Cesta do fantazie (2001)

8/10 Pohadka co neni uplne pro deti - ostatne jako vetsina japonskych kusu. Kazdopadne stoji za videni protoze te fantasie a tvurci invence je tam opravdu dost

Sledování (1998)

10/10 Hodne velke prekvapeni - pravda, taky je z toho praveho filmoveho stoleti - tj. minuleho a neni z ameriky. Dokumentarni BW kamera ve spojeni s vybornym scenarem vytvari na male plose opravdovy skvost. Super

Dnes naposled (1958)

10/10 Tak takto skoncime vsichni - teda konecna je u Vsech dobrych holubu - toto je predposledni stadium. Nekteri zucastneni asi ani moc nehrali, jenom si doplnili hladinu - ale jednim slovem PARADA: Mares, Sovak, Stepanek, Raz

Ašik-Kerib (1988) odpad!

0/10 Lyrický příběh ze středního východu o strastech chudého hudebníka, který kvůli lásce k vyvolené dívce musí odejít z vesnice sehnat peníze, aby ji mohl pojmout za manželku. Cestou se střetává s nejrůznějšími lidmi dobrými i méně dobrými, ale se svým hudebním nástrojem a produkcí je všude vítán s otevřenou náručí, takže si zahraje na pohřbu, na svatbě i pro bohatého šejka, aby se v den její chystané svatby s jiným triumfálně vrátil pro svou vyvolenou. Film není ani tak zajímavý příběhem – ten tam téměř absentuje – ale spíš představením kultury, tanců, zvyků, hudby, oblečení a masek exotického světa na pomezí islámu a křesťanství. K celkovému pochopení symboliky a chování některých zúčastněných mi ale chyběla dostatečná znalost místních poměrů, takže celkový zážitek z filmu byl poloviční oproti podobnému slovenskému snímku Kubo z prostředí mně bližšího. Například „střelba“ z hraček v harému, výměna vousů nebo mrtvý kerib zaházený maňásky jsou jenom zlomkem pro mě nepochopitelných filmových výrazů a domnívám se, že čím dál od místa vzniku, tím to bude s interpretací problematičtější.

Ilja Muromec (1956)

5/10 První sovětský Cinemascope film se stereozvukem není ledajakou podívanou – pojednává o největším ruském hrdinovi všech dob Iljovi Muromcovi – o jeho zázračné proměně z nemohoucího kripla na nadpozemského bohatýra a o některých jeho skutcích, co pro blaho své vlasti vykonal: porážka východních nájezdníků na čele s chánem Kalinem, napravení vztahu knížete Vladimíra ke svým poddaným, zatočení se zrádcovskými bojary, lapení zlého skřeta trápícího pocestné, zabití draka ohrožujícího město Kijev,… V první řadě jsem byl šokován výzorem tohoto bohatýra – v mých představách se jednalo vždy o mladého a perspektivního junáka a roli ve filmu dostal 50ti-letý strejda, jehož rodiče při požehnání vypadají jako mladší sourozenci. Režisér zřejmě nechtěl měnit statnou postavu s rychle ubíhajícím věkem jeho syna Sokolíka. Další zklamání: hodně známá masová scéna divokých nájezdníků řítících se na Kijev se ukázala jako 2-3projekce a ne jako reálný dav, šermování a soubojů bylo nemnoho, takže výsledný dojem z filmu zachraňovali aspoň nadpřirozené postavy draka a skřeta. Nicméně teď už je mi v celku jasné, co posloužilo jako inspirace pro pozdější Barbary Conany a podobné Excalibury.

Batalion (1937)

7/10 Moc povedena sonda do spdnich pater prazske spolecnosti se vsemi moznymi charaktery a zvraty - prijmne prekvapeni doktore Spino

Cikáni (1921)

10/10 Nedostava se mi slov - opravdu mi cely dvouhodinovy epos vyrazil dech. Na zaklade Machovych Cikanu se podarilo udelat opravdovy klenot - dnes uz bohuzel zapomenuty. Prisel jsem k tomu jako slepy k houslim a byl jsem maximalne nadseny - Anton ve 20.letech dokazal, ze ceskoslovenska kinematografie patri na spicku. Podekovani Ugrosikove a spol ze revitalizaci filmu v roce 2000 a Loudovi ze skvely hudebni doprovod.

Dempsey a Makepeaceová (1985) (seriál)

10/10 Hodnotim vzpominky na frajersky usklebek kovojskeho americana pri jiskrive spolupraci s chytrou blondynou s mnoha zabavne vtipnymi okamziky a super SLOVENSKYM dabingem Farkas&Magalova. Uderne pokracovani Profesionalu jako vysite. Snad by se mi to libilo i ted

Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962)

8/10 Po opravdu squele prvni polovine zacne, zacne politickemu westernu dochazet podpora volicu a pohoda cim dal vic zadrhavat bez ohledu na to, ktere herecke eso je zrovna na platne. Zanrova klise sice mc zastoupena nejsou a to hlavni je rozmetano - bohuzel tak okate, ze to divakovi je jasne jeste pred prestrelkou - o zbytek je postarano s dustojnosti, ale na 100% to opravdu neni, prestoze se jenda o opravdovy nadprumer.

Caídos del cielo (1990)

6/10 Starší manželé vymění rodinné sídlo za hrobku, optimistický radiospeaker životní partnerku a dostane lekci, roztomilé selátko potvrdí svou příslušnost k všežravcům a všechno nakonec převálcují buldozery. Ač se řadím k velkým příznivcům černého/morbidního humoru a většinou se směju v sále sám tento kus mi nějak zvlášť nesedl. Ne že by tam nebylo několik vychytaných hlášek, co podobně nalazené lidi dostanou do kolen, to je ale na projekt trvající dvě hodiny málo, kór když je tak zhruba od poloviny jasné, že se všechno po$..., jen je otázkou až jak moc. Mentalita všech zúčastněných mi byla absolutně cizí a nepochopitelná - teď je otázkou, jak moc se v zemi odkud film pochází, jedná o běžný model. Nedoporučuji sledovat labilním divákům se sklony k sebepoškozování, mohlo by dojít k iniciaci nahromaděných problémů či otevření Pandořiny skříňky, kterou ani frťan nespraví. Každopádně jsem byl zaujat a hledal další filmy od „Bunuelova synovce“, leč marně.