Transformers: Zánik (2014)

Tranformeří série utrpěla další tvrdý téměř zdrcující direkt! Po odchodu superstar Megan Fox opustil hereckou partu i Shia LaBeouf této sérii toho už tedy mnoho nezbylo. Má jednoho šíleného režiséra který si pořád jede to svoje - Michael Bay sexy káry a Marka Wahlberga, to je však slabá náplast na absentující oba původní hrdiny. Spoilery - Jediné co zde lehce kvituji je konečně jiný námět už to není autoboti vs deceptikoni ale milí a neviní človíčkové aneb kapitalističtí hajzlové se do toho vložili a postavili si pár robůtků a málem se sami vyhubili. Nebýt Optima který tady začíná být něco jako John Wick nebo Rambo můžete mu strčit meč do hrudi poslat na něho 50 oponentů a on se stejně zmátoří a poskytne nám jak už tradičně finální proslov. Wahlberg tady hraje taťku který není moc IN a svou dcerušku nikam nepouští nehraje špatně ale jak už jsem zmiňoval původní hrdinové jsou out takže zklamání a konečně jestli ústřední pár má být náhrada za LaBeoufa a Fox tak to teda v žádném případě ani náhodou! Michael Bay si s tím přehršelem akce pokoj nedá a nedá!

Transformers 3 (2011)

S odchodem Megan Fox ztratila tato série své kouzlo (minimálně z poloviny)! Shia LaBeouf má novou koc která rozhodně není tak okouzlující jako Megan neříkám že není hezká peckovní blondýnka je, ale do transormeří série nezapadla. 2 a půl hodiny je strašně dlouhá stopáž která často nudí. Shia LeBeouf potom co zachránil svět je zase jenom krysa z paneláku avšak o akci zde není nouze. Soubojů kov na kov je tu až moc 2*.

Lakomec (2020) (divadelní záznam)

Dnes večer se mi splnil sen, který vznikl po dočtení originálního Lakomce (31.5. 2023). Byla to haluz poslední dvě místa vůbec do 3. řady, takže jak by řekl Bolek špica jak sviňa. Obával jsem se že tuhle hru naživo už neuvidím ale povedlo se - jde se na to. Žádnou jinou inscenaci (Filipovský, Preiss) jsem neviděl avšak dovolím si tvrdit i na základě recenzí, že Bolek do této role zakomponoval humoru zcela nejvíce a konečně ode dne kdy jsem viděl Bolka v dědictví aneb Kurvahošigutntág k němu vzhlížím. Jeho roli Bohuše, komickou hantec-brněnštino-moravštinu smíchanou s best humorem, řečí těla, a prostě každý jeho krok hltám na 130%. Samotná hra je prošpikovaná nespočtem vtípků a Bolkových narážek na ostatní aktéry. Je neuvěřitelné jak 350 let stará hra jen "trošku" pozměněná dokáže mnohé dát i dnešnímu divákovi. Exceluje zde samozřejmě samotný Bolek avšak určitě bych neřekl, že se jedná o one man show fenomenální jsou zde také Frosina - Alena Antalová a kuchař/kočí/doktor - Michal Istenik. Best of divadlo v životě? ANO. Některé muzikály z MDB nezaostávají o Macochu ale tento Lakomec se mi do paměti vryje úplně nejhlouběji. Dovolím si přidat ještě nějaké další důvody mého nadšení. Představení jsem měl možnost zhlédnout na Biskupském dvoře pod Petrovem to místo je fakt špica. Bolkovo dogma - PRŠET NEBUDE se nenaplnilo. Ještě před první pauzou chalo a chcalo po 15 minutách vyčkávání se hra opět rozjela. Právě déšť přidal do hry možnost improvizace a že toho herci (hlavně Bolek) využili, nebo také venkovního prostředí - Co to je to za zvuk Frosino? To je šalina pane Harpagone. Čekání na dozvonění zvonů na petrově a mnohem víc. Za mě jak zde někteří píšou Bolek nepřehrává avšak balancuje na hraně Harpagon-a on sám přesně tak jak se mi to od něho líbí. Zkrátka Bolkovi sedla tato role jako hrnec na prdel (Plautus by mě možná za toto přirovnání pochválil) a já jsem nesmírně rád že jsem byl u toho. Hru jsem hltal až do poslední scény kdy přichází starý moudrý (konečně herec) Anselm - jedním slovem (potřetí) ŠPICA. Díky Moliérovi a ještě více díky Bolkovi Polívkovi za splnění snu. Ať žije Brno!

Sin City - město hříchu (2005)

Nejspíš vůbec poprvé hodnotím v top 100 výše než golfista! Auta v Sin City jezdí rychlostí světla a člověk tady snese minimálně 5 kulek a může si jít ještě v klidu zaběhat! S komiksovou předlohou jsem v životě nepřišel do styku a tak hodnotím jako nepolíbený divák. Hodně netypický film v popředí s Brucem Willisem. Když byl na place on bylo to bombózní. Pokud na tento Noirový biják plný násilí, vražd a krve nebudete nalazeni tak hodnotící stupice končící odpadem asi nebude stačit. Já jsem se naladit snažil a vzešli z toho 3*. Lidi tady padají jako bowlingové kuželky a pravda je že nás ani jedna nijak nezasáhne. Přesto pokud je specifická nálada může se dostavit i velmi specifický filmový zážitek.

Zjizvená tvář (1983)

Teprve potom co člověk zbohatne si uvědomí že vlastně hledal něco úplně jiného! Alespoň v případě Tonyho Montany to rozhodně platí. Mě se tenhle námět volně se inspirujícím Al Caponovým příběhem dosti zamlouval. Bylo to skoro tak dobré jako vzestup-pád od mistra Scorseseho. Určitě jsem to hltal více než pro mě nudného Kmotra. Al Paciano alá fiktivní postava Tony Montana je tu fenomenální charismatický seběvědomý hajzl který má prostě koule. Dílo plné násilí, drog, peněz a hledání vnitřního klidu který si Tony Montana penězmi rozhodně nezajitil.

Sherlock Holmes (2009)

Analyticky myslící hlavní postavy jsou moji největší oblíbenci v celé kinematografické galaxii! Největším bonbónkem na tomhle snímku jsou vysvětlovací scény které objasňují Sherlockovi myšlenkové pochody. Jsou dost epické? No něco do sebe mají avšak moji svatou trojici Otce Heisenberga,  syna Scofielda i ducha Professora neohružují v žádném případě. Downey Jr. je jeden z mých idolů (Ironman) tady je v zásadě dobrý ale prostě nestříká z něho tolik sebevědomí a jistoty jako v marvel universe. Příběh svou propracovaností rovněž nezaujme proto 3*.

Cesta do fantazie (2001)

Taková Wakanda po japonsku to je! Tenhle super výdělečný animák si mě nezískal protože nic extra emotivně-posleského tady nenajdeme. Rovněž příběh zápletka, postavy nic z toho mě nezaujalo. Poselství zde nějaké je, ale čekal jsem opravdu něco víc. Tvůrci snad museli mít v žilách ten nejkvalitnější matroš v Japonsku aby tak šíleně-divno-kreativno-nezajímavý scénář vytvořili. S animáky se kterými už jsem od dětství in love bob a bobek nebo jen počkej zajíci těm se to nemůže zdaleka rovnat.

Princezna Mononoke (1997)

Členové Greenpeace by tento japonský kousek možná milovali avšak já jsem se nudil. Starší animák který k dnešnímu dni již neoplývá kvalitní animací jako tehdy. Děj je povětšinou ponurý a představoval bych si větší opěvování přírody v harmonii s lidmi. Kdybych byl dítě odešel bych od toho po pár minutách dnes jsem se 2 hodiny trápil a je z toho 1*. Hlavní myšlenka není vůbec špatná - boj s lidí s přírodou avšak tady se na plátno nepovedla převézt at all. 100 RECENZE A SKORO PŮL ROKU NA ČSFD MOJE PUTOVÁNÍ PO ČSFD-KINEMATOGRAFICKÝCH EVERESTECH JEŠTĚ NEKONČÍ!

Mechanický pomeranč (1971)

Karma je zdarma! To jest oblíbené slovní spojení žáků základních škol, které sedí na tento příběh ne úplně perfektně. Nepřiraveného diváka jako jsem já, který nevěděl vo co go začátek kapku rozhodil. Pociťoval jsem diskomfort a nechuť ke 4 chlapíkům v divných oblecích. Stanley Kubrick byl chlapík s 200 IQ vytvořil dílo (i když podle knižní předlohy) které mi v hlavě vyvtvořilo mnoho otázek a důvodů k přemýšlení. Otázek je tady hned několik pro mě byla otázka nejhlavnější KDO NESE NEJVÍCE VINY - vláda, hlavní postava nebo ti kteří se mu mstí. Vlastně odpověď je jednoduchá určitou vinu nesou všichni, ale i tak je tady plno mimo hlavní děj se vyvíjejících se linek nad kterými stojí za to přemýšlet. Od Stanleyoho Kubricka jsem zatím viděl jen dva filmy Mechanický pomeranč a Osvícení a již teď prohlašuji, že nad jeho filmy zůstává rozum stát až do poslední scény, kdy se opět zeptáme - Co se nám tím snažil básník říci?

Bullet Train (2022)

Japonské vlaky a krásy přírody jsou skoro tak dobré jako české lokálky v našich luzích a hájích! Ze začátku to dře, protože přece jen je to něco jiného než regiojetem do Prahy. S postupující stopáží jsem však začal usrkávat plnohodnotné doušky z tohoto divokého vlakokulkového snímku. Děj místy nekde tak přímočaře dopředu a trochu mlží a tak není vše úplně jasné. Konec je něco jako poslední díly rychle a zběsile popírá to všechny možné zákony ale pokud se na tuto vlnu naladíte kulkový vlak vám zachutná. Komediální vložky do bojových scén jsou povětšinou k sežrání. I když stříká krev a kulky lítají vzduchem my se přitom popadáme za břicho. No zas tak vtipné to není ale prostě ujde to.