Strážci - Watchmen (2009)

Tak takto by zřejmě vypadali maskovaní "hrdinové", kdyby opravdu existovali. Cesta k tomu stát se superhrdinou se až překvapivě hodně podobá té, která z vás udělá obyčejného vraždícího psychopata. Ono to dává perfektní smysl. Život vás odmaličká mlátí o zem. Rodiče nestojí za nic, ostatní lidé nestojí za nic, svět nestojí za níc. Pak se můžete rozhodnout pro dvě věcí. Buď se světu rozhodnete způsobit stejné utrpení, jaké on způsobil vám nebo se zařeknete a rozhodnete se zajistit, aby ti "zlí" lidé už nikomu neublížili. Watchmen jsou unikátní vizuální podívanou, ale naštěstí nezůstali jen u toho, přidali opravdu zajímavé herecké výkony a nakousli i spoustu témat, které tíží svět reálný. U sledování jsem si často říkal, že by Watchmenům více sedl nějaký kratší serial. Všechny ty flashbacky, narážky na vztahy v minulosti a nutné dějové zkratky ve filmu by si zasloužily více rozvinout. 85%

Turnaj zabijáků (2009)

Proč tam proboha cpali toho kněze? Sice i bez něj by to bylo obyčejné last man standing béčko bez větší logiky s tuctovou zápletkou a učebnicovou kostrou příběhu, ale bylo by to poctivé béčko. Takové, které by si na nic nehrálo a jednoduše chodilo od jedné vyvražďovací scéně k druhé (Jakože některé byly opravdu parádní). Takhle mají nejvíce prostoru postavy, které stejně nikdo nemá rád a pořádní drsňáci buď hned umírají anebo se jim vždycky věnuje pouze krátký průstřih, abychom věděli, že se s nimi ještě stále má počítat. Proč se vždycky tvůrci tohoto typu filmu do něj snaží vervomocí narvat něco navíc? Však vědí, co točí. // 50%

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Před projekcí jsem si tak nějak říkal, že to nízké hodnocení je zde kvůli tomu, že nenávidět twilight je momentálně "in". Mýlil jsem se. Navzdory veskrze chladným názorům ostatních se mi jednička vcelku líbila, ale tohle je tak o dvě třídy horší. Toporné dialogy namluvené topornými herci jsou nyní ještě delší, ještě nudnější a je jich ještě více. Veškerá atmosfera pohřbena a přebyta nutkavou chutí ty postavy pořádně zezadu praštit po hlavě, aby z nich konečně vypadlo, co vlastně chtějí a aby už se ten děj někam hejbnul. Co, stejně jako v předchozím díle, ale stále dobře fungovalo, jsou výborné akční scény odehrávající se povětšinou v překrásné přírodě v doprovodu přiléhavé hudby. Bohužel jich tu je ale pouze několik a v poměru s nudným (ne)ukecaným zbytkem zanikají. // 40%

Upírův pomocník (2009)

Vůbec ne tak špatné, jak bych od naivní teenagerovské báchorky očekával. Samozřejmě se neobejdeme bez nějakého toho hereckého zaškobrtání hlavně v obou hlavních dětských rolích a budeme si muset přetrpět i několik nepřirozených dramatických proslovů, ale to je problémem většiny podobných filmů. Spíše mě otravoval zbytečně dlouhý rozjezd, který sebral všechen čas, jež mohl být věnován vývoji postav po osudových proměnnách. Potvory a celá cirkusová atmosféra se mi až na výjimky líbila, J.C Reilly jakožto lehce aristokratický mentor se svými drobnými výstřelky mi výborně seděl do celkové představy, M.Cerveris se svou oslizlostí rozhodně nic nepokazil a zlí upíři ... no mohli být i horší. Výkony více či méně slavných herců ve vedlejších rolích mi přišly poněkud mdlé, ale moc se neukazovali, takže jsem se jimi ani nenechal moc rozladit. Jakožto bezbolestné zabití 108 minut výborná volba. // 70%

Uvaříme, uvidíme… (2009) odpad!

And I was still waiting ... for any brighter moment. 88 minut ještě nikdy nebylo tak dlouhých. V mikrovlnce ohřátá šlichta bez jakéhokoliv souvislého děje s nesympatickými herci a dlouhými monology/dialogy bez pointy. Představte si takové ty otvory ve tvaru obdélníčku a trojúhelníčku a pak dítě ve věku jednoho roku, které se těmi otvory vší silou snaží prorvat absolutně nepasující předměty. Takhle křečovitě působila přítomnost drtivé většiny postav včetně těch, které nám měly dokázat, že toto je opravdu pokračování koukatelného prvního dílu. Konkurenční podnik plný kozatých bab už jsem pochopil pouze jako stéblo tonoucího a zoufalé přání, aby na to koukali aspoň ti 16tiletí brainless honiči. V mém osobním žebříčku nejnudnější "komedie", kterou jsem tento rok viděl a vzhledem k tomu, že už je prosinec, nepředpokládám, že by se to mělo změnit. // 5% - Nulu si schovávám pro hodinové video zvracejícího orangutana.

Veřejní nepřátelé (2009)

Smýšené pocity. Chvílemi jsem jásal nad přirozeným sebevědomým Deppem, bavil se u elegantních bakovních přepadení a přesvědčivých přestřelek, nostalgicky se dojímal při dlouhých, klasicky Mannovsky atmosferických scénách, abych vzápětí mohl kroutit hlavou nad nevyužitým Balem, logickými dírami a nudit se u zbytečných, hluchých míst. Zkrácení by tomu opravdu neuškodilo. // 70%

Virtuality (2009) (TV film)

Na to, aby to byl úspěšný (a tedy vůbec realizovaný) seriál je to příliš roztahané. Sází se tu hlavně na budování atmosféry, na dlouhé monology a dialogy, na pocit klaustrofobie a náběh na pořádnou ponorku. To teď ale bohužel na současné seriálové scéně nefrčí. Jak už tu někdo poznamenal, nejvíce by tomu slušela tak 4-6tidílná miniserie. Hlavně v závěru byly nastíněny dost zajímavé možnosti a i když jsem se v některých hluchých místech trochu nudil, na konci mě mrzelo, že na palubě Phaetonu nestrávím více času. // 65%

Vyfič! (2009)

Guilty pleasure. // Neobjektivních 90%

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Co toto je za způsob tvorby filmu? Vysázet na stůl kupu víceméně neoriginálních charakterů(Nikoliv však nesympatických) a pak je prostě nechat zabít. Co zabít, kdyby to tam bylo aspoň nějak efektivně ukázané. Obvykle se musíme spokojit pouze s "jen_tak_mimochodem" konstatováním hlavního záporáka, že ten a ten už byl vyřízen. Samotný Wolverine je sice tvrďák a v dřívějších X-Menech jsem ho měl rád, ale když mu po příběhové stránce dáte jen variaci na "Jdi, zabij zlého draka a osvoboď princeznu", nemůžete čekat zázraky. Xavierův výstup na konci snad ani nemá cenu komentovat. Jednu věc ale přeci jenom musím pochválit. Po úvodních titulkách jsem byl na film opravdu nažhaven. To jsem ale ještě nevěděl, že nic lepšího už nedostanu. 45%

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

Chelios se probudil a zjistil, že už nemá srdce na správném místě. Je sice pořádně nasranej, ale to už mu k údržení svého těla v provozu nestačí. Nicméně svět je plný nabíječek, takže šup na cestu, pozabíjet padouchy a získat zpět co jsme ztratili. Překvapivě mi absolutně nevadily přepísklé scény plné krve, zvráceného sexu a létajících končetin. Překvapivě jsem se jimi občas i celkem slušně bavil. Co mě ale střídavě štvalo a nudilo, byly všechny vedlejší postavy, které se vyskytovaly na place déle než jednu scénu(A které tu scénu přežily. Sakra!). Epileptickej Ramirez, uječená Bai a dokonce i Amy Smart se svým novým frajerem. Taky mohli nějakou tu zbloudilou kůlku chytit. 50%