The Covenant (2023)

Iráckej Tom Hardy zachraňuje zadek Mariňákovi v Afghánistánu. Neskutečně napínavá pecka!

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Rozhodně jedna z těch lepších věcí natočených podle hry a to díky silný technický stránce, hudbě použitý i ve hře a hlavně "odvahy" dost natěsno se držet předlohy. A když píšu natěsno, tak fakt myslím natěsno, protože velká část momentů téměř do posledního pixelu odpovídá sekvencím ze hry a stejně tak množství dialogů je do písmene stejných. Což by doposud bylo prakticky za 100% hodnocení. Jenže pak přichází jenže. Tvůrci si z nějakých důvodů řekli, že některý dějový momenty je třeba předělat a motivace postav při nejmenším lehce pozměnit, což funguje u Joela, nebo je taky úplně převymyslet a detailně vysvětlit, což s přivřením očí možná funguje i u některých ostatních postav, ale vlastně to působí úplně zbytečně odvádí to pozornost od ústřední dvojice. Úplným zklamáním je pak epizoda s Billem, která v celý sérii působí jako pěst na oko, protože s předlohou má společnou snad jen podobu a partyzánství Billa a atmosférou je úplně mimo a do celku ani trochu nezapadá. A co se týče castingu, tak trefa do černýho je tu právě jen snad Bill + černý (pun not intended) postavy. Pedro Joela ještě dává dobře, ale Ellie zkrátka není Ellie. A taky je zajímavý, že většina původně bílých postav je tady zcolorwashovaná, zatímco (pokud mi něco neušlo) všechny černošský postavy jsou tady... inu pořád hraný černochama. Já myslím, že tohodle trendu si může nevšimnout už jen člověk s taktickou slepotou. To je ale jen pozorování na závěr, který však do hodnocení promítat nehodlám. Myslím si totiž, že HBO se tady z lehce nadprůměrný hry (ne, skutečně nesdílím názor o její geniálnosti) podařilo udělat seriál, kterej je schopnej se jí až na pár výjimek dorovnat.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Konečně zase Marvel, kterej z (ač zábavnýho) průměru nebo lehkýho nadprůměru vybočuje tím, že při něm člověk má pocit, že sleduje něco strašně cool a výjimečnýho. Strážci značně potemněli (znám lidi, který u toho brečeli) a nebojí se vážných témat, přičemž ale nezapomínaj na svůj typicky přiblblej humor těžící hlavně z chemie mezi protagonistama.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Tady vlastně není nic vyloženě špatně, ale ani dobře. Kvantová říše je sice zajímavá ať už na poli uchvacujících CGI scenérií (dokud na popředí nestojí neCGI postava, pak se z toto z nějakýho důvodu stává digi rozmazanej humus) nebo kvantových podivností (vizuálních, kreaturových i toho mála fyzikálních) a Kang je fajn. Jenomže k jeho poražení stačí síla správnýho socialistickýho kolektivu a navíc je ho tam proklatě málo  (tudíž se snad těšme na Lokiho, Kang Dynasty a možná i Moonknighta) a jako celek to nemá žádnej drive, nic co by nadchlo, utkvělo v paměti...

Escape from Tarkov. Raid. (2019)

Bez pochyb jeden z nejlepší filmů podle hry, a to protože si na nic nehraje, nic nevymejšlí a je přesně tím, čím má na základě hry bejt - drsnou, nic neodpouštějící, realisticky a proklatě fyzicky působící střílecí řezničinou s nikterak objevným, avšak v rámci účelu postačujícím příběhem, jehož střípky hezky doplňujou to, co známe z monitorů. Cheeki breeki palčik víkin!

Oddanost (2022)

Čekal jsem o něco víc leteckých soubojů, kterej tady byl nakonec vlastně jen jeden a to ještě ne moc uvěřitelně ztvárněnej, protože pilot MIGu musel asi bejt úplnej retard, když si vybleeduje energii pro manévrovací souboj se dvěma pomalejšíma ale obratnějšíma protivníkama a nebezpečnej nedokáže bejt ani tehdy, když mu filmaři do kanónu, kterým se stačí trefit jednou, nacpali místo historických asi 50 nábojů nějakých 500, aby mohl celou dobu sprejovat a stejně se netrefit. Jinak ale potěšily detaily na fungování letadel, checklisty a vůbec všechno kolem, stejně tak "obsazení" aeroplánů, který se ve filmech moc nevidí (Bearcat!) a nakonec i vizuální stránka. Kolem a kolem procítěnej film, kde konečně i všude cpaná antirasistická linka není nijak rušivá, protože sem prostě patří a dává tu naprostej smysl. Režisér dokázal docela slušně pracovat i s napětím a vykouzlil pár zajímavých záběrů a sekvencí, který dlouho zůstanou v paměti. Ale myslím, že tenhle film má tu smůlu, že vyšel ve stejným roce, co Maverick a proto se sotva dočká nějaký větší pozornosti...

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Spíš blíže Eternalům než klasickým marvelovkám. Je to dlouhý, pomalý a místo na opulentní akci se to soustředí na postavy, jejich interakce a pohnutky. Narozdíl od Eternals tady ale když už na tu akci dojde, tak není nic moc - zapamatovatelný jsou snad jen dvě zpomalovačky a pár choreografických parád z ruky Michonne-Okoye, která to kdysi trénovala na zombících. Ve svý pomalosti a snahách o hloubku se to tady snaží i o jakejsi geopolitickej komentář popichující "mírovou" politiku USA, což je fajn, scénář se tu ohledně toho ale drží jen na povrchu a jde skutečně jen o to mírný a nevinný popíchnutí než o nějakou větší kritiku, což je škoda. Vizuál po shlídnutí Avatara 2 taky nenadchne a působí tak nějak mdle a neostře, digipanáci se často hejbou "uměle" a greenscreen je tu patrnej až příliš často. Vím, že srovnávat tyhle dva filmy na poli CGI je trochu podpásovka, ale i tak mám pocit, že už tu byly daleko hezčí Marvelovky.

Demolition Man (1993)

Nahláškovanej nářez plnej absurdního a retardovanýho humoru, kterej je vtipnej, dokud si člověk neuvědomí, že to do toho roku 2032 možná i stihneme i v realitě. "I'm the enemy. Cause I like to think, I like to read. I'm into freedom of speech and freedom of choice. I'm the kind if guy who wants to sit in a greasy spoon and think, "Gee, should I have the T-bone steak or the jumbo rack of barbecued ribs with the side order of gravy fries?" I want high cholesterol. I want to eat bacon, butter and buckets of cheese, okay? I want to smoke a Cuban cigar the size of Cincinnati in a non-smoking section. I wanna run through the streets naked with green Jello all over my body reading Playboy magazine. Why? Because I suddenly might feel the need to. Okay, pal?"

Zaklínač: Pokrevní pouto (2022) (seriál)

Sterilní generický fantasy absolutně nemající jakejkoli, natož "zaklínačskej" ksicht. Co hůř, scénáristicky i vizuálně připomínající TV fantasy z před dvaceti rokama. Tady jen o dost nudnější než ty nostalgií zamlžený Herculesové, Xeny, Sindibádi atd. Lehce potěšila snad jen hudba, občas ucházející i když ničím zajímavý fighty a pomrknutí ke známým postavám, který ale - krom Marigolda - divákům hlavního seriálu (rozuměj nečtenářům předlohy/nehráčům) nebudou zatím nic moc říkat.

610 metrů nad zemí (2022)

První film snad někdy od Empire Strikes Back, kde mi chvílema bylo fakt závraťově nevolno, což je achievement, kterýho nedosáhli ani všichni ty Ethanové Huntové a jemu podobný. Jen škoda některých těch low IQ momentů.