Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Snímek bez širšího konceptu, zaměřený jen a pouze na audiovizuální stránku, digitální vychytávky a bojové techniky ala Jackie Chan. Blockbuster, který mě vůbec nezaujal ačkoliv jsem se těšil, protože Ritchie natočil v minulosti skvosty. V tomto případě se nechal strhnout poptávkou přizpůsobenou nároky současného pop-cornového diváka. Do sequelu se mu podařilo zařadit neskutečné množství patosů, obalených na oko cool dialogy, ale ve výsledku jen imituje předlohu Sherlocka Holmese (Robert Downey Jr.) a vytvořil z něho akčního hrdinu, inspirovaného postavami akčních filmů, pocházejících z 80. let. Hodně hluchých míst také nahrává k nízkému hodnocení.

Vendeta (2011)

9 postav hraje podle celkem slušného scénáře, ale před místy nesnesitelnou kamerou. Oceňuji některé herecké výkony, obzvlášť Ondřej Vetchý v hlavní roli potvrzuje své kvality a Igor Chmela jako únosce. Takže suma sumárum umělecká část vítězí nad technickou, ale tento thriller se nemá za co stydět a režisér si zadělal na slušný vstup do branže celovečeráků.

Jeden den (2011)

Věřím, že knižní předloha obsahuje mnohem strhující příběh, ale filmová podoba mě vůbec nepřesvědčila o své exkluzivitě. Hlavní postavy Emma (Anne Hathaway) a Dexter (Jim Sturgess) mě v průběhu filmu šly celkem na nervy. Ztvárnění se vůbec nepovedlo a to co by šlo vměstnat do půl hodiny je roztaženo do nudných107 minut. Anne Hathaway poté co se objevila na předávání loňských Oskarů nemůžu cítit a tímto se můj ne obdiv ještě prohloubil. Nuda.

Inni (2011)

Další experimentální záznam koncertu soustředěný výhradně na hudební stránku. Záznam neoplývá tak silnou látku jako v předchozím snímku této neuvěřitelně zajímavé kapely. Zaposlouchat se do jednotlivých melodií lze lehce, protože hudba je opravdová nádhera a celý zážitek má kouzelnou atmosféru.

Dům (2011)

Zajímavý náhled na osobní dramata členů jedné rodiny žijící v malé slovenské vesničce. Všechno se tak nějak točí kolem stavby dvou domů, které jsou určeny pro dcery od starostlivého Imricha (Miroslav Krobot a opět jeho bezkonkurenční minimalistické herectví). Mladší dcera Eva sní o práci v Londýně jako au-pair a nakonec také i přes románek se svým učitelem angličtiny svému snu dodává reálnou podobu. Jana, která je provdána za místního burana, má jiné životní vyhlídky a se svými dvěma syny využívá postavený dům. Na česko-slovenské poměry velmi zručně natočené drama s notnou dávkou sebeironie a pravdy ohledně života na vsi. Tak nějak to na vesnici chodí a Dům nijak zvlášť nevybočuje z nereálnosti. Nevtíravý scénář a hlavně hudba jsou hlavní plusy.

Stud (2011)

Psychologicky silné drama pojednávající o životě sexuálně závislého muže ve věku kolem třicítky. Hlavní postava Brandon (Michael Fassbender) řeší svou sexuální frustraci nezávazným sexem a na jeho psychickém stavu se to značně podepisuje. Vnitřní nevyrovnanost, která pomalu, ale jistě ovládá Brandonovu mysl zapříčiňuje, že se z něho stává člověk bez elánu a motivace. Sexuální aktivity hrající důležitou roli v jeho životě se stávají jediným potěšením a vytěsňují ostatní krásy života, což jasným způsobem vystihuje téměř nulový vztah k vlastní rodině, reprezentovaný pouze sestrou Sissy (Carey Mulligan). Sissy, která také trpí depresemi se dokonce pokusí spáchat sebevraždu, protože nenachází v novodobém New Yorku naplněný život. Deformace přecházející často až k sebevraždám jsou skutečný obrázek generace a režisér Steve MxQueen dokázal opět perfektně vyjádřit hlavní myšlenku svého díla, což lze považovat za hlavní poznávací prvek jeho filmů. Lhostejnost a duševní prázdnota ze světa Studu přímo dokonale prosákavá na povrch.

Obejmi mě, když jsem nahá (1966)

Děj, ve kterém se sám autor George Kuchar dostává do depresí, jelikož propadá pocitům osamělosti. Důvodem je procitnutí, když nenachází útočiště u jeho vysněné krásky, protože ona sama je v moci jiného muže. Film o nevyslyšených emocích, pocitech a neopětované lásce. V určité rovině tento snímek vyjadřuje bezpočetně krát omílanou zápletku romantických filmů, které jsou neustále produkovány do kin.

Nikdy neříkej nikdy (1983)

Na bondovské poměry až příliš naivní a vlivem jednoduché zápletky nudné. Neustále opakující se konflikt spojeneckých tajných služeb s šílenými zločinci, kteří se snaží ovládnout svět, zde naprosto nefunguje ba naopak působí jako odrazující prvek při sledování. Kult osobnosti Jamese Bonda jako agenta 007 nedokáže zachránit dějovou prázdnotu a proto pokládám tento film jako jeden s nejméně povedených v rámci bondovek.

Dog Star Man - Preludium (1962)

Experimentální kousek, který na mě nefunguje a zřejmě nejsem schopen skousnout vizuální podobu duchovní energie dle avantgardního pojetí, ale rozhodně alternativní obrazový pohled neodsuzuji.

Noc a mlha (1956)

Střihové prolínání autentických záběrů z období neomluvitelného trýznění obětí holocaustu s barevnými obrázky pocházející z doby po 2. světové válce jen dokládá pomíjivost, kterou je lidská rasa schopna přehlížet. Autorům se znamenitě povedlo podtrhnout válečné zločiny a nezaměnitelnou formou přiblížili divákovi jednotlivé lidské tragédie v kontrastu běhu času.