Bod obnovy (2023)

Na poriadné české sci-fi si ešte ozaj budeme musieť nejaký ten piatok počkať /na slovenské ani nehovorím/. Toto je efektne zabalená ale prázdna a nudná kópia všetkého možného čo sme videli už inde a lepšie. Čo najviac podľa mňa podráža nohy, je nevyvážený vzťah medzi vizuálom a obsahom. Forma ako taká je fajn, futuristické Octavie či prezlečený Citroen BX dáva tušiť, že tu majú chlapci napozerané. Ale akonáhle sa sústredime na príbeh a postavy je to mizéria taká, že sa začnete ošívať. Dialógy su toporné a šuštia papierom, príbeh nie je komplikovaný, ale je tak divne podaný, že som sa miestami strácal. Veľa dôležitých vecí je len povedaných a to niekedy mimochodom. Celý vizuál, na ktorom si tvorcovia očividne dali najviac záležať nijakým spôsobom vlastne nepomáha príbehu, nedokresľuje život v tomto svete budúcnosti..je to len pre efekt. Nijako sa nedozvieme ako presne funguje Bod obnovy, ako ma poskladajú, keď spadnem z 30. poschodia. Nič o tom ako s týmito možnosťami žijú bežný ľudia, ako sa zmenila spoločnosť alebo svet. A hlavná hrdinka nie je teda žiadna sláva. Vo výsledku prázdny film postavený na jednom jedinom nápade, ktorý má vratké nôžky. Tu treba silnejšieho režiséra. Takto ďaleko nezájdeme.

Otec (2020)

A ja blbec som to odkladal, lebo to určite bude akože dobré, ale nudné a ťažké a neviem čo ešte...to bol masaker! Filmársky strhujúce a napínavé viac ako hocaký thriller. Ja som niečo také nečakal a Hopkins ma kompletne odrovnal. To už ani herectvo nie je. Oscary úplne zaslúžené. Smutné tak, že si to už asi nikdy nepozriem znova a Bože zavaruj skončiť ako on.

Barbie (2023)

Ďalší neopodstatnený hype a ďalší dôkaz ako veľmi to ide do sračiek, keď na prilákanie do kín potrebuješ odrbávať divákov a najviac energie a nápadov vložíš do marketingu a nie filmu. Nevtipné, nezaujímavé a veľmi nudne natočené. Presne ako postavy vo filme nevedia kto vlastne sú, tak ani samotný film nevie čím chce byť. Satira to nie je určite, nezasmial som sa ani raz, vizuálna prešpekulovaná mňamka takisto nie a songy si po večeroch hmkať tiež nebudem. V druhej polovici už v podstate nepozerateľná debilina, kde scénu slúžia len na to, aby sme sa polopate dozvedeli nejaké životné "pravdy". Scenáristicky je to mrzké a režíjne slabučké jak šumienka. Ťažko dopozerateľný film s 0-ovou pridanou hodnotou. Dobre, že som na tom nebol v kine. A ak sme odkázaní na takéto ružové bezduché bludy, aby sa kiná znova spamätali tak to sme to teda dopracovali.

Snídaňový klub (1985)

Výborné, lepšie ako som si myslel. Legendárna záležitosť ku ktorej som sa dostal až teraz, keď už dávno nepatrím do "cieľovej skupiny". No napriek tomu zarezonovala takmer rovnako ako keby som mal 18 :) Výborné napísané a zahrané. John Hughes bol veľký talent a toto je nadčasová vec, ktorá nezostarla a už konečne viem, prečo je to v US taký kult. V tomto prípade oprávnene.

Asteroid City (2023)

Je celkom trápne dať takémuto filmu 1* - vzhľadom na režiséra, herecké hviezdy v každej /hoc maličkej úlohe/, vizuálnu vypiplanosť a hravý soundtrack. Ale čo z toho, keď tieto čiastkové veci spolu absolútne nefungujú. Celý film nemá ani hlavu ani pätu, je to sebestredná, až neuveriteľne nudná, artová, ukážková trápenka, ktorú som na Artfilme prežil len vďaka schovanej ploskačke.

Rychle a zběsile 10 (2023) odpad!

Odpad nedávam preto, že je to tupé /nemám nič proti brainwash zábave/, odpad dávam lebo je to odfláknuté že neuveriteľne. Za lístok do kina som zaplatil 8€ - to je zrejme rovnaká suma ako si medzi sebou rozdelil scenárista, režisér a supervizor špeciálnych efektov. Inak sa to nedá vysvetliť. Nenormálny blud, ktorý sa potáca na hrane trápnosti, efekty strašné, do očí bijúce zelené pozadie, zrežírovane tak, že len poskladali scény za sebou nech to +- ide od začiatku do konca. Bez srdca hoci sa stále melie o rodine. Bez talentu, nápadu, snahy urobiť aspoň jednu vec inak, autenticky, zaujímavo - miestami dokonca už aj seba parodicke. V dnešných časoch kedy sa Tom Cruise na staré kolená osobne drží letiaceho lietadla tu máme partiu chlapcov v bezpečí v kokpite auta, čo sa hrajú, že sú akože na pretekoch a digitálny oheň. Veď čo..pretrhnúť sa nemusia a aj tak skasírujú brutálne prachy. Kde sú tie časy keď si spravil zlý film, tak krachovali štúdia a už si si ani neškrtol. Zhodou okolností som toto videl v tesnom závese po tom, ako som dopozeral seriál The Offer o vzniku Krstného otca. Určite to neodporúčam pozerať po niečom tak kvalitnom - je to intergalaktický skok z oblakov do žumpy. A zároveň veľmi smutný dôkaz toho čo všetko je zlé v modernom Hollywoode.

Neviňátka (2021)

Tak toto škandinávskym bratom vyšlo. Precízne a premyslene natočený film, ktorý rovnako dobre funguje vo viacerých rovinách. Mrazivé to je ale že sakramentsky, napätie a ohrozenie je hmatateľné na každom kroku. No na druhej strane je to aj rovnako silné v zobrazení citlivého a zraniteľného detského sveta, ich vzťahov, dobrých rodičov, horších rodičov. Na pozadí hororového námetu sa tu odohráva oveľa viac. Je to taký Scanners pre náročných a trpezlivých, liznutý Shiningom...na nórskom sídlisku. Určite nie prvoplánový, ale prekvapivo komplexný a dobre zvládnutý film, ktorý rozhodne patrí do červených čísel.

Narušení (1999)

Dlho som sa tomuto filmu vyhýbal a silne som pochyboval, že Angelina predviedla niečo, za čo si zaslúžila Oscara. V prvom prípade som sa mýlil. Film je to veľmi príjemný, civilne spracovaný. Dobre sa to pozeralo a aj problematika psychických a duševných chorôb bola jemne vykreslená. Čo sa týka Angeliny tak v tom som sa nemýlil. Skrz naskrz priemerný výkon, ktorý s Oscarom nemá nič spoločné. Vlastne len predvádza to čo vždy - našpúlené pery a rádoby drsňácky attitude. Ona je trochu ako Dwayne Johnson - čo sa týka hereckého prejavu hýbe sa v svojich limitoch, ktoré teda veľké nie sú. Winona ju herecky absolútne zjedla. Tá vedela presne kedy má zahrať zraniteľnosť, kedy chorobu a kedy vydžubanosť. A ešte "fun" fact - s Angelinou toho času súperila o Oscara aj Toni Collete za Šiesty Zmysel...a to už ani nemá cenu ani komentovať, kto sošku naozaj mal dostať.

Soumrak dne (1993)

Precízna drobnokresba jedného anglického panstva na pozadí neblahých historických udalostí. Natočená tak pútavo, že bolo zaujímave sledovať aj čistenie mosadzných kľučiek. Poctivé, herecky brutálne presné do posledného detailu a najmenšej emócie. Hopkins je herecky v integalaktickej lige. Krásny a veľmi pútavý film. Svojho času mal 8 oscarových nominácii, tak som si pozrel s kým prehral. Pred 30 rokmi prehral so Shindlerovým zoznamom, s Pianom, s Philadelphiou a pod. To boli časy... Dnes by prehral s farebným čínskym treťoligistom.. nuž, to sme to dopracovali.

Svatý pavouk (2022)

Ďalší dôkaz, že Irán a jemu podobné cigánske osady si ešte budú musieť na svoje zaradenie do katalógu all inclusive dovoleniek počkať. Krajina, kde majú síce ľudia chladničku položenú na paletách, ale zato ich morálny kompas nikdy nesklame. Námetom určite zaujímavé, filmársky možno trocha nevýrazné a v strednej časti monotónne, ale vykreslenie mentality národa, náboženstva a postavenia žien na ďalekom (chvalabohu) Východe vierohodné. Niečo medzi 3-4*.