Kráska a zvíře (1991)

Samozřejmě, že je animace zastaralá, ale když vidím, co vznikalo v Československu (mnohem dříve), tak musím kroutit hlavou, to si s tím za ty prachy nemohli víc vyhrát? Příběh vyloženě pro holky a zastydlé puberťačky, ale to chápu a nevadilo mi to. Až na to, že Kráska (mimochodem v češtině to zní příšerně a to už vůbec neřeším to, kdyby se rodičům povedlo dát jméno Kráska holčině, ze které vyroste pidlooká pajdavá zubatka se čtyřmi prsty...) je neustále načesaná a i komín vymetá ve velké večerní. To už aspoň ta Popelka si na to brala něco civilnějšího. Prostě nemám rád filmy kde jsou všichni černobílí (ve smyslu dobro-zlo) a tento není výjimkou.

Rocky V (1990)

Čím víc Rocky mluví, tím hůř...

Kit a Kate (2014) (seriál)

Vcelku roztomilý, ale prvoplánově výchovný animáček. Příběh je vždy stejný, koťata (což je vlastně bratr a sestra) něco zvořou, přijde jim pomoci tajemný cizinec (což je ve výsledku maminka nebo tatínek) a oni si dají repete a všechno udělají správně a dobře to dopadne. Takže pointa je: děti buďte zodpovědné, děti nehrajte si když máte nějaký úkol, děti chovejte se uctivě...

Hodný dinosaurus (2015)

Mě se tedy líbila ta animace, ale považoval jsem příběh za divný a toho klučičího psa takového podivně zbytečného. Až ke konci jsem pochopil, na co tam byl vlastně potřeba a jak byl prvoplánový. Nicméně dal jsem čtyři hvězdičky a to zejména z toho titulu, že jsem byl naprosto překvapen, kolik emocí to vyvolalo v naší brzy pětileté dceři. Byl tu smích, strach, nuda, dojetí a dokonce slzy. Navždy si tedy budu pamatovat tu ruku, co křečovitě držela tu mou a patřila někomu, kdo bez dechu sledoval příběh toho rachitického dinosaura. Jen nevím, proč by měl být hodný?

Hořký podzim s vůní manga (1983)

Dilí, Paříž, Praha a... Zlín, tedy Gottwaldov. Prapodivné vyprávění, které se tváří jako velkofilm. Jde ale ve výsledku jen o takové psychologické dramátko o krizi středního věku a honbě za kariérou. Do toho je měrou vrchovatou přimíchána exotika v podobě zahraničních exteriérů a indických herců. Divák musí přistoupit na spoustu obezliček, třeba na to, že úplně všichni na Zemi mluví česky. Navrch nesympatická Jana Šulcová, kterou ovšem tentokrát hravě přebíjí její superprotivný právník manžel. Část probíhá v ich formě, pak do toho klasika a navrch komentované pasáže o Nehrúovi. Celé tedy takové zmatlané a příšerně utahané. Nejvíc potěšil Marek Vašut, himalájské exteriéry a samozřejmě záběry z 1. segmentu.

Anděl blažené smrti (1965)

Tváří se to jako dokument takříkajíc na hraně záchrany nejenom Československa, ale celé Země a snad i vesmíru. Ten fatální tón vyznívá spíše zábavně, ale pravda je, že některá místa zajímavá jsou. Každopádně po chvíli to začne nudit.

Smrt talentovaného ševce (1982)

Ucajdaná detektivka bez špetky napětí a akce. Kodet ve slipech je něco jako babička ve slipech... Nejlepší je opravdu ten opočenský zámek.

Káťa a krokodýl (1965)

Bizarní pásmo o dětech, zvířátkách a bandě dědků. Těžko uchopitelné svou snovostí, fantaskní poetikou a ... zvířátky. Nejlepší bezesporu pánové Libíček a Hlinomaz, vždy sví i v té nejabsurdnější roli, že Pepíčku, nebo jak ti říkají? ;-) No a pak samozřejmě dialogy (?) hudebníků, ty nemají chybu. Jinak volovina na entou.

Sedmero krkavců (2015)

Tohle není to, co čekám od pohádky. Samozřejmě: řemeslně výborně provedené, dostatečně rozmáchlé a přesto neodfláknuté. Herecky neimprovizující, vsazeno na osvědčené, malé role odstíněny. Podle mě má tohle spíš blíže k pohádkám typu Pána prstenů než k jakékoliv české pohádce.

V hlavě (2015)

Jeden z nejlepších animáků vůbec. Výborně promyšlené a tak důkladné a plné fantastických nápadů. Nutí diváka k zamyšlení a děsí ho tím, jak je to pravdivé! Po skončení jsem dal své ani ne pětileté dceři pár kontrolních otázek, protože se dívala se zatajeným dechem a kupodivu tomu správně porozuměla. Samozřejmě nemohla chytit všechno, například zkratku abstraktním myšlením, která mě naprosto rozsekala, ale podstatu ano a za to musím tvůrce opravdu pochválit. Na tohle se rád podívám znovu.