Zelená kniha (2018)

Prečo to dostalo oskara neviem, lebo toto sme už všetci videli mnohokrát, akurát iný dej a obsadenie :) Ale tak... aspoň budú mať TV čo dávať popri Intouchables cez vianoce.

Bafuňář (2019) (seriál)

Máme aj my takých a ešte horších. K dokumentu: aj skrz dĺžku dokumentu som sa nevedel celkom dostať do situácie... namiesto istého zjednodušovania mohli ísť tvorcovia viac do hĺbky resp. mohli nám nešpanielskym amigos načrtnúť background niektorých situácií, či nálad španielov, lebo vzišlo z toho niečo, čo chce dať (a dalo) priestor druhej strane, ktorá už z princípu niektoré veci prifarbí, či naopak zatají. 60%

Holka z plakátu (2010)

Problém krátkometrážnych dokumentov je ten, že vždy niečo len načrtnú, no kvôli svojej dĺžke to nedokážu ďalej rozvinúť. V Poster Girl sledujeme medajlónik jednej mladej dievčiny očkovanej od mladého veku vlastenectvom, ktorá až v Iraku zistila, že vojna nie je MASH a má z toho posttraumatický syndróm. Lenže takých veteránov sú tisíce (nie len z US army) a teda chýba zahĺbenie sa do témy, alebo aspoň vyjadrenie otca (alebo iného vojenského vzoru z rodiny), ktorý by dal tomuto dokumentu jednu z vecí, ktorá mu chýba.

Jugoslávie: Pohled z druhé strany (2016) (TV film)

Prvej časti asi nie je čo vytknúť, no na druhej mi chýbalo k rozpadu Juhoslávie - k tej strašnej vojne - povedať o niečo viac. Možno si to pýtalo tretí diel, aj keď chápem, že som pozeral nie vojenský, ale politický dokument. Každopádne oplatí sa to vidieť a k tej druhej časti, resp. k jej záveru radím pred pozretím aspoň letmo prečítať pár článkov o vojne v Juhoslávii.

Krotitel Morant (1980)

Vedľajší produkt vojny, ako v tomto filme nazvali vojenský súd je už väčšinou dopredu prehratou partiou. Tento film je však aj obžalobou britského impéria z radov jej vlastných - Austrálčanov. Krivda, v našich končinách prakticky neznáma, no v austrálskej kinematografii často riešená (viď. napr. Gallipoli od režiséra Weira). Kubrickové Paths of Glory zdieľa ten istý námet, no mne osobne strelil do srdca Bruce Beresford so svojím krotiteľom Morantom. 90%

Královská hra (1980) (TV film)

Zweigom len inšpirované! A teda bohužiaľ, pretože zahrané to je dobre. Niet sa ani čo čudovať: Hrušínský, Munzar... Samotná Zweigova kniha dáva viac priestoru na filozofickú polemiku, v tomto podaní sú však karty už dopredu rozdané.

Příběh Pierra Woodmana (2009) (TV film)

Príbeh najznámejšieho obkecávača v porne. Pierre vyzerá byť dopohody típek a mohol povedať oveľa viac či už o sebe, alebo hlavne o porne, pretože zažil zlatú éru európskeho porna (Private), na pár rokov zakúsil aj USA (Hustler), aby nakoniec skončil pri nízkorozpočtových hotel-castingoch vďaka ktorým ho (paradoxne) pozná najviac ľudí. Škoda, keby sa produkcie a réžie zhostili iní, tak to mohol byť celkom slušný dokument o pornografovi. Takto je to len medajlónik na úrovni reportáží z Reflexu. PS.: vo verzii pre HBO nie sú titulky, takže neviete kto je kto.

Dámsky klub (2011) (pořad)

Úplne bežný ženský TV formát, ktorý nenadchne, ani neurazí. Varenie, móda ale aj lekári.

Ján a Martina (2019) (TV film)

Obsah, resp. tému hodnotiť nebudem. Celý prípad je ešte stále dosť čerstvý a neuzavretý. Formálna stránka je však tiež na zaplakanie. Zbytočná hra na emócie (samotná vražda dvoch mladých a nevinných ľudí je sama o sebe emotívna až až). Snaha o chronológiu tu však je, avšak nemá pevný základ. Pre nezainteresovaného je ťažšie pochopiteľný celkový spoločenský a politický vývoj po vražde. Tak isto nezmyselné cenzurovanie ešte aj továrenských značiek áut, proste ťažká komerčnosť autorov je zrejmá z každého strihu. Čakať však viac seriózne spracovanie tak vážnej spoločenskej traumy od televízie, ktorá si z vlastnej hlavnej spravodajskej relácie urobila bulvárny kabaret je asi zbytočné.