi skutočne nereže. Nejnepríjemnejší z toho celého bol samotný hlavný hrdina (nemusím ho celkovo ako herca), nesympatický s pohľadom tak nevábnym, že som  na konci mala pocit, že mi je nevoľno z urieknutia. Mrzí ma, že napokon dávam len 3* nakoľko očakávania som mala vážne veľké a cez vysoké hodnotenia ostatných, idem proti silnému prúdu.

Potulný samuraj Kenšin: Zrození (2012)

Všetky diely filmového spracovania Rurouni Kenshin boli pre mňa strhujúce a veľmi ma bavili. Ako po obsahovej, tak po vizuálnej stránke. Hlavný hrdina Takeru Satoh, bol pre rolu Kenshina fantastická voľba.  Bezpochyby ma bavili najviac „záporáci“ a to bez výnimky! Pri niektorých naskakovala husia koža, pri druhých sa vyčaril úprimný úsmev na tvári a vzbudil obdiv nad ich rozmanitosťou, bizarnosťou a sugestívnosťou.

Střípky (2021)

...čakáte a vrchol stále v nedohľadne... Potenciál mal tento film veľký. Bola chvíľku cítiť dokonca vôňa Fincherovej SEDMIČKY, avšak keď ste si privoňali lepšie, zistili ste, že sa jedná o akúsi vymlanutú svätenú vodu z chladničky.  Celé veľmi fádne a posledných 20 minút vám už začína na nervy liezť nielen Malek bez štipky exaltácie, ale aj hudba, ktorá mala ako jediná zo začiatku silu udržať vás v sedle, Denzelové výrazné žuvanie žuvačky pri ktorom vás rozbolí vaša vlastná čeľusť a hlavne nefunkčný scénar a plytké vykresenie postáv. Obrovská škoda. Slabé 2*

Ještěr (2023)

Milujem filmy, vykreované na vlne pomalého napätia. Ak chcete americkú akciu plnú výbuchov, strielačiek či zbytočných sexuálnych scén dokonalých tiel, tak film nie je pre vás. Ak však kladiete dôraz na nenáhlivé vtiahnutie do deja, kde je každý detail doležitý a zaujímavý, kde si tvorcovia dali záležať na hudobnej stope, či prirodzene vyzerajúcich postavách, tak toto je film, ktorý hľadáte. Ústredný manželský pár je veľmi sympatický.

Ples upírů (1967)

Nemôžem si pomôcť, ale Polański bol presne tak nepríťažlivý, ako Hrušínsky ml. v Svadbe upírov. A predsa mali po svojom boku obaja prekrásne ženy 😊, v čem tkví tajemství? Je to ľahká hororová komédia s rozprávkovou atmosférou a osobitým čarom. Scéna, kde charizmatický upír  Gróf von Krolock špehuje cez okienko kúpajúcu sa Saru, mi utkvela ako dospievajúcej dievčine tak v pamäti, že ešte dnes nezabudnem hodiť očkom po okienku v kúpelni. Popcorn treba.

Ďábel nosí Pradu (2006) odpad!

Čo ma dokáže odradiť a rozčúliť, ak zo seba robí človek v práci dobrovoľne idiota a necháva si udupávať svoju dôstojnosť, len aby vyhovel šéfovi. Tento nepodarený film odštartoval medzi niektorými zamestnávateľmi nový trend, ako by sa mala správať správna asistentka. Tie dámy, ktoré túto profesiu zastávajú, nie sú určite nadšené. A isté je, že takto by sa asistentka správať nemala. Ale tak .....je to predsa len Amerika.

Píseň banditů (2023) (seriál)

Tzv. "Divoký Západ" na kórejský spôsob. Prekvapivo mi to nevadilo. Chytľavá hudobná stopa, zžieravá vlna napätia, aj keď námet nebol nijako originálny - bol dôstojne spracovaný. Kvalitné herecké obsadenie (známe tváre pre tých, čo obľubujú kórejskú tvorbu) bolo garanciou, že sa oplatí do toho ísť. Som spokojná.

Oppenheimer (2023)

Pre jeho inakosť dávam 4* - inak je to len „Dobrý film“, hodný 3*. Veľa hovoreného, zaujímavého slova o kvantovej fyzike, avšak zbytočne rozťahaného do troch hodín. Zastávam si názor, že vyvolaný obrovský BOOM a prehnané chvály siahajúce až do nebies, si tento film rozhodne nezaslúži.

Filip (2022)

Knihu som nečítala, ale určite mohol byť koncept filmu prepracovanejší a kvalitnejší. Celkový dojem je však viac ako dobrý. Poliakom sa  podarilo vierohodne zachytiť atmosféru nacistického režimu vo Frankfurte, mesto pôsobilo ozaj dobovo (tak ako aj Lisine hodinky), Filip mal okrem iných predností hlavne „filipa“ na jazyky, keďže bol človekom priam trilingválnym a ladne plával medzi troma jazykmi, čo pôsobilo veľmi prirodzene a nenútene. Dávam 4*pretože to nezaváňa americkými štandardmi.