Nenávist (2004)

V rámci (sub)žánru špička. Skvěle zvládnutá atmosféra, kamera, střih a efekty. Lekačky nečekané (respektive čekané, ale stejně jsem se vždy lekl), vše dokresleno výbornou hudbou. Aby film zakryl absanci děje, nasazuje flashbacky, které nutí přemýšlet. Pro ctitele žánru dobrá volba.

Hněv duší (2004)

Obsahově ničím nové, již bylo stokrát viděno a slyšeno. Líbila se mi doba, do které byl film zasazen, dobrá byla kamera. Strašně mě ale rozčilovala práce osvětlovačů - podivné zdroje světla, chybějící nebo přebývající stíny, lampy, které neosvětlovaly, atd., atp. Celkově velice průměrný nízkorozpočtový film s několika lekačkama, slušnou atmosférou a hromadou chyb.

Přežili jsme Ardeny (2003)

Neobsažný, natáhlý válečný film, ve kterém se skupinka spojeneckých vojáků pomalu plíží monotónní zasněženou krajinou. Navíc máte velký problém jednoho od druhého rozeznat. Ke konci se akce trochu rozjede, ale film to už nezachrání. Normálně bych hodnotil méně, ale byly tam dvě scény, které mi přišly hodně silné, navíc filmařina byla celkem slušná.

Sedm samurajů (1954)

Tento film nejde nesrovnávat se Sedmi statečnými. Jak ubíhají minuty, nacházíte další a další detaily a motivy, které byly v americkém remaku použity a okopírovány. Kurosawovi hrdinové jsou ale plastičtější, méně černobílí, zajímavější. Z hlediska filmařiny určitě patří tento film mezi to nejlepší, co jsem kdy viděl. Ale stopáž 210 minut je prostě neúměrně dlouhá, a i když jsem se snažil, přetáčení jsem se nevyvaroval. Navíc mě vždy rozhodilo značně hysterické chování vesničanů; zajímalo by mě, jestli to je klišé japonských filmů, nebo takoví Japonci opravdu jsou.

Underworld: Evolution (2006)

Dvojka nabízí propracovanější a efektnější triky než jednička a některé scény jsou fakt povedené. Bohužel se už tak nepodařilo zopakovat atmosféru (JENOM tma na to nestačí), navíc nelogismů tam je už trochu moc.

Muž na Měsíci (1999)

Skvěle odvedená práce na všech úrovních. Hlavně Jim Carrey opět a opět dokazje, že když se položí do vážné polohy, je opravdu vynikající herec.

Vrána (1994)

Film o pěkných pár let předběhl svou dobu a ve svém žánru patří pro mě k tomu nejlepšímu. Skvěle vystavěna temná atmosféra, hra světel a stínu, vynikající hudba a charismatický Lee. Bez rozpaků nejvyšší hodnocení.

Ran (1985)

Jeden z nejpůsobivějších filmů, jaké jsem kdy viděl, a údajně jeden z nejlepších všech dob. Kurosawa ve svém vrcholném díle převedl na plátno příběh Shakespearova Krále Leara, narozdíl od něj nepoužívá květnatý jazyk, ale obraz. Kompozice, kostýmy, barvy, bojové scény, hudba, vše naprosto dokonalé. Plné hodnocení nedávám ze dvou důvodů: zaprvé jsou mi reálie a vzorce chování prostředí velmi vzdálené a ne vždy srozumitelné, zadruhé některé symboliky a ponaučení působí příliš akademicky. V každém případě jeden z MUST SEE filmů.

Slečna Drsňák 2: Ještě drsnější (2005)

Oproti jedničce tomu chybí vtip, lehkost, nadhled, děj i vtipy jsou trochu křečovité. Na druhou stranu až taková katastrofa to nebyla, Sandra je Bullock se mi prostě líbí a obačas jsem se i usmál. 40%.

Olověná vesta (1987)

Pro mě to byly filmy dva. První půle z výcikového tábora je podaná s intenzitou, která mě ochromila. Opravdu síla. Druhá půle mě už ale tak nechytla, místy dokonce nudila. V každém případě se jedná o vyjímečný protiválečný snímek, který stojí za to vidět.