Thor: Láska jako hrom (2022)

Veľká somarina, ale zábavná. Tvorcovia mali zrejme náladu odhodiť vážnosť bokom a dať filmu parodický šat. Mne sa páči, ak si pán herec alebo pán spevák dokáže zo seba urobiť srandu (napr. Karel Gott). Zeus, ktorého stvárnil R. Crowe ma úprimne prinútil dvihnúť kútiky a zasmiať sa v kine. Nie je to síce už ten starý, pružný Maximus Decimus Meridius z pred 23 rokov, ale pristalo mu to a vyzeral skutočne. „zlato“ (brnenie). Miestami vyhrotený a zbytočný humor a scény, no zniesť sa to dalo.  Nebudem si z filmu pamätať asi nič - but Zeus! 😁

Lovec jelenů (1978)

Film som si kedysi kúpila na DVD za £3 v malom pakistanskom obchodíku a netušila som, akú vzácnosť si odnášam domov. Nádherný, hlboký epos, ktorého hlavným cieľom nie je rozoberať americký impact vo Vietname, ale pokúsiť sa o hlbšie zamyslenie sa nad životom, smrťou a v neposlednej rade nad láskou (hlavne tou kamarátskou). Lovca Jeleňov radím preto do kategórie ťažkých filmov, ktorý začína možno nudne a zdĺhavo (presne ako nalodenie na Titanic). No vzápätí pochopíte, že išlo o nevyhnutnosť, aby ste sa dokázali lepšie vžiť do nasledujúcej ťaživej kapitoly príbehu, v ktorej sa kamaráti z detstva stávajú vojnovými zajatcami. Mike a Nick (Rober De Niro a Christopher Walken) sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu, zatiaľ čo väznitelia okolo nich sa stavili, kto zomrie ako prvý.  Práve tieto scény majú skvelú atmosféru a vy neviete či ste pripravený nazrieť do najtemnejších zákutí ľudskej psychiky. A ich trauma zostáva a je obrovská. Výborné herecké obsadenie, skvelý scenár, emotívne herecké výkony – pri ruskej rulete mali herci na šialenú žiadosť De Nira skutočný ostrý náboj v revolveri. Preto je jeho priam šialený výraz a smiech v tejto scéne nefalšovaný. Tak isto facka, ktorú uštedril vietnamský herec Walkenovi nebola v pláne (tajná žiadosť režiséra) a jeho prekvapenie bolo o to väčšie. A film v sebe ukrýva veľa ďalších skvostov a odkazov. Ak máte chuť na niečo hlboké.....zvoľte Lovca Jeleňov.

Zaklínač - Pozvání (2023) (epizoda)

Hudba so stredovekými prvkami (jasná inšpirácia z PC/PS hry) určite prekonala predošlé dve série (myslím tým hudbu základnú, nie to, čo sa premlelo v tomto diely). Avšak, všetko ostatné spojené so silenou propagandou diverzity, ma už popravde vytáča. Aj keď sa jedná o fiktívny svet, je to predovšetkým svet vytvorený A. Sapkowski-m a mali si zachovať rešpekt k jeho tvorbe a nie to takto nevkusne sprzniť.  Som úprimne rada, že Henry v tejto fraške končí. Dal do toho všetko svoje nadšenie, ktoré ako fanúšik Zaklínača mal, ale tiež asi uznal, že čo je veľa, toho je až príliš. Všetko nasilu stojí za starú belu, a tu tomu nie je inak. Knižného aj herného Zaklínača zbožňujem, no toto pokladám za totálny úpadok kinematografie (tým nemyslím technickú stránku). Mám skutočnú obavu, že to nebude Yennefer s kým sa Geralt na konci príbehu podelí pri ohni o svoju karimatku.

Dvojitý zásah (1991)

„Dva bratři, jedna rodina! Dva světy, jedna msta!” – 😁 keď túto gnómu počujem teraz, mám tik v oku a robí sa mi husina, ako keď niekto ťahá nehty po tabuli. Ale, onoho času to bola pozvánka na super melu, ktorá sa brala vážne.  Žán bol krásny chlap s úžasným telom, roznožkami ala Nepela, na ktorého sa dobre pozeralo lebo pre nás neznalcov to vedel elegantne bojovo rozbaliť. Nikto príliš neriešil či je príbeh ovenčený logikou. Celé to fungovalo, bolo v tom všetko – ruvanisko, exotično, erotično a veľa iného. Tak ako chlapi ochkali nad bezchybnou figurou nahej herečky Alonny, či vypracovanými stehnami Corinny v behu, niektoré ženy možno ešte dodnes nevedia dať jasné stanovisko, kto z dvojičiek Wagnerových bol príťažlivejší. Ale predpokladám, že to bude Alex – Bad Boy. Pekná oddychovka, ktorá prináša super spomienky.

Angelika, markýza andělů (1964)

Cenná formácia vo všetkých aspektoch – skvelí herci, skvostné dobové kostýmy, exkluzívne prostredie, hodnoverná výprava a prekrásna hudba. Všetko tu dýchalo autenticitou, hojnosťou a na ničom sa nešetrilo (hodnotím všetky diely, nie len prvý). Nejedna mamina (moju to drží ešte dnes), v období socializmu ani nedýchala, keď sa zjavila v rohu obrazovky hviezda a zaznela prekrásna znelka z dielne Michela Magneho. Neprekonateľný, dokonalý, český dabing a hlasy Libušky Švormovej a Josefa Langmilera sa vryli hlboko do pamäti každého z nás. Slovenský „pokus“ o predabovanie považujem za nehoráznu trúfalosť, ktorá nikdy nemala zastihnúť divákove ucho. Vo výsledku, nech už Angelika (ne)bola ženou (ne)chcene promiskuitnou, stále ju dokázala nádherná Michele Merciére zahrať výborne a presvedčivo a zostáva navždy  ikonou tohto vydareného romantického, melodramatického diela.

Hvězdný prach (2007)

Vďaka unášajúcemu hlasu Iana McKellena, sa v okamihu prenášame do farbisto vykresleného rozprávkového sveta, plného dômyselných nástrah, vizuálnych efektov, krásneho inteligentného (aj čierneho) humoru a priam „nutričných“ scén, ktoré vás fakticky úprimne počas pútavého deja rozosmejú. Príbeh je tak skvostný, že nechcete, aby skončil. Rozhodne je to kúsok, ktorý si dokážete pozrieť opakovane a nikdy sa nebudete nudiť.  V kine to bol nezabudnuteľný zážitok, ale i pri telke doma nestráca na kvalite. Určite patrí k mojim top naj fantasy dobrodružným filmom.

Studený jak kámen (1991)

Intersonic uvádí (VHS) - Ak chcete vedieť, prečo je tento film lepší ako väčšina žánrových (motorkárskych) filmov, je to práve pre jeho akurátne herecké obsadenie. Hovorím o L. Henriksenovi a W.Forsythovi, ktorí si svoj part záporných hrdinov odkrútili bezchybne. Premisa filmu je dobrá a aj napriek viac ako 30 ročnej etape, ktorú film prekonal, určite ešte dnes schová do vrecka mladšie filmové kúsky. Hlavný hrdina Joe Huff (AKA: John Stone), drsný alabamský policajt, sa snaží v utajení infiltrovať do motorkárskeho gangu, ktorý kšeftuje s drogami a zbraňami. A ten je (ako sa dozvedáme počas deja) sám korisťou pre väčšie a nebezpečnejšie dravce, čo sú mu v pätách. Čiže taký obrazný „potravinový reťazec“.  John (Brian Bosworth) má všetky predpoklady (vysokú inteligenciu, vynikajúce schopnosti  v oblasti strelných zbraní, bojového umenia, cynický úsmev, nadhľad, odvahu, neskutočne štýlový účes, motorku (použil vo filme svoju vlastnú), dosť extravagantné spodné prádlo a atypické domáceho zvieratko -  varana komodského), aby túto misiu dokončil, sťa pravý americký hrdina. Goals: Take down Chains Cooper and his gang  -The Brotherhood

Kobra (1986)

Marion Cobretti a.k.a Cobra, bol onoho času najväčší frajer v Zombie Squad LAPD, nekonvenčný v postupoch pri výkone svojej detektívnej práce, rýchly, presný a ktorý isto udal trend v cmúľaní zápalky.  V snahe je tu chrániť jediného žijúceho svedka, krásnu modelku Ingrid (vtedy ešte pohľadnú a ženskú Brigitte Nielsen). Cobra bojuje skoro sám proti psychotickému, sériovému vrahovi známeho ako „The Night Slasher“ (pôsobivý Brian Thompson, ktorý má závideniahodnú čeľusť i nosné dierky) a jeho vražednému kultu.  Hlavný hrdina odhadzuje svoj morálny kompas, zasúva novú zápaľku do úst a púšťa sa do boja proti zlu a to se vší vervou.

Čmuchalové (2023) (seriál)

Vynikajúca, silná séria plná ohnivých bojových scén a bravúrneho prepracovania jednotlivých postáv – od hlavných protagonistov, záporákov až po vedľajšie úlohy. Skutočne ťažká téma o veriteľoch – úžerníkoch, ktorým naletia v dobrej viere zúfalí ľudia, len aby dokázali zachrániť svoje živobytie v najťažšom období Covidu.  Najväčšia perla a obrovský talent, je však bez pochýb hlavný predstaviteľ Woo Do Whan (Kim), ktorý predviedol priam majstrovskú prácu, rozhodne svojou prípravou na túto rolu (musela byť ohromná)  alebo samým hereckým prejavom. Zato vnučka Hyun-ju mi išla svojim hereckým, slabučkým výkonom neskutočne na nervy, bola viac trápna než cool. Ale našťastie ju decentne spacifikovali.  AVŠAK doporučujem pozerať sériu jednoznačne v kórejskom jazyku s titulkami, pretože českým dabingom klesla hodnota série enormne dole (hluché, nezáživné a zbytočne padali vulgarizmy aj tak kde nemuseli). Celkovo ale riadny FLEX 😉.

Smyslná orchidej (1989)

Tak pre odľahčenie - Každá žena je herečkou od narodenia, to je známy fakt. Ale potom prichádza výnimka, hlavná hrdinka filmu - nádherná, vzdelaná, neskutočne zvodná a pritom panensky nevinná Emily Reed, ktorej jediným talentom je asi šikovnosť v rúbaní vysoko, keďže je na polceste dostať pohľadného milionára. Ale pozor, nepôjde to tak poľahky lebo......on by aj chcel, aj ona by chcela, ale stále nevedia či áno alebo nie.... a takto bakano tú Emily naťahuje milionár celý film, aj keď mu ona jasne vysiela signály, že je pripravená ho skutočne milovať. Lebo je dobrý muž. 🙈 Z hereckého talentu krásnej „herečky“ Carré Otis neuvidíte ani štipku. Ale tak aspoň je sama sebou a nič „nehrá“!!! Vo „vypätých“ momentoch, keď má zahrať kus emocionálneho prejavu jej hlas znie veľmi zvláštne, ako keby slečna trpela akýmsi hormonálnym neduhom, ale vizuálne sa to dá zvládnuť. Jasná mustra inšpiračných ideí pre novodobé nepodarky točené v podobnom štýle (50, 365...).