Americké graffiti (1973)

Přesně ten dokonale vyvážený poměr ingrediencí, který dělá z American Graffiti jednu z nejživějších retro sond. Závažná i nezávažná témata očima mladistvé naivity, nostalgie, perfektně vyladěný soundtrack a poklidně plynulý děj během jedné letní noci. Lucas už tohle nikdy nepřekonal.

Blue Ruin (2013)

Archetypální revenge story v netradičním a svěžím civilním hávu, zde nevkusně podhodnocena. Pomalejšímu tempu a sugestivní atmosféře napomáhá hudební složka. Ne nadarmo dává ironický realismus zavzpomínat na oceňované Blood Simple bratří Coenů. Jen tak dál. 85%.

Marketa Lazarová (1967)

Bez výhrad nejlepší český film. Vláčil je nedostižný král tuzemských snah. Formátem srovnatelné s tím nejkvalitnějším, co v té době vniklo v celoevropském měřítku. Kemr vládne.

Špinavý trik (2013)

Rafinovanost American Hustle tkví v tom, že se dokáže umě pohybovat v akademických mantinelech a zároveň je divácky "cool" díky vábivému retro stylu 70. let a formě "komplikovaného" vyprávění. Mě ale tehle skřípající směsice vypravěčů a žánrů, (ne)kočírovaná slabší režií, prudce nebavila. Významově polopatická sdělení prostřednictvím scény s mikrovlnkou nebo nefunkční flashbeck s DeNirem dělají debily nejen z diváka, ale ve výsledku i z tvůrce. Otravné kamerové nájezdy. Scorsese podobnými experimenty letos lehce proplouval a tak ve výsledku Vlk působí mnohem ucelenejším dojmem. Russell se v nich topí a herci to sami neutáhnou. Ale kostyméři prvoligoví. 55%

Agent Palmer: Případ Ipcress (1965)

Prvotřídní oldschool špionáž, kterou umí Britové nejlépe. Tentokrát i s českou kameramanskou stopou.

Stopaři (1956)

V Americe nesmírně ceněný western z dílny klasika žánru J. Forda se mi léta vyhýbal a nyní bych ho směle zařadil vedle těch nejlepších žánrovek. Na svou dobu vzniku je totiž pramálo černobílý, je směle nekorektní a Waynův spíš až antihrdinský (ex)konfederační důstojník nemá chybu. Určitou garancí/lákadlem pro někoho může být, že např. Martin Scorsese zařadil The Searchers do své osobní Top10. K záběrům na Monument Valley netřeba příliš dodávat.

Vše je ztraceno (2013)

I přes v zásadě jednoduchou archetypální myšlenku souboje jedince s přírodou lze, a téměř bez mluveného slova, prožít intenzivních a napínavých 106 minut. Díky precizní režii, velice realistickému pojetí a nejlepší roli (a výkonu) Redforda od svéhlavého Denyse ze Vzpomínek na Afriku. V podstatě by mi byl tento mořský survival sympatičtější než vesmírný Cuaronův "sok", ale volil bych těsně Gravitaci, snad jen díky bezkonkurenčnímu imaxovému zážitku. Možný SPOILER: a taky kvůli konci, který film u mě poněkud degraduje, stejně jako v trochu jiné rovině Gravity znehodnocoval navrátivší Clooney. 80%

Vlk z Wall Street (2013)

Popravdě marně pátrám v paměti, kdy ve mně film naposledy vykouzlil podobně potutelný úšklebek. Možná se v jedné rovině nabízí porovnání s nedávným Bayovým výletem do upoceného Pain and Gain, který je rovněž komediální sondou při cestě ke zdolání amerického snu...a které ovšem vedle The Wolf od Wall Street působí jak chudý, nevyzrálý bratranec. Wolfie je totiž nekonečně hravý, drzý, agresivní a dynamický, že člověk často zapomíná, že jej natočil sedmdesátilej pán.....i když od člověka, který se již dlouhá léta podílí na tvorbě filmových trendů, to asi překvapit v důsledku tolik nemůže. Marty jde s dobou a jde s publikem, experimentuje s vypravěčským postupem (skvěle padnoucí a načasované voiceovery, flashbecky objasňující události samotnému Belfortovi, vedené např. Donniem) i stylem (slow motion). I tak ovšem zůstává věrný své tvorbě, přičemž žánrově se opět pustil do neprobádaných vod. Vedle klasictějšího životopisného Letce je Vlk hlavně nemorální černou komedií, divácky přitažlivou a komplexně promyšlenou, která má mnoho co nabídnout a sdělit, přestože diváka neobtěžuje laciným moralizováním, což na filmu zdcadlící tvář kapitalismu v dnešní době cením nejvíce. Pravá filmová láska letošního roku a vrcholná spolupráce dua Scorsese-DiCaprio, který zde pod jeho vedením vyzrál do takřka ikonického výkonu. Stejně tak Jonah Hill, který zdatně přicmrndává. A taky by mě zajímalo, kolik týpků si ho začalo honit dvakrát do dne. A kolik nad Margot Robbie. /Dodatek: S druhou kinovou projekcí nadšení neutuchá.

Sladká vůně úspěchu (1957)

Zde podhodnocená satira stojí převážně na perfektně napsaných dialozích a výkonech hlavní dvojice. Tony Curtis se snad pro roli úlisného press agenta narodil.

Temný případ (2014) (seriál)

Pilot: Podle tradice seriálů z produkce HBO se rýsuje opět velice komplexní série charakteristická hutnou atmosférou, typicky jižanským prostředním Louisiany a padnoucím castingem úsředního dua. Uvedení prvotřídní a pro mě osobně asi nejzajímavější intro od Dextera. Hodnocení po úvodním díle jsou samozřejmě vrcholně vtipná, jako vždy.