Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Pohádka
  • Akční
  • Sci-Fi

Recenze (74)

plakát

Prosím, nebudit! (1962) 

Film je sice nudný (proto se taky nereprízuje), zato je velmi pohodový. Nápad zobrazovat realitu černobíle a představy barevně je rozhodně dobrý (navíc se ušetřilo za barevný film, který byl v té době o dost dražší než černobílý). Příběh se odehrává během pracovní soboty a mladá květinářka Helena (Jana Hlaváčová) se v něm rozhoduje, kterému muži dá přednost, co si počít se svým životem, a bloumá ve svých myšlenkách a představách. Tomu odpovídá pomalé tempo. Žádné obvyklé honění plánu pětiletky nebo vyšetřování vraždy. Politika je zmíněna jen dvakrát, okrajově. Film je vlastně o tom, v čem byl socialistický člověk svobodný - Helena si může vybrat, jak po práci naloží s volným časem, může si vybrat partnera... No a představy jí nemůže zakázat nikdo a nikde. Jen ji napomene příslušník SNB, aby se kvůli snění nezastavovala na křižovatce uprostřed provozu. Helena je o to svobodnější, že rodiče, u kterých bydlí, na víkend odjeli. Vladimíru Brabcovi sedla role sympatického sukničkáře, krásná Milena Dvorská v malé roli je v nejlepším věku. Vtipných momentů se pár najde, třeba když HELENA říká svému klukovi Pepovi: „Neříkej mi HELE!“

plakát

Ježíš Nazaretský (1977) (TV film) 

Vzhledem k tomu, že režisér byl věřící, musím ocenit, že zpracování filmu je civilní, bez patosu, navíc s výborným castingem.

plakát

Robin a Mariana (1976) 

„Ach, Robine, miluji tě nade vše, miluje tě víc než dětský smích, víc než sebe, své modlitby, víc než Boha.“ Proto jsem tě otrávila. Poněvadž jsem věřící abatyše, po smrti skončíme oba dva v pekle – ty za to zabíjení, já za vraždu + sebevraždu. Dává to smysl? Ne. Scénář je špatný a dost nevyvážený, dialogy šustí papírem, proto film nemůže být dobrý, přestože má kvalitní obsazení. Tři vtipná místa a rozhodně víc rozpačitých nebo přímo uhozených míst, špatně zazpívaná píseň o skutcích Robina Hooda, které jsou dávno minulostí, vzpomínka, kde v Sherwoodu stával domek Robina a Mariany, z nějž po 20 letech nezbylo absolutně nic... První dvě třetiny filmu jsou snesitelné, byť poměrně nudné, konec vše (a skoro všechny) zabíjí. Nejlepší herecký výkon podává Nicol Williamson coby Malý John. A ta tři jablka na parapetu v posledních třech záběrech? Dost velká chyba skriptu. V prvním záběru je pouze jedno jablko a je hned vedle poháru. Ve druhém záběru jsou jablka tři (z toho dvě shnilá) a jsou půl metru od poháru. Ve třetím záběru jsou tři jablka vedle poháru (dvě shnilá zůstala).

plakát

Vlákna (1984) (TV film) 

Je znát, že film neměl vysoký rozpočet. Přesto se Micku Jacksonovi podařilo natočit velmi působivé dílo, které nezapře dokumentaristu a které je místy jednoduše geniální. Nejvyšší hodnocení nedávám proto, že mi vadily 2 věci: 1) Scény z počátku filmu, které se odehrávají v druhé polovině května, byly natočeny mnohem dříve, nejspíš v březnu. 2) Když Jane (dcera Ruth) rodí, je vidět, že má ve stoličkách amalgámové plomby. Ty by v tehdejším stavu společnosti, která byla téměř na úrovni středověku, těžko získala.

plakát

Křídla Vánoc (2013) 

Mimořádně zdařilý vánoční film bez falešného sentimentu, bez vyumělkovanosti, bez kýče. Herecké výkony jsou přirozené až civilní, scénář výborný, potěší množství záběrů z exteriéru, sníh a v neposlední řadě hudba Richarda Krajča. Hypermarket Globus nebo záběr na logo Alpine či McDonald's mi nevadily, naopak ještě upevňují fakt, že se jedná o neobyčejné příběhy v obyčejném prostředí. Dobrým nápadem je mimo jiné, jak Vica Kerekes přeskakuje ze slovenštiny do češtiny. Snímek nabízí špetku pohádky, trochu mystiky a více naděje. Filmů jako Křídla Vánoc je málo, tak si ho nenechte ujít.

plakát

Rekvalifikace (2011) 

Mohl to být skvělý dvacetiminutový televizní film. Bohužel je to podprůměrný celovečerní kinofilm.

plakát

Rudá planeta (2000) 

Netvrdím, že tenhle film není plný nesmyslů, ale na ty už jsme si ve sci-fi filmech zvykli. Rozhodně je ale poutavý, napínavý, technicky skvělý a i dobře obsazený.

plakát

Poslední plavky (2008) 

Film má dobré obsazení, kameru a hudbu. A to je dost málo.

plakát

Vykoupení z věznice Shawshank (1994) 

Morgan Freeman je coby Red skvělý a jeho příběh by se podobně stát mohl. To se ale nedá říct o hlavní postavě. Konec potom celkový dojem hodně sráží.

plakát

Mulholland Drive (2001) 

Když jsem se na film díval, udělal jsem tu chybu, že jsem se snažil složit díly mozaiky. Je nesložitelná. Ale to nevadí, i díly mozaiky mohou něco sdělit.