Návrh (2009)

Máme tu opět jednu z těch amerických oddechovek, u kterých nesmíte přemýšlet, abyste si snímek vychutnali se svojí drahou polovičkou. Film rozhodně neurazí, ale ani nenadchne. Na Sandru se opravdu hezky kouká. Příjemný průměr mezi romanťáky.

Počátek (2010)

Můj oblíbený Nolan. Co na něj říci. Po spoustě let jsem si Počátek opět pustil a dal bych cokoliv za to, abych jej mohl vidět znovu poprvé, protože podruhé celý film už tak krásně nefunguje. Celý koncept snů a bdění postrádá malou špetku uvěřitelnosti aplikované do našeho reálného světa. Originalita je zde na místě, ale kompulzivní porucha DiCapria to všechno zabíjí. Nicméně hledáte-li dokonalý audiovizuál, prvky tajemna a numerologie, určitě jste na místě.

Terapie láskou (2012)

Cooper a Lawrence nás projednou vtáhli do životů průměrné buranské americké rodiny žijící pouze ligou amerického fotbalu. Svět sázek propojený s psychickými poruchami kolemjdoucích zasazený pod roušku romantiky a lásky dvou sociopatů je však něčím zajímavým a zcela otevřeným, jež si nehraje na uhlazenost za oponou humanitní korektnosti. Dva magoři si k sobě našli cestu, scénář funguje, avšak český divák bez znalosti kontextu zřejmě neocení zdařilou práci celého štábu. Jako oddychovka velmi příjemný snímek.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Ken Kesey je jeden z prominentních amerických autorů a jeho kniha, působící jako předloha k tomuto filmu, je fascinujícím dílem. Film Miloše Formana relativně dobře napodobuje knižní předlohu, nicméně ono podání scény a dialogů je velmi únavné. Ztěží jsem vydržel sedět a koukat na celý film. Raději si přečtěte knihu.

Zaklínač (2019) (seriál)

Jakožto velký fanoušek Sapkowského knih a polských her se chci vyjádřit k seriálovému Zaklínači. Musím říci, že jsem velmi rád za oživení světa potulného zabijáka příšer, které přineslo jistou konkurenci do již zavedených vod. Nicméně hyperkorektnost a nesledování knižní předlohy bez absolutního respektu vůči historickému zasazení příběhu je tristní. Uděláte lépe, když si každou hodinu místo seriálu přečtete pár kapitol z knih.

Stranger Things (2016) (seriál)

Zpočátku koncepčně zajímavý seriál se stal další typickou americkou franšízou, která bude dojit celosvětovou populaci na merchandisu po velmi dlouhou dobu. Promyšlený scénář prvních řad byl pravděpodobně ovlivněný časovou talčenkou, která vyústila do zcela nesouvislých a nelogických příběhových linií. Pokud stometrová obluda zničí celý nákupní dům a nikdo z dalších tisíců obyvatel města nic nevidí, je zde něco špatně. Hledáte-li kvalitní scénář s hororovým nádechem, zde ho rozhodně nenajdete.

Zmizelá (2014)

Fincherova výprávečka o zamilovaném páru je skvělým vhledem do domácností každé druhé americké rodiny, v níž se střídají stavy euforie a smýšlení o vraždě svého partnera. Fincher předvedl velmi pěkné dialogy. Samotná zápletka je ve filmografii již známá, nicméně ono podání perspektivy Affleckovy ženy, která se mění v obludku a následně v sexy ženskou, je na samotném filmu ono gró, jež musíte spatřit.

Oppenheimer (2023)

Nolanova biografická novinka o J. R. Oppenheimerovi je dle mého názoru průměrným režisérovým filmem. Byť si hraje s divákovými smysly v podobě dokonalého audiovizuálu, scénář jako takový postrádá onen typický "šok", jak jsme v Nolanově tvorbě zvyklí. Režisér si zkrátka vzal příliš uzavřené téma, jež je silně omezeno již zmapovanými historickými fakty. Nicméně shlédnutí filmu za ty peníze stojí.