Chlapci a chlapi (1988) (seriál) odpad!

Tak tenhle tah jezdcem soudruhům nevyšel, za pár měsíců po premiéře už mluvil Václav Havel na Václaváku. Ale teď k seriálu samotnému. Ten je podle mě ideologicky zrůdnější než všech 30 případů majora Zemana dohromady. Navíc má naprosto debilní scénář (to je snad ještě slabé slovo) a příšerné herecké výkony (František Kreuzmann jako npor. Ráž vede). Levné až amatérské zpracování přesně zapadá do normalizační tvorby Evžena Sokolovského. Jeden z nejhorších čs. seriálů a Zounar s Vejmělkovou jsou jednoznačně nejodpornější milenecká dvojce všech dob. Divím se, že tuhle zhovadilost může někdo vydávat za "nostalgické" nebo dokonce "kultovní" dílo. PS: Na vojně jsem byl, ale zaplaťpánbůh za to, že až po revoluci :-)

Okres na severu (1981) (seriál) odpad!

Už jen úvodní titulky dávají tušit, o čem slavný propagandistický seriál je (hudba jako by vypadla z hrdinského amerického filmu a v podstatě není zase tak špatná). Soudruh Pláteník je totiž divákovi prezentován jako ochránce pracujícího lidu, nesnese "nespravedlnost" a za "pravdu" a "čest" by se bil do posledního soudruha. Místo koltů proklatě nízko má rudou knížku, není šerifem ale okresním tajemníkem KSČ a místo bible má Marxismus-Leninismus. A taky mu to politicky myslí. Obludnost komunistické propagandy opět ukázána ve své typické podobě. Ojedinělé slušné herectví (Moučka, Bláha...) se střídá s hojně zastoupeným tragickým herectvím (Švorcová, Oliva, Doležalová, Svojtka, Štěpnička...) a Evžen Sokolovský je jednoznačně nejhorší normalizační režisér (Otázkou je, do jaké míry za to může on sám). Nic méně, myslím si, že je důležité, aby člověk, který chce pochopit dobu, tento seriál viděl.

Gottwald (1986) (seriál) odpad!

(mega-ultra-odpad) Óda na největší kreaturu a zločince našich dějin. Na masového vraha, pro kterého nebyl problém nechat oběsit i své blízké přátele. Kam se hrabe celá Vávrova válečná trilogie, kam se hrabou všechny stupidity z 50. let, kam se hrabou všechny Okresy na severu, Majorové Zemanové, Mužové na radnici nebo Ženy za pultem. Tohle je ukázka, jak daleko mohla bolševická propaganda dojít. Zvrhlé překrucování dějin už nemohlo být extrémnější. Navíc seriál je i po stránce filmařské nevídaně špatný po všech stránkách. Tady nefunguje vůbec nic (tolik špatných herců v jednom seriálu, aby člověk pohledal). Na to, že dílo vzniklo na objednávku ÚV KSČ, překvapí tragicky levné provedení a Evžen Sokolovský opět předvádí režisérský amatérismus v plné parádě. Tohle je jednoznačné to nejhorší, co mé oko kdy zhlédlo. Gottwald by se měl dostat do multimediální učebnice dějepisu, aby naši potomci viděli, čím bolševici vymývali mozky. PS: Nejvíce zavrženíhodné je prezentování postavy generála Píky jako arcilotra a podrazáka. A to připomínám, že seriál je z roku 1986 - tedy, jak mnozí říkají, z toho hodného komunismu, kdy na Hradě seděl senilní Husák, lidi sbírali céčka a nosili se mrkváče. Nechť je tento seriál důkazem, že léta od roku 1948 AŽ(!) do 1989 byla zločinecká doba pod vedením zločinecké organizace KSČ.

Psycho (1960)

A jdi se po tomhle filmu osprchovat v nějakým hotelu. Díky, Alfrede :(

Superman (1978)

Krásná pohádka se vším, co k pohádce patří. John Williams se svou hudbou opět okouzluje mé srdce, Gene Hackman je padouch jak se patří a Christopher Reeve ? To JE prostě Superman a Supermanem pro mě navždy zůstane. "This country is safe again, Superman, thanks to you." "No, sir. Don´t thank me, warden. We´re all part oft the same team." :)

Jana Eyrová (2011)

Jeden z nejstěžejnějších románů anglické literatury ve své zřejmě nejlepší adaptaci. Skvostná atmosféra a romantika, která vám roztluče srdce a nenechá vydechnout. Mrs. Bronteová by byla, myslím si, spokojená.

Všichni moji blízcí (1999)

Mrazivý český snímek, kterému kraluje vynikající Jiří Bartoška. Překvapí i osobitá hudba, která v sobě mísí dojemný dětský zpěv i punc vážné hudby. Díky za každý podobný film, který mladé generaci připomene těch 360 000 čs. obětí německého nacismu: "Z celé té naší velké rodiny jsem zůstal naživu jenom já."

Transformers: Pomsta poražených (2009)

What the fuck ? Michael Bay se utrhl ze řetězu a na výsledku je to vidět. Zvrácený infantilní humor, hromada zbytečných postav, ale co zamrzí nejvíce - akce je málo a Autoboti tu mají v podstatě vedlejší roli. Závěrečná mega akce v Egyptě už to nezachrání. Příště více Autobotů, méně lidí :) PS: Viděno pochopitelně v originálním znění. Trend CZ dabingu v kině mě začíná lehce znervózňovat.

Transformers (2007)

Ukázkový příklad jak může vypadat film Micheala Baye, když se tenhle infantilní psychopat drží pevně za opratě. První Transformeři jsou chytrá (na Baye) akční pecka se sympatickou partou Autobotů v čele s charizmatickým Optimem Primem - opravdovým leaderem, který je hodný následování. Akční scény přehledné (na Baye) a infantilního humoru pomálu (na Baye). Jeden z mých nejoblíbenějších filmů a Optimus Prime a Bumblebee se směle řadí ke špičce mých oblíbených filmových hrdinů. PS: Soundtrack nemá chybu, Jablonsky umí. PS2: Pamatuji se, že z kina jsem šel nadšený broukajíc si melodii "Arrival to Earth" a připraven skolit prvního Decepticona, na kterého bych narazil :-)

Transformers 3 (2011)

Dostal jsem přesně to, co jsem od filmu chtěl. Tedy dokonalou akci s bombastickými efekty (asi nejlepšími, co jsem kdy viděl), říznou hudbu a hlavně mé oblíbené Autoboty v plné síle. Od scénáře jsem naopak neočekával žádné zázraky, ale jeho jednoduchost (možná ještě slabé slovo) překvapila i mě. Motivace postav pramalá, charaktery některých zúčastněných žádné a některé dějové linie nechtěně groteskní (Carly promlouvající Megatronovi do duše). Ale co, vem to čert, Michael Bay a Steven Spielberg srovnali Chicago se zemí a mně se to moc líbilo :-) Za neuvěřitelně povedené vizuální afekty a pro mé statečné Autoboty lepší tři hvězdy nebo horší čtyři, jak chcete :-) "AUTOBOTS ?! LET´S ROLL !" PS: Viděno ve 2D a v originálním znění (díkybohu). PS2: Pokud čtvrté Transformery vezme do ruky méně šílenější režisér, mohla by to být výrazná změna k lepšímu.