Vincentův svět (2015)

Překvapení. Čekal jsem málo (seriál neznám) a dostal jsem slušnou porci tak akorát netřeskutého, osvěžujícího humoru, absolutně sexy pohlednici té nechutně zazobané vrchnosti L.A., sympatické postavy a spoustu zadečků k tomu. Scénář je jednoduchý, ale přesto sympaticky drží dějovou linii, kterou často podobně laděné snímky postrádají. Pohoda.

Expres (2008)

Další kvalitní anti-rasistický sportovní film. Příjemně zahraný, nenudící, funkční jak v zápasech samotných, tak ve vykreslení postav. Příběh Ernieho Davise je dojemný, Dennis Quaid je ten správný obměkčený tvrďák a vyprávění nikdy nesklouzne k vyloženému patosu. Výborný snímek, který ale až příliš splňuje očekávání.

Velký draft (2014)

K úplnému štěstí mohlo být dramatu víc a celé to mohlo méně působit jako marketingová kampaň zámořské organizace. Any Given Sunday to zkrátka úplně nebylo. Přesto, to líbivé pozlátko NFL show, ve spojení s výborným obsazením a údernými dialogy, zkrátka funguje. Napínavý film o administrativě (oxymóron?) a velmi slušné zákulisní drama.

McFarland: Útěk před chudobou (2015)

Klasický Costner s píšťalkou na krku. Podceňovaní chlapci, problémy v rodině, závod představující nejen sportovní klání, ale i šanci na dostat se na vysokou a přesvědčit zatvrzelou hlavu rodiny. Scénář zní pateticky a bohužel zahraje i americká hymna. Jenže co naplat. Amíci tyhle filmy prostě umí. Kalifornské svahy a vyprahlé městečko McFarland srší slunnou náladou, casting běžecké skupiny se povedl na výbornou, Costner už tyhle role ani nemusí hrát, a nakonec, film občas dokonce překvapí kousancem do západní žraločí kultury. Nemám vůbec námitky. Naprostý relax.

Bez kalhot XXL (2015)

Soderbergh odešel, a sním i film. Magic Mike není Shakespeare, o tom žádná. Přesto, první díl si i přes jasně vymezenou cílovou skupinu, našel čas odvyprávět nějaký děj, který mimo taneční scény (jen tak tak) držel pozornost. Dvojka na děj rezignovala úplně, tudíž se ta kupa chlapáckých řečí v dodávce a společných rozjímání na pláži, stala ještě o řád otravnější. Naštěstí, jakási "kamarádšoft" chemie tam přeci jen funguje a ve svém pohodovém, eye-candy pojetí, je to atrakce celkem unikátní a drahá. Manganiellova scéna v obchodě byla ale ultimátní!

Bojovník (2015)

Scenáristu bych hodil do ringu s Gyllengaalem. A Whitaker by poté mohl režiséra uškrtit ručníkem. Výkony hraničící s Oscary byly smutně promrhány průměrným scénářem, spoustou zbytečných klišé a velmi konzervativní režií. Southpaw přesto není špatný film. Má luxusní kameru, slušné zápasy, skvělou hudbu, a především - naprosto boží herecké výkony. Od zničeného Gyllenhaala, přesného trenéra Whitakera, po mladinkou Laurence a úžasnou McAdams. Škoda, že ústřední drama (...a svou dceru a úsměv sociální pracovnice dostanu pokud vyboxuji miliony a porazím sám sebe!), působí jak z fighterského filmu od MTV. Čtvrtá hvězdička patří JEN hercům. Jinak je to za slabé 3.

San Andreas (2015)

Dvě obrovské, tektonicky čilé polokoule Alaxandry Daddario, zábavně přehnaná destrukce, tsunami, milfka Carla Gugino a legračně hrající The Rock. U těchto bodů San Andreas v zásadě začíná a končí. Nicméně, ona over-the-top akce se povedla, nenudí a i přes svou monstrozitu zůstala poměrně přehlednou na sledování. Nakonec, na tento žánr a typ produkce, snad ani nejde aplikovat výrazně vyšší nároky. Americkou vlajku na konci nemohu přes zvratky v očích komentovat.

Identita (2003)

Úvod perfektní, atmosférický, mysteriozní. Zápletka sice omšelá, nicméně dobře zvolená partička herců s přehledem dokázala držet pozornost. Závěr byl ale laciný a křiklavě nekorespondující s předešlou stopáží. Takto pitomě naroubovaný scenáristický twist mě naprosto vytrhl z konceptu a vyrušil. Mangold potěšil. Škoda, že mu někdo ustřihl posledních 20 stran scénáře.

Modrý samet (1986)

Snad jen Lynch dokáže navodit onu mrazivě krásnou, nevinnou, postavy i diváka obnažující atmosféru, kdy oživlý sen náhle přechází v nejzazší lidské touhy a noční můry. Městečko Lumberton působí ve své maloměšťácké idylce tak nevinně. Přitom od samého začátku dává tušit něčemu pudovému, temnému, animálnímu, zkaženému. Stejný boj pak nechá Lynch bojovat i diváka, z kterého se tak stává voyer, který by namísto odvrácení zraku, raději přitlačil na pilu a viděl víc. Krásný příběh o lásce v tom ve své podvratnosti nevidím. Téměř fyzický kontakt s filmovým médiem, rozhodně ano. V Mulholland Drive šel Lynch ještě dál, ale ani na tenhle příběh z předměstí nezapomenu. I don't know if you're a detective or a pervert. Je to ale divnej svět.

Terminator Genisys (2015)

Taylor natočil nechutně omšelého a sterilního Thora číslo 2. Tudíž byl pravděpodobně ideálním kandidátem pro nový tovární produkt z ranku "parazit na legendě". Terminátor Genisys má jednu jedinou opravdu zábavnou sekvenci, zbytek je prostě taková nikam nesměřující rutina typu akce-změna_lokace-akce, bez řádně budovaného příběhu, atmosféry a zajímavějších postav. Film navíc přehnaně odkazuje na legendární snímky Jamese Camerona a o to víc působí jako lacinější franšíza luxusní značky. Mnohem horší než takový Terminátor 3, o dvojce raději ani nemluvě. Jediný Arnold je prostě pořád boží. Jurský svět dokázal nostalgicky bavit a zároveň modernizovat, Genisys nikoliv. Neumí totiž vyprávět.