Avengers: Age of Ultron (2015)

Jsou temní Avengeři stejně dobrým filmem jako první díl? Rukavice snad bude sedět lépe. K Whedonovi však necítím žádnou zášť jako někteří, na twitteru totiž dostal slušnou bídu (až takovou, že z toho měl pořádnou depku - true story). Ten celkový dojem z té "temný stránky" je dotažený tak napůl. Vidím nějakou tu trýzeň a spory, avšak na to že je to příprava na Civil War, kde se budou dvě strany hrdinů kopat do hlavy, to není zas tak zdrcující. Představa, že Stark a spol připoutají Hawka na židli a nechají ho koukat se, jak mu kuchají manželku a spratka. Rating by šel nahoru, ale dokážu si představit tu rozepři s kterou už by se dalo pracovat lépe. Pár hluchých míst, kdy se u rozhovoru nebavím tak jak tomu bylo dříve a to hlavně proto, že se vytratit ten důvtip a popichující humor. Ano, humor tam je taky, ale tam to zase kazí jednoduchost a v několika případech až trapnost. Akce si drží laťku, variant jak někoho pořádně ztříská v nablejskaným kombu je nespočet, jen mi to trochu zkazilo 3D. Scarlett s bratříčkem neurvou takovou pozornost jako by měly, když už je čarodějka dle komiksů nejsilnějším Avengerem. Zato Vision si mě získal, objeví se sice až na konci filmu, i tak v souboji robotů je na první místě. Snad se další Ultron dočká solidnějšího remaku po restartu Marvelu a já budu stále běhat po povrchu zemském. 6/10

Daredevil (2015) (seriál)

Od Marvelu rozhodně trafa do černého, jak se spoluprací s netflixem tak k výběrem hrdiny. Sám Daredevil se houpe na předních příčkách v oblíbenosti jeho komiksu a nejspíš proto se na něj můžu podívat. Proč je ale lepší, než jeho maskovaní kolegové a to i ze stáje DC? Aspektů je hodně, co bych však posadil na první příčku jsou herci. Mají co říct, to co říkají dává smysl a zaujme to, a hlavně to umí podat. Tempo si drží v pohodlné hladince a to se mi líbí, nesnaží se tlačit na pilu. Zbytečné dialogy, přehršel protivníci a dějové odbočky nezadrhávají ten hladký průběh a přesně to jsem cítil i z finále. Daredevil našel svůj odstín černé a v té si promlouvá, rozdává rány i ostatní s ní umí pracovat. Procha toho šera jako z Temného Rytíře neuškodí. Flashbacky byla moje obava. U Arrowa jsem si je oblíbil víc než současnou linii, tady tomu tak není a to je dobře, ne? Kluk oslepne toxickým hnusem, spousta lásky mezi otcem a synem (ne ty prase, takové ne!), než dostane smrtelnou nakládačku a na scénu přichází mistr, který doufám bude mít víc prostoru. Další série už klepe na dveře a já věřím, že si ve svém novém outfitu kvalitu udrží. 8/10

Marťan (2015)

Ten správný feelgood snímek, který byl snad omylem zařazen jako komedie při předávání cen. Matt Damon zařídil, že během jeho přežívání mi nedal jedinou šanci litovat jako osudu. Hudba dotahuje bezprostřednost a pocit svobody k perfekci. To do čeho nezasahuje vesmírný trosečník, ubírá na tempu a ničí atmosféru. Všechny ty zaměstnanecké vztahy na Zemi, snažit se z toho udělat horlivé Apollo vůbec nevychází a já opět vyhlížím astronauta, snažícího se o "science the shit out of it". 8/10

Ovečka Shaun ve filmu (2015)

Film si bere všechny prvky ze seriálu, natahuje stopáž a opět baví svou roztomilostí, zdánlivou triviálností a zjevnou parodií. 8/10

Predator Dark Ages (2015)

Většina kraťasu rekapituluje nebo nejspíš vzdává hold prvnímu dílu s Arniem. A proč? Originalita nesahá ani do ostatních částí souboje křižáka s vesmírným lovcem. Finální střet je až únavně pomalý, i když jde vidět jak si dredatej užívá těžkopádnost jeho protivníka. Mno, já predátora poctím tak, že se podívám na jak namakaný rakušák rozmetá Hi-Tech hnusáka. Tečka. 4/10

Špión (2015)

Úspěšná spolupráce ostrovní a zámořské produkce, dává naději, že přísně tajní zabijáci světových mocností, mohou být i pořádní dementi. Nutno dodat, že o většinu zábavy se postará ostřílená parta s tím správným přízvukem. Nejvíc pozornosti zaujme samozřejmě Metráček, ale hned po ní je tu vždy akční, v matoucích převlecích a nikdy nešetřící reálnými příběhy, Jason Statham. Amerika objevila Ameriku v podobě Melissy McCarthy a není divu, když při prvním pohledu znázorňuje všechny její podstaty. Parádní vtípky podané s patřičným šmrncem, nic víc k úspěchu Špión nepotřeboval. 8/10

V hlavě (2015)

Minimalistický pohled na to, co se děje v hlavě náctileté holce, když musí řešit trable. Výhrady ke zpracování jsem měl už z počátku a neustaly až do samého konce. Oblíbil jsem si pouze jednu postavu a to nerváka. Radost se smutekem nemají takový tah jako jejich kolegové ve velínu, z čehož plyne má vlažnost z tohoto animáku. Nápaditost taky není nejsilnější strankou. Přitom by si autoři mohli vyhrát mnohem víc, když se vezme v potaz, že operují v imagineranim prostředí a vše s čím dokáží přijít je bludiště a vlak jako jediná cesta k záchraně. Ani v samotné sekci "představivost" se animácké fantazie nedočkám. Ale na co mě film nalákal, byl chaos u jídelního stolu a já se mylně domníval, že takto bude vypadat celý snímek. Přesto mi těch pár, převážně finálních scén, vykouzlilo na tváří úsměv. Je to definitivní, o pořádný animovaný film už jsem nezakopl pěkně dlouho. 6/10

Země zítřka (2015)

Země zítřka je o zemi zítřka a tudíž se očekává, že se v tomto báječném světě budu pohybovat podstatnou část děje. Omyl, mazání medu kolem huby z traileru, o fascinujícím světě plného nafrněných intelektuálů, se ukázalo být naprosto pravdivým a víc než polovinu filmu se plácají v naší smrduté dimenzi. Fiasko přijde, když se na bájné místo svatá trojice dostane. Vědomí, že to lepší už je zamnou, pochroumalo mou morálku. Faktorů proč je tenhle film omyl přibývalo, třeba když se přišlo na to jak vše zachránit, nejsem nijak zabržděnej, ale to její nadšení z možnosti jak zachránit svět jsem nesdílel. Hugh Laurie měl otřesnou roli s tím nejotravnějším citovým výlevem jaký znám. Jediná část, kterou lze hodnotit kladně je ta první hodinka a něco, kde jsem vklouzl do děje pod stálým tempem. Celý ten jejich nápad na scifi pohádku nevyšel, protože jako scifi je to blábol a na pohádku je to až moc nemravné, když si šedesátník a třináctileté děcko vyznávají lásku a ten s ní nakonec mrskne o zem. A jaký byl vůbec ten super plán na záchranu světa před zařízením, které ho má zničit? Vyhodit ho do povětří obyčejnou bombou(!). To snad mluví za vše. 4/10

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Sedět v kině a plátno by na mě vybalilo první scénu s náklaďákem, rychle mi docvakne, že je nový pavoučí film určen pro lidi jako "mami, dojdi mi ještě pro popkorn" a já v sále nemám co pohledávat. Ano, ještě víc než předchozí díl. Přetáčení víc sračkoidních scén než ostatních, abych měl aspoň nějaké povědomí kde se děj právě odehrává, mi dodávalo sílu tu skoro dvou a půl hodinou šaškárnu dokoukat. Přeslazené hlášky jako z animáku o půl sedmé ráno na nově. V původní sérii se s hláškama zacházelo opatrně a vycházelo to, což se nedá tvrdit že by se jim to dařilo v tomto pokusu o restart. Nejvíc mě mrzí Jamie a jeho lobotomická role. Myslí, že se v nějakém budoucím řebříčku zařadí mezi nejhorší komiksové postavy, spolu s CatWoman a Mr. Freezem. Možná za to může ta sedmička červeného, ale v některých scénách mi přišla hudba špatně situovaná. Třeba zrod padoucha doprovází jakási píšťalka a to akorát podkreslovalo teatrálnost celé téhle taškařice. 4/10

Americký sniper (2014)

Kopenec, který dopomohl k tomu, abych se na film podíval, přišel ze zpráv. Nestihnou sehnat pár desítek centimetrů velkého, plešatého a hlavně živého tvora, to byl pro štáb Clinta Eastwooda nemožný úkol. Režisér dělá to co umí nejlepe. Poukazuje na to, jak je válka zničujícím faktorem pro lidskou duši a přesto to nijak nepřehání s amerikanizmem. 8/10