Star Wars: Impérium snů (2004) (TV film)

SW miluju, ale kvůli tomu 5* nedávám. 2,5 hodiny napěchovaných rozhovory, záběry z kamerových zkoušek, z natáčení, vtipnými historkami, nevtipnými historkami. Původně mi ta stopáž přišla šílená... po shlédnutí bych tak ještě 2-3 hodiny přidal a věnoval se dalším dílům, více hudbě a dalším historkám. K Lucasovi neskutečný obdiv - ať už za to, co stvořil, ale i za tu odvahu, trpělivost a víru, kterou měl.

Kult hákového kříže (1998)

Koukám, že je to všude stejné. Opravdu silný a hlavně odvážný film s překvapivě skvělým Edwardem Nortonem. Skvělě napsané postavy, silné momenty a v neposlední řadě i (možná trošku na kýč vmáčknunté) poselství, dělají z tohoto filmu vskutku silný zážitek. Snad jediné, co bych filmu vytknul, je na můj vkus až příliš "snadné" či "rychlé" prozření. A říkám to málokdy, ale filmu by neuškodilo ani půlhodinka navíc.

Atlas mraků (2012)

Věru, jsem na vážkách. Film je to bezpochyby umě natočený s řadou silných momentů, hezké hudby, pěkným vizuálem a duší. Zároveň mám ale pocit, že tam byla spousta možností vložit do filmu momenty napínavé. Mluvím hlavně o situacích, kde se dělo více zajímavých věcí ve více rovinách. Z toho šlo vytěžit opravdu mnoho (viz. Nolanovy filmy), ale nepodařilo se. Nic jiného však vytknout nemohu a srovnávat s knihou také nemohu.

Útěk na Horu čarodějnic (2009)

Podle toho cool názvu jsem si říkal, že to asi nebude tak špatné... zmílil jsem se. Cčková akční skoro komedie s Bčkovými efekty, které by neuškodila originálnější akce a více hlášek.

S čerty nejsou žerty (1984)

Toť vpravdě nejlepší pohádka, ze všech pohádek. Žádný její element nepůsobí trapně, hudba je parádní, každou chvíli nějaký vtípek, má to poselství, má to atmosféru, má to duši. Prostě skvělé.

Dredd (2012)

Letos se to dobrými záporáky jen hemží. Bane, Bardem ve Skyfallu a teďka věčně zhulená psychopatka Ma-Ma. Z předchozí Dredda si pamatuji jen Stalonovo xicht a tak jsem si tento film pouštěl s čistým štítem. A nutno říct, že jsem byl překvapen. Karl Urban toho moc nenamluví a když už něco řekne, tak to stojí za to. Zhulená Lena Headey je prostě boží. A nejsem žádný masochista, ale boží bylo i zpomalené porcování lidí. Díky Slo-Mo droze si mohl režisér místy dovolit nevídané vizuálně drasticky psychedelické orgie, které vážně stojí za to.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Tak jsem opět neopomenul tradici a na Štědrý den jsem se s rodinou koukl na pohádku o dvanácti Gandalfech. Epická hudba, na český film epické efekty, epicky sympatičtí klaďasové a epicky na nervy lezoucí Květulililililililililinka.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tak jsme se po deseti letech dočkali a to čekání stálo za to. Film se netváří tak vážně jako Pán Prstenů (dle by předlohy ani neměl), což je uvozeno i velkou koncentrací menších či větších(avšak povedených) vtipů. Skřeti jsou ale ještě hnusnější, vrrci vlkovitější, Středozem ještě krásnější, Glum má pár vlasů navíc a celková atmosféra je kouzelnější . Dokonce ani ty změny oproti knížce nepůsobí nijak špatně - naopak filmu dodávají větší šťávu (viz. závěrečná bitka). A titulkovou písničku si broukám i teď, 12 hodin po skončení filmu. Edit.:Po uplynutí nějaké doby jsem si hodnocením nebyl jist, ale pak jsem film viděl znovu a utvrdil se ve správnosti pěti hvězdiček. PS.:Crixus jako Bledý skřet je naprosto skvělý! PPS.: Dostávám se do podobné fáze, jako v případě Pánů Prstenů - čím víckrát to vidím, tím větší mrazení v zádech mám. PPPS.: Prodloužená verze samozřejmě ještě o pár procent lepší!

Bourneův odkaz (2012)

Kdybych si tak předchozí díly pamatoval o něco víc. Hned by mi těch prvních dvacet minut přišlo asi trošku lepších. Nicméně dobře zvládnutý thriler s ještě lépe vybranými herci. Jeremy Renner se do role agenta zabijáka hodí daleko více než Matt Damon a ruku na srdce - Rachel Weisz je skvělá téměř vždycky. Jenom ten Edward Norton se tvářil, jako by měl celou dobu zařízlý spoďáry... ale to je asi jeho standardní výraz a hádám, že se brzy stane tak legendárním, jako například kamenný ksicht Stevena Seagala. Celkově hodnotím ale níž, než předchozí Bourney, poněvadž tomu stejně cosi chybělo. Nevím co.