Na nože (2019)

Skvěle napsaná, zahraná a zrežírovaná detektivka po vzoru slavné Agathy. Rian Johnson je vždy o krok (nebo několik krůčků) před divákem a drží neustálé napětí. Podobných filmů mi přijde, že je v kinech hodně málo.

1917 (2019)

Zklámání. Konečně se objeví film z 1. světové války a skončí to z mého pohledu neúspěchem. Přitom těch příběhů, osudů, bitev by se dalo vymyslet hodně. Ale nejdříve pochválím úžasnou kameru. Tady je Oscar naprosto zasloužený a Deakins spolu s Lubezkim prostě v současnosti vládnou. Pochválím i neznámé herce v hlavních rolích, těm jsem to věřil do poslední chvíle. Pochválím i první část filmu, ze které napětí, strach a nebezpečí přímo čiší. No a teď přijdou mínusy, které mi hodnocení srazily až někam k 2-3 hvězdičkám. Tak za prvé je to celá scéna ve zbořeném městě. Naprosto šíleně se rozburácí hudba, trefit se na deset metrů je najednou obrovský problém, kulisy vypadají dost uměle a celé to působí jak z jiného filmu. Co tam všechny ty postavy dělají je mi záhadou.... Druhý minus je záběrování slavných herců. Jakmile se někdo takový objeví, je ukázán ze začátku bez hlavy, otočený zády, nebo rozostřený. Prostě jak principál uvádí své největší hvzědy a působí to strašně nuceně až parodicky. Další minus je používání či spíše nepoužívání hlídek, takže voják se může dostat až ke skupině dalších vojáků úplně ok, nebo naopak nehlučně přijede kolona. No a nakonec zamrzí absence jakéholikv boje (to, že proflákli nej scénu v traileru je fakt na mašli), protože zničená země, napětí a samotný způsob boje v zákopech si o to přímo říkají. Škoda. Tleskám Mendesovi, Deakinsovi a dalším za zdánlivě nekonečný střih, úhly kamery, jednotlivé silné scény, zvuk. Ale celkově je to zklamání. PS CinemaCIty to dala do nejmenšího sálu s nejmenším plátnem co asi mají a to je obrovská škoda. Takový film má jít na IMAXU nebo něčem podobně velkém.

Le Mans '66 (2019)

Nejlepší film o automobilech a závodění? Za mě, jednoznačně ano. Skvělé scény jak ze závodů tak mimo dráhu. Bale (opravdu to není ten jeden jeho výraz), Damon, Letts ... i všichni ostatní naprosto herecky dokonalí. Caitriona je pro mě velké překvapení. Josh Lucas? Tak ten si říká o pozici jednoho z největších záporáků. Možná přehnané, ale vzhledem k tomu, co dělá (nechci spoilerovat), to určitě odpovídá. Scénaristé, zvukaři, hudba, kamera i režie jedou na plné obrátky. Jeden z nejlepších filmů roku. Mangold se definitivně stává jedním z nejzajímavějších režisérů posledních pár let.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Vlastně se jede ve stejném duchu jako minule. Rozhodnutí, jestli je to dobře či špatně, je na vás. Za mě opět parádní jízda.

Zombieland (2009)

Asi nejzábavněšjí hororová komedie, co jsem kdy viděl. Smál jsem se celou dobu. Hlavní čtyřka perfektní.

Joker (2019)

Depresivní, pomalý a skvěle zahraný film, se spoustou poněkud nelogických scén. Nejsem tak nadšený jako ostatní a film mě začal bavit asi tak 15 minut před koncem. Dost málo.

Terminátor: Temný osud (2019)

Konečně terminátor podle mého gusta. Hodně nebezpečný, téměř nezastavitelný a dobře vymyšlený záporák, který bere všechnu naději. Navrát starých známých hodně potěšil. Ale nejlepší pro mě zůstává Grace. Skvěle napsaná postava. Škoda, že nebude další film pravděpodobně vzhledem k mizerným tržbám. Pokračování bych si dal hned.

Ad Astra (2019)

Nádherná kamera, výprava, zvuk. Přesný Brad Pitt, který mi trochu připomínal Benicia del Tora.... Ale děj, který je navíc až příliš přímočarý a nudný, je celý prodchnutý velkým množstvím scén, u kterých jsem jen nevěřícně vrtěl hlavou. Kdyby to bylo z ranku Armaggedon, ok fajn beru to, ale v tomhle filmu takové blbosti nemají co dělat. Škoda.

Lví král (2019)

Původní kreslený Lví král je první film, co jsem kdy viděl v kině. A dokonce si to pamatuji dodnes. Hned úvodní scéna má i po 25 letech schopnost vyrazit dech. A nová verze ostudu rozhodně nedělá. Technická úroveň je na opravdu hodně vysoké úrovni. Takhle reálná zvířata jsme tu asi neměli a celé to působí jak živé záběry z Afriky. Mluvící téměř fotorealistická zvířata mi vůbec nevadí. Naopak mi to přišlo uvěřitelné, jestli se to tak dá napsat. Příběh, Timon a Pumba, písničky stále super (vyhněte se českému dabingu!!!!) , stejně jako děsivost hyen a Scara. Hudba je naprosto dokonalá. Nemůžu jinak než 5 hvězd.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Fajn dobrodružný film navazující na Endgame a s velmi dobrým a zajímavým záporákem. Plusem jsou vtipně propojené české lokace. Jon Favreau hláškuje o sto šest. Peter, MJ a jejich spolužáci super. Konec rozhodně překvapivý a jsem zvědav, kam to půjde.... no očividně nikam, když v Sony dělají obrovskou chybu a zkusí Spider-mana zase sami bez Marvelu. Škoda.