Příběh kmotra (2013)

Dramaturgicky nevyrovnaný, ale zábavný snímek. Nikolaev tentokrát režíruje poměrně svižně a nechává postavy prožívat poměrně zábavné a divácky vděčné situace, tudíž až tak nebolí, že většina dramatu existuje pouze v jakési přednesené, nikoliv dějem vybudované formě. Žánrovka je to ale, ať už díky tempu, slušnému řemeslu či výborným hercům, slušná. Vetchý skvělý, byť jsem u něj neměl pocit nějaké hlubší herecké transformace. Zkrátka mě bavil. Povrchní, ale nenudící gangsterka.

V hlavě (2015)

Dospěláckou optikou bych měl prostřední pasáž filmu zkritizovat; klasicky pojatá hopsací třicetiminutovka byla mírným plýtváním nápady. Jakožto film určený rodinám a dětem, je ale Inside Out dokonale rozkročen mezi výživný animák plný dětských atrakcí a dospělého nenudící, hořko-sladkou pohádkou. Už dlouho mě žádný Pixar takto nepobavil. Jednolivé emoce jsou vtipné, trefně pojaté a úžasné nadabované. Příběh Riley je jednoduchý, civilní, naprosto funkční ve svém sdělení. A vůbec to celé tak nějak příjemné ladí a nenuceně přechází od nádherného fantasy, přes povedené vtípky, k nostalgii návratu do dětských let, až k lehkému závanu smutku. V hlavě je zkrátka plné emoci a Pixar je zase na špici. We could cry until we can't breathe!!

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Být to o pár scén prostší, bylo by to dokonalé. A i tak se tomu pátá MI, v rámci akčního filmu pro velké plátno, sakra blíží. McQuarrie ukočíroval složitý scénář, především ale, spolu s kameramanem, převedli luxusní tří-áčkové řemeslo. Sekvence v opeře byla po všech stránkách (střih, napětí, kamera, atmosféra) mistrovská práce. Dechberoucí moto-honička, potápění v chladícím systému či překvapivě komorní a přehledné finále, zůstaly ale jen pár kroků pozadu. Cruise jinak tradičně skvělý, Pegg, Renner i Baldwin taktéž. White Queen Rebecca Ferguson pak byla prozíravou volbou pro netradičně charismatickou "Bond girl". Tohle si prostě sedlo. Přehledný, dynamický, komorní i velkolepý, staromódní i moderní, s nadhledem podaný akční film.

Narcos (2015) (seriál)

Další z vrcholů seriálové tvorby. Neuvěřitelně konzistentní, od počátku zábavný, naprosto božsky zahraný (Wanger Moura), výpravný, kousavý, plný dobových informací, silný v detailu i celku. Desetihodinová, semknutá, luxusní zábava. Jako kdyby The Wire poslali točit Scorseseho do kolumbijské džungle.. Plata o plomo gringo!

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Dokonce i v Íránu řeší podobné problémy jako nadlidé v Evropě a světe div se, prožívají stejné emoce! Netuším, jak moc se film (ne)blíží realitě, nicméně, připomenout si, že takový průměrný Arab nemusí být vždy jen němá žena nebo atentátník vbíhající pod pásy tanku na CNN, není úplně od věci. Jinak precizní, fyzická filmařina, která mě ale mnohem víc bavila jakožto náhled do íránské společnosti, než jako filmové drama.

Nesmrtelný (2015)

Rozhodně solidní a příjemná žánrovka, ale přeci jen trochu na půl cesty. Singh měl zůstat filosofičtější, emotivnější, komornější, více v konverzační rovině. Automobilová honička byla úplně zbytečná a závěr s plamenometem působil podivně. Škoda, samotný námět a vztahy vycházející z premisy převtělení, mohly jít vice do hloubky. Kingsley skvělý. Hezký malý film.

Vincentův svět (2015)

Překvapení. Čekal jsem málo (seriál neznám) a dostal jsem slušnou porci tak akorát netřeskutého, osvěžujícího humoru, absolutně sexy pohlednici té nechutně zazobané vrchnosti L.A., sympatické postavy a spoustu zadečků k tomu. Scénář je jednoduchý, ale přesto sympaticky drží dějovou linii, kterou často podobně laděné snímky postrádají. Pohoda.

Expres (2008)

Další kvalitní anti-rasistický sportovní film. Příjemně zahraný, nenudící, funkční jak v zápasech samotných, tak ve vykreslení postav. Příběh Ernieho Davise je dojemný, Dennis Quaid je ten správný obměkčený tvrďák a vyprávění nikdy nesklouzne k vyloženému patosu. Výborný snímek, který ale až příliš splňuje očekávání.

Velký draft (2014)

K úplnému štěstí mohlo být dramatu víc a celé to mohlo méně působit jako marketingová kampaň zámořské organizace. Any Given Sunday to zkrátka úplně nebylo. Přesto, to líbivé pozlátko NFL show, ve spojení s výborným obsazením a údernými dialogy, zkrátka funguje. Napínavý film o administrativě (oxymóron?) a velmi slušné zákulisní drama.

McFarland: Útěk před chudobou (2015)

Klasický Costner s píšťalkou na krku. Podceňovaní chlapci, problémy v rodině, závod představující nejen sportovní klání, ale i šanci na dostat se na vysokou a přesvědčit zatvrzelou hlavu rodiny. Scénář zní pateticky a bohužel zahraje i americká hymna. Jenže co naplat. Amíci tyhle filmy prostě umí. Kalifornské svahy a vyprahlé městečko McFarland srší slunnou náladou, casting běžecké skupiny se povedl na výbornou, Costner už tyhle role ani nemusí hrát, a nakonec, film občas dokonce překvapí kousancem do západní žraločí kultury. Nemám vůbec námitky. Naprostý relax.